Přečtěte si: Petr Mára: Dnešní učitel musí žákům klást otázky, které nejde vygooglovat

pátek 28. června 2013 ·

Jak mohou technologie změnit výuku na školách, jaké nové koncepty se ve vzdělávání prosazují a podporují iPady kreativitu? Velká část NetClubu s Petrem Márou se točila kolem škol.


Z článku Davida Slížka a Petra Koubského v LUPA.cz vybíráme:

Kam až to s podobnými přístroji půjde dál?

Nevím, možná skončíme s tím, že budeme mít podobné věci implantované do ruky a budeme je přes noc nabíjet přes nějaký další náramek. Doba stoprocentně vede k tomu, že o sobě budeme zjišťovat stále víc dat. Znáte třeba aplikaci Rescuetime? Ta analyzuje, co děláte přes den, zjišťuje, jaké aplikace používáte, jaké dokumenty otevíráte, na jaké weby jdete, a na konci dne vám řekne, jak efektivně jste pracovali. Pokud ze sebe nechcete mít špatný pocit, tak si ji neinstalujte. (smích) Všichni si o sobě myslíme, jak pracujeme osm hodin denně, ale ona to není tak docela pravda. Myslím, že naše okolí bude měřit čím dál tím víc aplikací. Třeba firma Lapka už dnes vyrábí senzory, které připojíte k iPhonu nebo iPadu a ony měří vaše okolí. Třeba teplotu a vlhkost, což ještě není tak úžasné, ale mají také senzor, který má na konci bodák a umí měřit, jestli to ovoce, které chcete koupit, je nebo není bio. Takže jdete po farmářském trhu a zkoušíte. Ta firma je z Ruska, což je asi důvod, proč jeden z jejích senzorů měří i radioaktivitu. (smích) Takovou věc samozřejmě nepoužijete každý den, ale je zajímavé sledovat, co se kolem vás děje, a dávat to do kontextu. Data sama nic neřeknou, musíte přemýšlet, co se s nimi dá dělat dál.

4 komentářů:

obyčejná učitelka řekl(a)...
30. června 2013 v 13:07  

Tento článek přesně popisuje, co je příčinou hloupnutí a jaký je jeho mechanismus. Vzdalujeme se sami od sebe, ztrácíme schopnost naslouchat svému tělu, spoléháme na externí zařízení. Jeden příklad za všechny. Pan Mára říká, že si děti mohou nafotit své spolužáky a zahrát si s nimi virtuální divadlo. A co takhle zahrát si divadlo "naživo", není to po všech stránkách přínosnější?

Anonymní řekl(a)...
30. června 2013 v 15:11  

No já nevím. Takové dotazy - Co si myslíte o... jsem žákům dával vždy, ještě snad ani Google neexistoval

Anonymní řekl(a)...
30. června 2013 v 20:53  

Čím více virtuality, tím méně reality. Není na škodu se občas kouknout na něco, co se jinak nedá vidět, ale za každou cenu vymýšlet, kam všude nastrkat iPady a vytlačit život, je extrém.

Anonymní řekl(a)...
30. června 2013 v 20:57  

Rozhodně odmítám náramky a čipy, které o mně ví víc, než já sám. To fakt nikdo nevidí, jak jste ovladatelní? Dá-li se plebsu takovádle technologie, musí se počítat s tím, že kdosi ji má x-násobně vyspělejší a taky ji jednou hodlá použít. Jen tak pro radost nám to nedávají. Já tak ještě ten tlakoměr...

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.