Roční zkušenosti ukázaly, že žáky nejvíce motivuje práce, která má smysl a ocenění i mimo školu. Učitelům přináší projekty spolupráce s obcí poznání, co všechno dříve na dětech přehlíželi.
Extra třída umožňuje dětem reálně přispět k veřejnému životu a získat za svou snahu ocenění mimo školu. Projekty třídních kolektivů přibližují vzdělávání praktickému životu a zároveň umožňují obcím nahlédnout do dění ve školách. Přínos takové spolupráce potvrdila i konference Propojme se!, kde se představily podobné projekty sedmnácti neziskových organizací.
V letošním ročníku programu Extra třída, který druhým rokem organizuje společnost EDUin za podpory Nadačního fondu Tesco, bylo hodnoceno 25 projektů. O jeden více než loni. Praxe ukazuje, že uskutečnění projektu s reálným výstupem není nijak snadné. Povzbudivé však je, že řada škol se svou iniciativou pokračuje i v druhém ročníku. Nejvíce tříd se, stejně jako loni, zapojilo v Ústeckém (5) a Jihomoravském kraji (6).
V zaměření projektů převažuje zlepšování prostředí obce a jeho využití místními lidmi (tematicky koncipované zahrady, hřiště či turistické trasy). Častým námětem je místní historie (výstava fotografií z místního okolí, připomínka zmizelé židovské rodiny). Děti však přicházejí i s tak ambiciozními nápady jako třeba oživení tradice filmových projekcí v letním kině.
Z letošních projektů vybíráme:
- Příjemnější prostředí – rychlejší uzdravení – záměrem dětí je zpříjemnit pacientům duchcovské nemocnice její okolí, a tak se rozhodly natřít a opravit lavičky a zprovoznit fontánu. Více infoZDE.
- Děti dětem – spolupráce opavské ZŠ s dětským centrem Čtyřlístek. Žáci mají mj. v plánu uspořádat v areálu zahrady centra setkání pěstounských rodin s programem pro širokou veřejnost. Více info ZDE.
- Tenkrát na Západě – do Dolního Žandova se vrací letní kino. Sérii čtyř filmových projekcí doplní výstava historických fotografií původního žandovského kina. Více se o projektu dočtete ZDE.
- Deblínsko hrou … znáte to tady? – místní turnaj v deskové hře, kterou vytvoří žáci v rámci projektu Extra třída. Více informací a video zachycující počáteční nápady na projekt najdeteZDE.
S dalšími podobnými projekty neziskových organizací se můžete seznámit ZDE.
Silvie Pýchová, metodička programu Extra třída, řekla: „Překvapilo nás, co děti dokážou. S podporou učitele nebo učitelky zvládly kompletně zorganizovat a uskutečnit své projekty určené místní veřejnosti. Pro většinu z nich to bylo úplně poprvé, co udělaly něco pro své okolí a na základě vlastního nápadu. To, že jejich snahu ocení místní lidé, je pro ně kolikrát cennější než jednička ve škole. Spolupráci s dětmi si pochvalovali také zastupitelé. O tom, že spolupráce škol a obcí má smysl, jsme se jasně přesvědčili i na listopadové konferenci Propojme se!.“
0 komentářů:
Okomentovat