V současné době je program Spolupráce škol a stipendia jedním z šestnácti programů Finančních mechanismů EHP/Norska, za jejichž celkovou zodpovědnost a řízení aktivit v České republice odpovídá Ministerstvo financí ČR jako Národní kontaktní místo (NKM - National Focal Point). Program pro Spolupráci škol a stipendia (CZ07) je administrovaný Domem zahraniční spolupráce (DZS) jako zprostředkovatelem programu, v úzké spolupráci s MŠMT, jež působí v roli partnera programu.
„Norské fondy a fondy EHP nabízejí jednotlivcům možnost uskutečnit výjezd do Norska, Lichtenštejnska a na Island a vzdělávacím institucím možnost realizovat mezinárodní projekty s těmito zeměmi. Podpořeny budou dva typy aktivit: Projekty mobilit a stáže a Projekty institucionální spolupráce. O mobilitu se mohou kromě studentů VŠ, VOŠ a konzervatoří ucházet učitelé, ale i jiní pracovníci ve vzdělávání“, uvádí PhDr. Veronika Havlů, Ph.D., odborná referentka v DZS.
Aktuální výzva programu Spolupráce škol a stipendia nabízí tyto aktivity:
- Projekty mobility a stáže (zahrnující projekty mobilit a individuální mobilitu studentů a pracovníků v terciárním sektoru)
- Projekty institucionální spolupráce.
Zájemci o podporu v oblasti projektů mobilit a inter-institucionální spolupráce musejí působit na oprávněné instituci v České republice a spolupracovat alespoň s jednou partnerskou institucí v Norsku; toto platí i pro uchazeče o studentskou a zaměstnaneckou mobilitu na terciární úrovni.
Všechna potřebná kritéria pro splnění způsobilosti a další informace jsou uvedené v Příručce pro žadatele.
Doba trvání pobytů je v případě studentských mobilit 3-10 měsíců (studijní pobyt) nebo 2 týdny – 2 měsíce (krátkodobé výzkumné pobyty pro doktorandy). Maximální výše grantu je v těchto případech 175 000 Kč plus cestovní výlohy.
Zaměstnanci škol mohou v Norsku setrvat po dobu 1 týdne až 6 měsíců a maximální výše grantu činí rovněž 175 000 Kč plus cestovní náklady.
V případě projektů mobilit se minimální a maximální rozmezí financování pohybuje od 25 000 – 1 250 000 Kč.
Co se institucionální spolupráce týká, zde minimální částka zůstává stejná (25 000 Kč) a zvyšuje se částka maximální: 1 375 000 Kč. Zde je nutné zdůraznit, že se jedná o částku včetně 10% spolufinancování na projektové úrovni, které je pro instituce povinné.
Projektové aktivity je možné zahájit nejdříve v srpnu/září 2014 a jejich ukončení by mělo proběhnout nejpozději v září 2016.
V průběhu roku 2014 se počítá s rovněž s vyhlášením další výzvy z Finančních mechanismů EHP, takže nejen zájemci z terciární, ale také z primární a sekundární sféry vzdělávání se budou moci zapojit do aktivit bilaterální spolupráce nejen s norskými partnery, ale např. i islandskými či lichtenštejnskými.
Dům zahraniční spolupráce
Dům zahraniční spolupráce (DZS) je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, která zajišťuje styky se zahraničními subjekty v oblasti školství a vzdělávání.
Více informací o aktivitách DZS je k dispozici na www.dzs.cz.
0 komentářů:
Okomentovat