V rámci kulatého stolu SKAV a EDUin vystoupí náměstek ministra školství Jindřich Fryč a ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal v debatě o budoucnosti plošného testování v České republice.
Ve čtvrtek 21. listopadu od 11 do 13 hodin se v aule ZŠ Vodičkova koná kulatý stůl, který bude první z podzimních akcí bilancujících dva roky pilotáže plošných testů na základních školách. Debata bude věnována především názorům zástupců škol, odborné a rodičovské veřejnosti na smysluplnost takového testování a jeho další budoucnost.
V souvislosti se zaváděním plošných testů do vzdělávacího systému se vedla a jistě ještě povede rozsáhlá debata o jeho smysluplnosti, nákladech, o tom, jaké a jak kvalitní přináší informace a zda máme podobné testování provádět každoročně nebo raději s většími časovými rozestupy, případně se místo plošného testování soustředit na výběrová šetření. Debata v rámci pravidelných Kulatých stolů SKAV a EDUin se chce soustředit především na budoucnost plošných testů, jak ji vidí zástupci škol, inspekce, ministerstva i rodičů, kteří zavádění plošných testů oponují.
Cílem kulatého stolu je hledat odpovědi na otázky:
- Splnilo plošné testování původní očekávání?
- Co jsme se z plošného testování dozvěděli o výsledcích škol a žáků?
- Potvrzují se pojmenovaná rizika spojená plošným testováním?
- Jaká jsou vaše doporučení na základě zkušenosti z pilotáže?
Pozvánku na kulatý stůl najdete v příloze tiskové zprávy.
POZOR! ZMĚNA ČASU. S ohledem na časové možnosti zástupců MŠMT začínáme až v 11.00.
Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin a moderátor debaty, řekl: "Těší nás otevřenost vedení ministerstva školství a jeho ochota debatovat s odbornou i rodičovskou veřejností o smyslu tolik diskutovaného projektu. Snažili jsme se proto sestavit diskusní panel tak, aby v něm byly zastoupeny všechny názorové proudy. A doufáme, že debata vzbudí mezi zástupci škol tolik pozornosti, aby podobně široké spektrum názorů bylo přítomné i v publiku, které pokaždé debatu panelistů komentuje.“
3 komentářů:
Myslím, že dobrá zpráva dne je to, co dnes hlásili ve zprávách. Do pěti let má na vysokých školách být o pětinu méně studentů než je tomu dnes (dnes - asi 400 tisíc vysokoškoláků, za 5 let - o 80 tisíc méně). Doufám, že to není jen propočítáno vůči nějaké další vlně poklesu populace...
Snad to může znamenat, že bude i méně maturantů a tudíž dostat se na střední nebude taková brnkačka jako dnes. A to je základ všeho. Donucovací metody typu plošné testování by mohly ztratit na své děsivosti a stát se naprosto normálním nástrojem zjišťování kvality výsledků vzdělávání - vedle řady jiných nástrojů.
Ještě lepší zpráva by byla, kdyby začalo vycházet najevo, že člověk vzdělaný a pracovitý nebude muset hlady spásat jetel a že se tedy vyplatí od mala pilně studovat všechny vzdělávací oblasti, neboť všechno souvisí se vším...
Prokrindapána, co to tady píšu? Takové hloupostě! Asi se mi na chvíli zastřela mysl. Hlady.
To alba.projektor.
To si pište, že to bude jen a jen kvůli poklesu populace. Už dnes si VŠ kantoři stěžují, že dějepis jim studují děcka, pro které je rok 1450 14. století a Milada Horáková významná komunistická funkcionářka.
Okomentovat