Popis jednoho z nejzajímavějších nástrojů pro tvorbu dynamických nelineárních online prezentací se vstřícnou školskou politikou.
Celkem nedávno jsem se během hodiny základů multimediálních prezentací u studentů setkal se zajímavým výkladem známého označení části balíku MS Office. Power Point je pro ně Plochá Prezentace. Napadlo mne, jestliže mají tento názor studenti 1. ročníku SŠ, zda Microsoft se svým prezentačním programem lehce nezaspal dobu. Těžko říci, ale mluvit tomuto gigantu do vlastností produktu, který pravidelně využívám, mi určitě nenáleží. Nic to ovšem nemění na tom, že existují aplikace, které působí na první pohled efektněji, snaží se být efektivnější a rozhodně nejsou ploché.
V tomto článku bych se rád zaměřil na aplikaci, která vrhá na pojem “prezentace” světlo z trošku jiného, neotřelého úhlu. Netroufám si říci, zda je zcela dokonalá, ale za zmínku jistě stojí. Již několik let je velmi oblíbeným nástrojem avantgardních prezentátorů, kteří chtějí publikum co nejvíce zaujmout. Jedná se o flashový online prezentační program Prezi.
Registrujeme, ale neplatíme
Každý uživatel, který chce tento nástroj využívat, musí být registrován na stránkách Prezi. Na výběr má 3 rozdílné licence.- Public je zdarma. Uživatel získá všechny základní funkce pro vytváření prezentace a 100 MB úložného prostoru. Vytvořené prezentace, jak název licence napovídá, jsou veřejně přístupné.
- Enjoy stojí 5 $ měsíčně. Skýtá navíc možnost využít úložný prostor 0,5 GB, online podporu a možnost vytvářet tzv. soukromé prezentace.
- Nejvyšší a současně nejdražší licence, za kterou je nutno zaplatit více jak 13 $ za měsíc, se nazývá Pro. Uživatel dostává prostor o velikosti 2 GB a také offline editor.
Minimálně pro úvodní seznámení s programem je vhodné využít bezplatnou licenci Enjoy Edu. Offline editor, který je na placené verzi pravděpodobně největším lákadlem, si uživatel může vyzkoušet ve třicetidenní verzi.
Proč by ale měl pedagog sahat po něčem novém, když to staré má osahané a svou šablonku nikdy neprošoupe? Minimálně proto, že Prezi se od ostatních prezentačních programů liší jednou podstatnou věcí - spojuje v sobě přednosti prezentačního programu a programu pro tvorbu myšlenkových map.
Pracujeme jinak
V samotném programu se nesetkáme s klasickým pojmem slide – ve smyslu ohraničené stránky lineární prezentace. Uživatel není svázán rámečky a nadpisy, prostor není nijak ohraničen. Klasická snímková struktura je nahrazena čistou plochou (plátnem). Program tím dává prostor představivosti, kreativitě a přímo vybízí k vytváření prezentace zcela jiným způsobem, než je uživatel zvyklý z Power Pointu a jemu podobných programů.Uživatel má na začátku práce možnost vychrlit na plátno všechny své myšlenky - obrázky, texty, videa. Vše má před sebou a napadají ho další a další věci související s tématem. Obsah poté postupně strukturuje, vytváří jakousi koncepční mapu a vše uzavírá do logických částí jednoduchým přetahováním po ploše. Podstatnější věci zvýrazní, naopak méně podstatné zmenší tak, že na první pohled nejsou vidět.
Rozpracovaná koncepční mapa prezentace na téma "tiskárny" |
Možnost výběru z přednastavených šablon nebo čistého plátna |
Základem je zvolit čisté plátno a vhodné písmo nebo správnou šablonu. Editací prezentace nás provází lišta s ovládacími prvky, skrývající v sobě všechny potřebné funkce. Využít díky ní můžeme krom klasických nadpisů a textu, který se mimochodem velmi špatně formátuje, též všemožné tvary, náhledy souborů pdf, přehrání videí z YouTube, vložení časové osy, diagramů či jiných schémat, nebo import obrázků jak z počítače, tak i přímo z webu.
Ve chvíli, kdy máme jednotlivé celky sestaveny, vytvoříme mezi objekty cestu včetně různých přiblížení, smyček či odskoků. Možných efektů je zde přehršle. Jak je ale známo (a měli bychom to vtloukat do hlavy též žákům) - méně je někdy více.
Vytvořená cesta mezi jednotlivými objekty |
Celý článek na spomocnik.rvp.cz
1 komentářů:
Nelineární a "neploché" prezentace se dají vcelku jednoduše udělat i v PowerPointu, jen se to musí umět. A to, že to studenti 1. ročníku SŠ neumí se ani nedivím, ono totiž k vytvoření strukturované prezentace je potřeba umět napřed strukturovaně myslet.
Okomentovat