Stanice Český rozhlas Plus odvysílala ve středu 25. prosince 2013 v pořadu Pro a proti padesátiminutovou debatu o budoucnosti elektronického testování v našich školách. Moderoval Tomáš Pavlíček, debatovali Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora a Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin. Problém komentuje i Jaroslav Štercl, předseda Asociace pedagogů ZŠ a Oldřich Botlík z projektu Matematika z chutí.
V rámci debaty zazněly především tyto názory a informace:
- Česká školní inspekce připravuje univerzální nástroj, který umožní provádět jak plošné testování, tak výběrová šetření.
- Existuje shoda, že samo plošné testování nemůže zlepšit kvalitu vzdělávání, mimo jiné proto, že může ověřovat jen malou část toho, co by se měly děti ve škole naučit.
- Ve dvou pilotních ročnících plošných testů se nepotvrdily obavy, že vzniknou žebříčky srovnávající jednotlivé školy a testy jsou vytvářeny tak, aby podobné srovnání neumožňovaly.
- Přesto hrozí, že zřizovatelé škol by mohli chtít výsledky podobných šetření ke srovnávání využít, proto je třeba průběžná osvěta, která bude opakovat, že takové pokusy jsou škodlivé a nesmyslné.
- Je třeba upravit v zákoně, jak se smí zacházet s daty z podobných šetření.
- Inspekce chce rozšířit testové nástroje tak, aby byla schopná se zabývat i kvalitativním šetřením a postihnout tak celé spektrum toho, čím má škola děti vybavit.
- Dvouletá debata o negativních momentech testování přispěla k zavedení kroků, které snižují míru rizika.
5 komentářů:
"Je třeba upravit v zákoně, jak se smí zacházet s daty z podobných šetření."
A co tak uzákonit, že obyčejný kantor si může vytírat pr... levou a teprve ředitel a inspektor pravou rukou? Zkusme se proboha řídit zdravýn selským rozumem!
A co když někdo zveřejní, že to či ono dítě napsalo něco tak či onak? Já bych na zdravý selský rozum nesázel tam, kde je o "hubu"!
Vážený krtku, tuto věc už zákonem ošetřenu samozřejmě máme, proto také jde v těchto případech o hubu. V článku je řeč spíše o tom, že např. zřizovatel nevhodně využije výsledků testování školy a odvolá ředitele, ne jehož škole výuka vypadá pod psa.
Velmi zajímavé a poučné. Je to celé k ničemu ale hlavně budeme hlídat, aby se mohli peníze dále zbytečně vyhazovat a ještě je budeme dále vydávat na zabezpečení, aby to někdo náhodou na něco nepoužil. Nakonec podobně se hlídala data ze státních maturit. kam se asi posílají data ze školských matrik? A co na plošné testování říká ÚOOÚ kdy že s každým testem odesílá i jméno žáka???? To vše bez jakéhokoliv souhlasu zákonných zástupců dětí,,, Ale jinak dobrý..... co???
To nikdo nevidí ten tunel??
A kolik dat má z testovacího a přijímačkového byznysu Scio?
Okomentovat