Přečtěte si: Uspěl by Einstein v české škole?

úterý 25. března 2014 ·

Pokud vzdělávací systém nerespektuje odlišnosti studentů, mnoho talentů přijde nazmar.


Z článku Pavla Kohouta v Neviditelný pes/Lidovky.cz vybíráme:

Ideálem českého vzdělávacího systému je jedničkář. Student, který umí vše podle osnov, nezapomíná domácí úkoly, úpravně píše a udržuje sešity v čistotě. Udělá všechny zkoušky, v dospělosti se stane zaměstnancem u velké mezinárodní firmy, vzorným rodičem a daňovým poplatníkem.

Nic proti jedničkářům. Ale co studenti, kteří jsou mimořádně talentovaní v určitém směru na úkor ostatních předmětů? Systém je ničí: je úplně jedno, že v jedenácti letech chápeš vektory a komplexní čísla. Na matematiku kašli, musíš si zlepšit češtinu. Jsi členem Mensy, tak jak to, že nechápeš shodu podmětu s přísudkem? Ach tak, mladého pána to nebaví. Ale u přijímaček nikoho nezajímá, co tě baví nebo ne. Víš, kolik tam bude jedničkářů?

3 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
25. března 2014 v 20:49  

Spíš by mne zajímalo, jak by si takový Einstein vedl, kdyby byl Eskymák... bez ponožek.
Doposud jsem si myslel, že naše školy mají takový všeobecně zkompetentňovací charakter. Což brání tomu, aby bylo vyslyšeno moje volání, nechme děti vybrat, ať se ve škole zabývají výhradně a jenom tím, co jim milo jest.
A především, žádné jedničky. Jedničkáři jsou evidentně blbečci, kteří dokonce neváhají získávat i vysokoškolské tituly. Místo toho, aby dělali to, co je baví.

poste.restante řekl(a)...
25. března 2014 v 22:52  

Při čtení podobných článků mám někdy pocit, že žáci kolem mne jsou samí géniové, kterým jen ti hloupí učitelé brání v tom, aby svůj talent dokázali rozvinout a chtějí po nich, aby ubíjeli svůj talent při výuce samých pitomostí, jako jsou vyjmenovaná slova, násobilka a procenta.
Hluboce se pak stydím za to, že na technické škole vyučuji technické předměty i budoucí A. Warholy, W. Alleny a A. C. Clarky.

Gustav řekl(a)...
26. března 2014 v 6:37  

No jo, on to psal ekonom Pavel Kohout, Možná rozumí ekonomice, ale kdykoliv vstoupí do hájemství ostatních společenských věd, ukazuje svou omezenost, jíž si bohužel není vědom. Kdysi se pustil do analýzy Evropské unie a suverénně tvrdil, že že Evropě se vždy vedlo nejlépe, když byla disociována do malých státečků, že v právě v této diverzitě byla a je její síla. Že již letmý pohled do dějin tuto tezi vyvrátí, mu nevadilo.
Je zkrátka vidět, že je to pohled člověka z venku, a to nepoučeného, protože myslet si, že v době, kdy cca 60 % ročníku studuje VŠ, bude potenciální Einstein ztracen, může jen ten, kdo o reálném fungování českého školství neví takřka nic.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.