Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.
Co přinesl týden 4.11.–7.11.
Témata týdne: Patří hidžáb do českých škol, proč slovenské školství vychovává neproduktivní lidi, polovina pracovních míst ohrožena technologiemi, kolik je u nás přeplněných tříd, souhrn kauzy Comenia Script, jak jsme na tom se čtenářstvím, můžete hlasovat o nejlepší VOŠku nebo fakultu roku, zapište se na kurzy tvůrčího psaní.
Výrok týdne:
“Devatenáctiletému prvákovi budete po patnácti letech mcdonaldizace školství vyčítat, že není aktivní? Koho bude aktivita jedné z několika set jednotek v ročníku zajímat? Jak vůbec může alma mater Iva Možného odhalit aktivní studenty, když se na ní namísto ústních zkoušek a kolokvií už jen píšou testy, často hodnocené doktorandy po nocích?“ Bloger Michal Kašpárek v textu, který oponuje názorům sociologů Jana Kellera a Iva Možného.
Novinky (výběr ze zajímavých událostí)
- Patří hidžáb do českých škol? Případ pražské střední zdravotnické školy, z níž odešly dvě studentky, protože nemohly nosit ve škole muslimský šátek, vyvolal debatu blogerů. K tématu se vyjadřuje Petr Němec na respekt.cz, Luděk Kvapil na idnes.cz, Dalibor Špok na aktuálně.cz, zajímavé jsou i komentáře na České škole. Zatím převažuje názor, že zákaz byl nesmyslný.
- Polovina pracovních míst bude ohrožena novými technologiemi. Bořivoj Brdička na Učitelském spomocníkovi komentuje výzkumnou zprávu z Oxfordu, která konstatuje, že již dnes je 47% všech pracovních míst v USA ohroženo zavedením automatizace, tedy novými technologiemi. A vysvětluje, které práce a dovednosti útok technologií přežijí.
- Studenti vybírají střední školu. To by měli brát v úvahu studenti, kteří finišují ve výběru střední školy. Tématu se podrobně věnovaly novinky.cz, které zveřejnily i rozhovor s Ivanou Eliášovou z Centra kariérového poradenství. Radí zohledňovat pracovní trh jen omezeně. K tématu informace i v novém zpravodaji Pospolu vydávaném NUV.
- Jsou dnes studenti hloupí a líní? Na názory Jana Kellera z přednášky Život nad poměry a stížnosti Iva Možného v rozhovoru pro Lidovky reaguje Michal Kašpárek v blogu Jak jste si nás vychovali, takové nás máte.
- Kolik je u nás přeplněných tříd. Debata, jak učit na ve velkých třídách, probíhá pod záznamem posledního kulatého stolu SKAV a EDUin. Tamtéž si můžete ujasnit, kolik tak velkých tříd vlastně máme, více grafů nabízí Česká škola.
- Udělejte si jasno v kauze Comenia Script. Užitečný a přehledný souhrn celé debaty o zavádění písma Comenia Script do základních škol publikoval Jan Wagner na České škole. Jde o text z časopisu Obce křesťanů Okruh a střed.
- Rozhovory s inovátory vzdělávání. Na stránkách eduin.cz najdete od minulého týdne každé úterý rozhovor s představiteli jednoho z oceněných či nominovaných projektů na cenu Eduína 2013. Jako první Zahrada hrou.
- Ve Vsetíně na doučování nejen do školy. Studijní centrum pro děti s poruchami čtení a soustředění představuje článek na denik.cz o mamince, která se rozhodla zúročit zkušenosti s náročným doučováním vlastního dítěte.
- Jak jsme na tom v ČR se čtenářstvím. Souhrn statistického výzkumu najdete na Učitelských listech.
- Kurzy tvůrčího psaní nabízí spisovatel Tomáš Zmeškal. Volná místa v kurzech začínajících v prosinci a březnu.
- 26 ohromujících faktů o finském školství. Nic nového, ale tady najdete základní informace stručně a přehledně.
- Probíhají akce Týdne vzdělávání dospělých
- 18. 11. Žít změnu, promítání filmu (Praha)
- 22. 11. Muž a vzdělávání – workshop (Brandýs nad Orlicí)
Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.
3 komentářů:
"Zatím převažuje názor, že zákaz byl nesmyslný."
Odkaz na statistiku by nebyl? Nebo vetšinový názor vytvoříme tím, ze "se to prostě napíše"?
Ono také hodně záleží na tom, kde se stav zjišťuje. Jestli ve sdělovacích prostředcích, blozích, diskusních fórech a tak. Doložitelnost převládajícího názoru pak mimo jiné svědčí i o věrohodnosti hlasatele.
U nás v hospodě, například, převládá názor, že by Máťa měl častěji vymývat trubky. A to vám potvrdí každý.
v blogu 'Jak jste si nás vychovali, takové nás máte'.
Jinými slovy, jak jste se nechali vychovat, takové to mít i budete. Poťouchle by se chtělo říci, že my už to nějak doklepeme.
V každém případě polovzdělanec to bude mít mezi nevzdělanci z hlediska konkurenceschpnosti pro příští století přece jen lepší, než by to měl mezi vzdělanci.
Okomentovat