Patří sem například film o kontroverzních přípravách olympiády v Soči (Putinovy hry), o rozdělení Súdánu, kde se opět rozhořívá občanská válka (Nejdelší polibek), o eritrejských uprchlících v Izraeli (Zvuky mučení), kteří v lednu vyšli do ulic proti izraelské imigrační politice, anebo o stávce horníků v Jižní Africe, jež neutichá (Horníci pod palbou).
Právě poslední jmenovaný dokument bude zahajovacím filmem Jednoho světa 2014. V Praze jej ve světové premiéře osobně uvede významný dokumentarista Rehad Desai a producentka Anita Khanna. V roce 2012 zdokumentovali stávku horníků z platinového dolu Mirakana, která skončila po brutálním zásahu policie krveprolitím. „Napínavý snímek je velkým diváckým zážitkem a v souvislosti s právě probíhající další vlnou podobných protestů v JAR získává nový rozměr. Tvůrci se ho dnes navíc snaží nabídnout soudu jako důkazní materiál při hledání viníků masakru,“ říká Hana Kulhánková, ředitelka festivalu Jeden svět.
Práce jako ústřední téma se objevuje i v dalších filmech, především v těch zařazených do hlavní tematické kategorie nazvané „Práce dělá člověka...“. Filmaři nahlíží na práci v širokém společenském kontextu a otevírají debatu o tom, proč právě ona ovlivňuje v současnosti tolik naše životy. O vyhoření i alternativních podobách zaměstnávání je dokumentární komedie S chutí do toho! režiséra Konstantina Faigleho. O práci jako zdroji našeho štěstí i utrpení přijede diskutovat osobně do Prahy. Nedostatek pracovních příležitostí řeší v dokumentu Míčky a melouny obyvatelé maďarské vesnice Besence. Pomůže jim tenisový kurt a farma z dotací EU? Režisér Frédéric Brunnquell ve snímku Doba slevová ukáže na příbězích bývalých zaměstnanců Ryanair nebo Aldi, že korporace nedávají slevu zadarmo. I on navštíví festival, stejně jako polská režisérka Lidia Duda. Ta s sebou přiváží hlavní hrdinku svého filmu Všechno je možné Teresu Bancewicz. Osmdesátiletá stopařka se pokusí přesvědčit pražské publikum o tom, že práce nemusí být hlavní životní náplní. Tvůrci dalších filmů se zaměřují na problematiku nezaměstnanosti a chudoby na globálním Jihu i Severu, dětskou práci i migraci za obživou.
Soutěžní kategorie Máte právo vědět uvede často až šokující dokumenty se silným lidskoprávním rozměrem. Patří mezi ně i Zelimova zpověď o mučení a zatýkání nevinných na Severním Kavkaze ve jménu boje proti terorismu. Hlavní hrdina Zelim a režisérka Natalija Michajlovová přijedou na Jeden svět. Režisér Roger Ross Williams zase přiveze film Bůh miluje Ugandu o spojitosti mezi prosazováním diskriminačního zákona proti gayům a lesbám a lobbingem amerických evangelikálních hnutí v ugandském parlamentu.
V Hlavní soutěži se představí 12 filmů, které sledují aktuální společenské problémy, jako je nelegální migrace, xenofobie, organizovaný zločin nebo politický extremismus. Diváci a divačky uvidí třeba unikátní film Verdikt v Maďarsku. Štáb režisérky Eszter Hajdú tři roky sledoval soud se čtyřmi maďarskými příznivci krajní pravice, kteří byli obviněni ze série rasově motivovaných útoků na romské vesnice z roku 2008 (vloni Jeden svět promítal film Je to jen vítr inspirovaný těmito událostmi). Režisérka s producentem Sandorem Mesterem uvedou pražské projekce.
Kategorie Panorama nabízí koktejl těch nejúspěšnějších dokumentárních filmů ze světových festivalů. Film Narkokultura je o stoupající popularitě mexických balad opěvujících drogové dealery. Jízda na hraně odhalí, proč Kevin Pearce, kdysi jeden z nejlepších snowboardistů světa, už nikdy nepojede na olympiádu.
V nové kategorii Rodiny v ohrožení se představí například snímek Závisláci na netu o čínském odvykacím ústavu pro teenagery závislé na počítačových hrách, který přiveze režisérka Shosh Shlam. Dále režisér Estephan Wagner otevře dokumentem Poslední sny debatu o důstojném umírání. Výlet za láskou ukáže problémy třicetiletého autisty při hledání partnerky.
V kategorii Moc médií estonské divadlo NO99 spustí na protest proti populismu ve filmu Prachy v prachu fiktivní politickou kampaň. Ztracený signál demokracie zase upozorní na politické tlaky na média nejen v Řecku.
V kategorii Cesty ke svobodě festival uvádí filmy ze zemí, kde působí společnost Člověk v tísni. Například v Rusku se odehrává film Pussy Riot – punková modlitba.
Kategorie Takzvaná civilizace zahrnuje mimo jiné i dokumenty o životním stylu, jako např. Mráz kopřivu nespálí. Režisér Dean Puckett divákům a divačkám osobně představí film o životě v komunitě – v ekovesnici uprostřed Londýna.
