Lomy Amerika jsou jedním z největších a technicky nejzajímavějších lomových komplexů v Českém krasu. Mají také pestrou historii. Těžba tu probíhala od přelomu 19. a 20. století v režii Pražské železářské společnosti a většina vápence byla odvážena po Kladensko-nučické dráze do kladenských železáren. Pracovalo se zde metodou takzvaného anglického mlýnkování. Lomaři vyrazili podzemní štolu, kterou ověřili kvalitu ložiska, a tam, kde se to vyplatilo, vyrazili komín na povrch. Komín byl dalším postupem prací rozšířen na lom a natěžený vápenec se sypal dolů a odvážel štolou do závodu.
Hagenův přízrak
Podle starých trampských pověstí obchází v podzemí Amerik přízrak zvaný Hagen, který je nejčastěji popisován jako německý voják nebo zločinec na útěku. Zvonění na Hagenův gong ve štole č. 14 bylo oblíbenou zkouškou odvahy. Samotný gong byl původně důlním signalizačním zařízením a nachází se dnes v lomařském skanzenu na Solvayových lomech. Pověsti Amerik v 80. letech zpracoval formou povídek jeskyňář Ladislav Lahoda, k dostání jsou například v důlní expozici Chrustenická šachta.
Náš tip
K lomům Amerika se jde nejlépe po značce z Karlštejna a kolem Dubu sedmi bratří. V Karlštejně donedávna fungovalo malé muzeum československého opevnění, které je ještě značeno na některých mapách, ale provoz již bohužel ukončilo. Zdejší „řopíky“ vzor 37 si ale můžete prohlédnout i zvenku – v Karlštejně u silnice jsou dva, další se nachází na půli cesty k Srbsku u ústí bývalého Cífkova lomu. Na Kněží hoře, Haknovci a Javorce najdete zase skromné pozůstatky husitských obléhacích táborů z 15. století.
Z knihy Kam za technickými památkami: Praha a střední Čechy.
Pouze do 10. 7. 2013 zakoupíte s 30% slevou na knihy.cpress.cz.
0 komentářů:
Okomentovat