Ministerstvo školství uspořádalo před nedávnem pravidelnou Výroční konferenci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK). Smyslem akce bylo kromě informování o aktuálním stavu implementace programu a plánovaném využití zbývajících finančních prostředků i představení strategie podpory českého školství ze strukturálních fondů EU v budoucím kohezním období.
Ministerstvo pro místní rozvoj, jako hlavní garant čerpání eurodotací v ČR, pochválilo zástupce MŠMT za výrazný pokrok v řešení potíží, které v uplynulých letech OP VK provázely. „Představitelé ministerstva školství výrazně pokročili v řešení problémů spojených s čerpáním dotací v OP VK. Současný stav tohoto operačního programu tak hodnotím pozitivně,“ uvedl 1. náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.
Ministerstvo školství zveřejnilo data o aktuálním stavu čerpání v OP VK (k datu 30. 9. 2013):
- vyhlášeno ve výzvách: 50,3 mld. Kč (94,7 %)
- schváleno v projektech: 49,6 mld. Kč (93,4 %)
- proplaceno příjemcům: 35,2 mld. Kč (66,2 %)
- autorizováno MF: 22,2 mld. Kč (42,3 %)
- certifikováno: 19,7 mld. Kč (37,7 %)
Pověřená vrchní ředitelka sekce Řízení OP VK Petra Bartáková následně představila výhled čerpání pro letošní a příští rok z hlediska výše certifikovaných výdajů. „Letos ministerstvo školství odhaduje certifikaci ve výši 860 milionů EUR, což představuje 85% podíl na limitu požadovaném Evropskou unií. V příštím roce bude situace mnohem lepší – certifikováno bude minimálně 1,2 miliardy EUR, to je 105 % z limitu stanoveného Komisí,“ prohlásila Bartáková.
Diskuse se rovněž věnovala i stavu příprav nového Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání pro roky 2014 - 2020. Součástí Výroční konference byla navíc i praktická část pro příjemce se zaměřením na ukončování projektů a způsoby využití vytvořených výstupů.
3 komentářů:
OP VK je v tak výborné kondici, že je to jeden průšvih za druhým. Po "trapasu" mnoha škol, které předkládaly z internetu stáhnuté materiály v šablonách a vydávaly je za své vlastní, následují projekty krajů na rozvoj přírodovědného a technického vzdělání. Např. papaláše ve Zlínském kraji ani nenapadlo pustit nějaký peníz z tohoto projektu základním školám na nějaké ty neinvestice a nasměrovali všechny prachy na střední školy na investice. Po ZŠ pak jenom chtějí, aby SŠ dělaly z odpuštěním blbečky a absolvovaly u nich se svými dětmi povinnou výuku. Divím se každé jedné ZŠ, že se jim na to za těchto podmínek nevykašle.
aby... dělaly z odpuštěním blbečky
Na to už před nedávnem na ČŠ někdo upozorňoval.
Ale asi to tu ředitelé základních škol nečtou.
A vy máte ředitele, který se zajímá, co kde frkne? My bohužel takového nemáme.
Okomentovat