Kompletní program i fotografie k filmům jsou zveřejněny na webu www.jedensvet.cz. Seznam všech hostů najdete v příloze.
Festival se koná v Praze od 3. do 12. března, poté v dalších 33 městech České republiky.
Festivalový infopoint bude opět v kavárně kina Lucerna. Dalšími festivalovými kiny jsou Světozor, Atlas, Francouzský institut, Městská knihovna, Ponrepo a Evald. Presscentrum a Guest servis najdete v Centru Člověka v tísni – Langhans (Vodičkova 37). Předprodej vstupenek pro pražskou část festivalu začíná 24. února. Cena jednorázové vstupenky je 90 Kč. Vstupné na seniorské projekce je poloviční. Divácká akreditace stojí 440 Kč.
Zajímavosti 16. ročníku
Panelové debaty o angažovaném umění i výchovných ústavechDevět panelových debat pro veřejnost se bude konat ve Francouzském institutu v Praze vždy po projekci, která začíná v 19:30. Debatovat se bude o tom, proč se mezinárodní společenství už tři roky nemůže rozhodnout, zda řešit krvavou občanskou válku v Sýrii. Otevřeme debatu o možnostech důstojného umírání, výchovných ústavech, alternativním bydlení, angažovaném umění, dotacích z EU a pracovních podmínkách, o propojování médií a politiky. Více se o debatách dozvíte zde: www.jedensvet.cz/2014/panelove-debaty
Rapový koncert kubánských disidentů
Dvojice raperů z kapely Los Censurados zahraje ve čtvrtek 6. března od 21:00 v pražském klubu Rock Café. Vystoupí za propuštění politických vězňů na Kubě včetně hudebníka El Crítica. Ten je od března 2013 ve vězení, ačkoliv dosud nebyl z ničeho konkrétního obviněn. Umělce režim trestá za kritiku vlády a zakazuje jim veřejná vystoupení. Jeden svět uvádí film Viva Cuba Libre – rapová vzpoura o slavné ilegální kubánské kapele Los Aldeanos.
Jeden svět na školách
Festival oslovuje také tisíce žáků a studentů v Praze i v regionech, a to díky programu Jeden svět na školách. Na dopolední projekce se letos v Praze zatím přihlásilo rekordních 13 434 žáků a 699 učitelů. Více na www.jsns.cz/festival.
Documentary film - the next level
Budoucnost dokumentárního filmu už není jen na plátně. Propojuje se v tzv. cross-mediálních projektech s internetem, počítačovými hrami a dalšími médii. Můžeme ovlivňovat děj, potkat se
s protagonisty a stát se spoluautorem. Přehlídku těch nejlepších webových dokumentů s lidskoprávní a sociální tematikou přinese online speciál Jednoho světa na webu České televize (www.ceskatelevize.cz/jedensvet). Porotkyně Hlavní soutěže, kanadská filmařka a odbornice na cross-média, Katerina Cizek bude hovořit o těchto nových možnostech interaktivního vyprávění
6. března od 17:00 v kině Světozor.
East Doc Platform
Institut dokumentárního filmu (IDF) pořádá 3. - 9. března při festivalu Jeden svět třetí ročník největší dokumentární industry akce svého druhu ve střední a východní Evropě East Doc Platform. V rámci akce Doc Tank proběhne prezentace sedmi vybraných cross-mediálních projektů (7. března od 18:30 v Institutu Cervantes). Více na www.DOKweb.net.
Mobilní aplikace Jeden svět 2014
S výběrem filmů z bohatého programu pomůže také letos mobilní aplikace Jeden svět 2014. Po zodpovězení několika úvodních otázek každému doporučí filmy dle jeho diváckého vkusu. Aplikace z dílny studia MistyLab je letos připravena pro mobilní telefony s operačním systémem Android, iOS i Windows.
Festival Jeden svět v číslech
- 106 dokumentů v 11 tematických kategoriích představí letošní program
- do 54 zemí světa zavedou diváky a divačky tvůrci promítaných filmů
- 6 filmů uvede Jeden svět ve světové premiéře: 4 české (Počátky, Olga, Raduga (slavnost duhy), Pirátské sítě) a dva zahraniční (Horníci pod palbou; Zápisky z temnoty. Aleppo.)
- 12 snímků festival představí v Hlavní soutěži, 12 dalších bude soutěžit v kategorii Máte právo vědět
- v 7 pražských kinech, celkem v 10 sálech, se budou promítat festivalové filmy
- Jeden svět 2014 se uskuteční v Praze (3.- 12. 3.), Bruselu (24. 3. – 2. 4.) a dalších 33 městech České republiky (15. 3 – 13. 4.)
- 117 334 lidí z celé ČR navštívilo Jeden svět 2013 (z toho 52 739 v Praze a 64 595 v regionech)
Jeden svět 2014 podpořili:
Generální partner: Nadační fond Avast
Hlavní partner: Bageterie Boulevard
Partner hlavní tematické kategorie: Jobs.cz
Spolupořadatel: Ministerstvo kultury ČR
Podpora: hlavní město Praha, Státní fond kinematografie, EU MEDIA Programme
Hlavní mediální partner: Česká televize
0 komentářů:
Okomentovat