CERMAT: Správná volba zkoušek má pro úspěch u maturity zásadní význam

pátek 25. října 2013 ·

V průběhu následujících pěti týdnů bude více než devadesát tisíc uchazečů o maturitní zkoušku v jarním zkušebním termínu 2014 stát před důležitým rozhodnutím. Poslední listopadový den je totiž oficiálně nejzazším termínem pro podání přihlášky a každý budoucí maturant se bude muset rozhodnout, kterou zkoušku si vedle povinné češtiny zvolí. Dosavadní zkušenosti ukázaly, že právě toto rozhodnutí má na celkovou úspěšnost maturantů podstatný vliv.


Model maturitní zkoušky zůstává pro příští rok stejný jako v roce 2013. Žáci, kteří teprve před několika týdny nastoupili do závěrečných ročníků středoškolského studia, tak mají od prvního dne školního roku jasno, za jakých podmínek budou maturitu skládat.

„Podařilo se nám maturitu alespoň pro nejbližší období stabilizovat a zamezit neustálým změnám, které byly často pro školy i samotné maturanty matoucí. Jsem přesvědčen, že i to pomůže žákům dobře se připravit na zkoušky, které je v dubnu a květnu příštího roku čekají, aby tak úspěšně absolvovali maturitní zkoušku, která nesporně znamená pro každého významný životní milník,“ uvedl 1. náměstek ministra školství Jindřich Fryč.

V rámci společné části maturity tak budou žáci stejně jako v loňském roce skládat povinnou zkoušku z českého jazyka a literatury, v případě druhé zkoušky budou volit mezi matematikou a jedním z pěti cizích jazyků. Vzhledem k tomu, že vyhláškou stanovený termín 30. listopadu, který uzavírá období
podávání přihlášek ředitelům škol, v letošním roce připadl na sobotu, mají žáci čas podat přihlášku do pondělí 2. prosince. Právě správná volba druhé, povinně volitelné zkoušky má podle ředitele CERMATu Jiřího Zíky velký podíl na úspěchu žáka u maturity.

„Zatímco zkouška z matematiky sestává pouze z didaktického testu, zkouška z cizího jazyka je zkouškou komplexní, složenou z didaktického testu, ústní zkoušky a písemné práce. I to mělo pravděpodobně v uplynulých letech vliv na rozhodování budoucích maturantů při podávání přihlášky. Žáci, pro které jsou matematika i cizí jazyk stejně náročné, volili často matematiku pro její administrativní jednoduchost. Jak ale ukazují výsledky minulých období, velké procento takových u maturity neuspělo. Žáci musí proto při volbě portfolia zkoušek poctivě zvážit své možnosti. Zkoušku z matematiky určitě nelze pokládat za snazší,“ upozornil Jiří Zíka.

Vzhledem k relativně vysoké neúspěšnosti zkoušky z matematiky v uplynulém ročníku chce dát CERMAT žákům možnost zodpovědně si vybrat povinně volitelnou zkoušku společné části. Proto bude 1. listopadu v informačním systému CERTIS zpřístupněn školám ilustrační didaktický test z matematiky, od 14. listopadu pak test bude k dispozici na oficiálních maturitních webových stránkách www.novamaturita.cz.

CERMAT také ve spolupráci s dodavatelem připravil novou grafickou podobu facebookového profilu Udělám maturitu, který v tomto období navštíví zhruba 40 tisíc uživatelů měsíčně. Už nyní, ještě před termínem přihlašování, je na webu k dispozici ke stažení nové číslo Maturitního zpravodaje, které přehledně popisuje, co maturanty na jaře příštího roku čeká.

„Zřetelně se totiž ukazuje, že dostatek relevantních informací je vedle samotných znalostí maturantů důležitou podmínkou k úspěšnému absolvování všech zkoušek obou částí maturity. Věřím, že systematicky zpracované informace zahrnuté ve zpravodaji budou kromě zisku uceleného pohledu na důležité aspekty maturit i užitečnou pomůckou pro volbu povinně volitelné zkoušky společné části maturitní zkoušky,“ podotkl ředitel CERMATu Jiří Zíka.

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.