Inspirativní popis volně dostupného nástroje na správu počítačové učebny s doporučením, jak ho aplikovat.
iTALC - Intelligent Teaching And Learning with Computers (Inteligentní výuka a vzdělávání za pomoci počítačů) patří mezi nástroje přednostně určené pro učitele. Autor programu Tobias Doerffel označuje iTALC za silný didaktický prostředek, pomocí kterého si můžete usnadnit a zefektivnit výuku v počítačové učebně. Předpokladem pro použití programu je, že počítače jsou zapojeny do lokální počítačové sítě (připojení k internetu není podmínkou).
Jistě znáte situace, kdy žáci nedělají na počítačích to, co by měli, a v okamžiku, kdy si myslí, že je nevidíte, sledují v druhém okně stránky s obsahem odpoutávající jejich pozornost (Facebook, chat apod.). Učitel pak mnohdy ztrácí spoustu času upozorňováním, aby tato okna zavřeli a dělali to, co se od nich očekává.
Program iTALC učiteli umožní získat přehled o tom, co se děje na studentských počítačích a jakým aktivitám se žáci věnují. Mít přehled o aktivitě studenta není ovšem jediné, co program učiteli nabízí.
Mezi základní vlastnosti programu patří:
- zobrazení náhledu studentských počítačů;
- dálkové ovládání studentských počítačů;
- zobrazení učitelovy obrazovky na studentských počítačích;
- uzamknutí studentských počítačů;
- vzdálené zapnutí, vypnutí a restart počítačů;
- vzdálené spuštění libovolných příkazů.
Prostředí programu iTALC s náhledy obrazovek klientských počítačů |
Program pracuje na principu klient-server, kdy je na učitelský počítač nainstalován iTALC master a na studentské počítače iTALC klient. Vše je obsaženo v jednom instalačním souboru. Komunikace mezi učitelským a studentským počítačem probíhá na základě ověření přístupových klíčů. Na učitelském počítači se pomocí iTALC Management Console vygeneruje soukromý a veřejný klíč. Soukromý klíč je uložen na učitelském počítači a slouží k navázání spojení s klientskými počítači. Veřejný klíč je pomocí Console spuštěné na klientských počítačích naimportován a slouží k ověření příchozí žádosti od iTALC serveru. Po ověření klíčů komunikuje iTALC klient se svým serverem v učitelském počítači.
Celý článek na spomocnik.rvp.cz
3 komentářů:
Pouzivam italc nekolik let, zkusenosti ve ctyrech ucebnach.
Je ovsem treba doplnit, ze je to pomerne padavy a chybovy program, vyvoj je pomerne pomaly a odstranovani chyb taktez (shodou okolnosti vysla v srpnu opravna verze).
Takze kdo se do italcu da, bude velmi pravdepodobne bojovat s radou problemu.
Padá poměrně často. Je to nepříjemné a je to škoda.
Možná je chybka jinde. Ale kde?
Chybka je evidentne v programu.
Okomentovat