První Kulatý stůl SKAV a EDUin v roce 2014 proběhne dne 16. ledna 2014 od 10 do 12,30 hodin v aule ZŠ Vodičkova, Praha 1.
Cílem kulatého stolu je hledat odpovědi na otázky:
- Jak by měl kariérní řád vypadat, aby pozitivně ovlivnil kvalitu práce učitelů a ředitelů?
- Jaký je aktuální stav přípravy kariérního systému a z čeho jeho koncepce vychází?
- Podle jakých kritérií se bude posuzovat kvalita práce učitele?
- Kolik peněz bude třeba na spuštění kariérního řádu a jak je připraveno následné financování?
- Jak by měla být do přípravy nového systému zapojena širší odborná veřejnost?
Pozvaní panelisté:
- Ing. Bc. Vít Beran, ředitel ZŠ Kunratice
- Mgr. Jan Korda, ředitel ZŠ Lyčkovo nám., Praha, předseda PAU, prezident APU
- RNDr. Jiří Kuhn, ředitel Gymnázia Nymburk, předseda Asociace ředitelů gymnázií ČR, věcný garant klíčové aktivity 1 projektu Kariérní systém, NIDV
- Prof. PhDr. Vladimíra Spilková, CSc., vedoucí katedry primární pedagogicky, Pedagogická fakulta UK
- Mgr. Martin Ševčík, ředitel ZŠ Londýnská, Praha 2
Moderuje:
- Mgr. Milan Kotík, SKAV
6 komentářů:
širší odborná veřejnost
Neměli bychom zapomínat ani na odbornou veřejnost vyšší, a rozhodně ne na tu bystrozračejší.
Než se páni ředitelé pustí do zkoumání, jak kariérní vývoj 'pozitivně ovlivní kvalitu práce učitelů', měli by už konečně a doprkvančic jasně popsat parametry oné kvality.
A hlavně by to chtělo přehled, za co se kolik nadtarifuje. Jako že třeba tři sta za oční kontakt, nebo dvě až čtyři stovky za pohyb po třídě. Nebo nějaké tantiémy za budoucího úspěšného absolventa vyššího stupně vzdělání, jeho první vydělaný milion, a tak nějak obdobně. Ale hlavně, prosím, žádné nápady s vracením peněz za nezaměstnané či nezaměstnatelné žáky.
Božínku oni si vzpomněli na širší odbornou veřejnost?
Hlavně si uvědomme, že ani SKAV, ani EDUIN zdaleka nereprezentují většinu. Je od nich velice milé, když zauvažují, jak tu většinu pustit ke slovu.
Pustit většinu ke slovu je pro tyto skupiny nebezpečné, pro EDUIN zejména.
Proto to nebudou s tím hlasem lidu přehánět. Oni hlas běžných učitelů nechtějí slyšet - to jsou přece ti, se kterými se musí pořádně zamést (a to udělají odborníci z EDUINu v čele s odborníkem Feřtekem).
Hrůza mne polila, že snad ona konference se koná v době, kdy bych na ní mohl dorazit a že by mi pak reformátoři vmetli do tváře, že jsem se diskusi vyhl. Takhle mohu směle prohlásit: "S kým chcete diskutovat, když od 10 do 12:30 učitelé učí?"
Jako pravidelný účastník Kulatých stolů beru termín jako tradiční, při řadě témat byla aula ZŠ Vodičkova nabita.
Na rozdíl od konkurence jsou krátce po proběhlé diskusi k dispozici audio- a videozáznamy i prezentace. Například MŠMT už dva roky žádný videozáznam nezveřejnilo, kromě vysloveně vydupaných z jednání o Strategii 2020 (v této souvislosti připomínám mou nabídku, že zajistíme přenos a záznam ze všech podobných akcí MŠMT).
O tom, že jsou Kulaté stoly veřejné nemluvě. Řada jednání v resortu je tradičně jen pro zvané podle neznámého klíče a bez záznamu. A často se o nich ani veřejnost nedozví...
Okomentovat