Tento díl seriálu o „uložištích v mracích“ bude pojednávat o Dropboxu. Jedna z nejstarších cloudových služeb vznikla jako „Udělej si sám“ projekt Drew Houstona. Student amerického MIT prý často zapomínal svůj USB disk a posílat si data mailem trvalo dlouhou dobu. Drew vytvářel službu nejdříve pro své potřeby, ale problém zpřístupnění dat byl všeobecný, proto v roce 2007 zakládá díky startupové agentuře svůj Dropbox.
Dropbox:
- je blokován úřady v Číně
- je předinstalovaný na některých smartphonech
- je prý zařazen do projektů NSA a PRISM
- únor 2013 – byl zodpovědný za 0,29% celosvětového internetového provozu
- listopad 2013 – dosáhl 200 milionu uživatelů
- prosinec 2013 – v rámci projektu Hour of Code věnoval prvním 100 000 lektorům 10 GB volného prostoru
Cena
Dropbox funguje podle obchodního modelu Freemium - zaregistrovaným uživatelům je poskytnut zdarma omezený prostor a umožněno předplatné pro účet s větší kapacitou. Základní velikostí jsou 2 GB prostoru, který lze zdarma navýšit až na 16 GB pomocí 500 MB balíčků zvaných Referral (připoj svého souseda).Cena za rozšiřující datový prostor se pohybuje v lednu 2014 v PRO edici za 100 GB prostoru 9.99 $ měsíčně či 99 $ ročně, za 200 GB prostoru 19,99 $/m, 199 $/r a 500 GB – 49.99 $/m, 499 $/r. Business edice s plnou administrátorskou podporou, nekonečným prostorem, nekonečnou historií revizí a sledováním přístupů je individuální, ale pohybuje se maximálně na 15 $/m za uživatele (min 5 uživatelů).
Instalace
Na rozdíl od ostatních cloudových služeb je Dropbox „pouhým“ zálohovačem a synchronizérem, svou práci však dělá jednoduše a neskutečně dobře. Po instalaci SW jste vyzváni k přihlášení se do systému, pokud nemáte dosud účet, můžete si jej snadno vytvořit zadáním emailu jako přihlašovacího údaje a hesla. Ve vašem uživatelském profilu se vytvoří nová složka s názvem Dropbox, která je oním synchronizačním a zálohovacím místem. V případě připojení dalšího počítače, pokud již máte účet, stačí jen vyplnit vaše přihlašovací údaje a složka je mostem mezi těmito stroji. Data jsou sice umístěna na všech spojených počítačích a serveru (mobil si stahuje jen oblíbené), ale přístupnost a rychlost práce s daty je velkou kompenzací tohoto paměťový prostor nešetřícího přístupu. Jistou výhodou může být synchronizace dat v lokální síti. Pokud jsou dva počítače ve stejné síti připojeny ke stejnému účtu Dropboxu, nesynchronizují se přes server, ale přímo. Činnost Dropboxu lze identifikovat pomocí ikony v Oznamovací oblastiRozšíření
Dropbox je multiplatformním nástrojem, instalovat jej můžete samozřejmě přes vaše PC či NTB s OS Windows, ale připojit se můžete také z jakékoliv Linuxové edice, MacOS, iOS, BlackBerry OS, Android a díky velké komunitě programátorů také ze Symbianu, Windows Phone či MeeGo.Samozřejmostí je i možnost pracovat pomocí webového prostředí, které rozšiřuje použitelnost na 100% (zařízení bez internetu nemá potřebu pracovat s cloudem). Webové prostředí má pouze jistá omezení ve velikosti souboru, a to na 300 MB. A také se zde nedají nahrávat celé adresáře, ale je nutné je zkomprimovat či vytvořit adresář, a pak hromadně metodou „Drag and drop“ nahrát do vašeho Dropboxu.
Webové rozhraní Dropboxu |
0 komentářů:
Okomentovat