Doporučení k aplikaci § 4 odst. 2 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů vydalo Ministerstvo informatiky před šesti lety těsně před svým zrušením. V době cloudových řešení je možná opět aktuální.
O co tehdy šlo:
V § 4 odst. 2 je stanovena povinnost v případě zveřejňování informace v elektronické podobě zveřejnit tuto informaci i ve formátu, jehož specifikace je volně dostupná a použití uživatelem není omezováno.
V těchto případech Ministerstvo informatiky doporučuje využívat následující formáty:
- Pro dokumenty jako jsou texty (.odt), tabulky a grafy (.ods) a prezentace (.odp):
Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0 - Pro dokumenty, které jsou zpřístupněny přes internet/intranet nebo použitím webového prohlížeče:
HyperText Markup Language (HTML v4.01)
The Extensible HyperText Markup Language (XHTML v1.0) - Pro dokumenty obsahující pouze textové údaje, bez potřeby formátovacích funkcí:
Plain text format (.txt - např. u e-mailových zpráv, kdy formátování není důležité)
- Pro úřední dokumenty, které není potřeba dále upravovat/měnit:
Portable Document Format/A-1 (ISO 19005–1:2005)
Portable Document Format (PDF Reference v1.5 a vyšší)
Podíváme-li se na weby MŠMT a jím přímo řízených organizací, budeme zklamáni. MŠMT publikuje soubory až příliš často pouze v souborech formátu MS Office, světlou výjimkou je například Věstník MŠMT, který je alternativně ve formtech DOC a PDF.
A jak jste na tom u vás ve škole?
7 komentářů:
Vzhledem k tomu, že je rok 2013 a ne 1999 je možné pro všechny typy dokumentů, uvedených zde v článku používat typ souboru OOXML (ECMA-376 a pozdější a ISO/IEC 29500).
S tímto typem dokumentů umí bez problémů pracovat i v článku tolik protlačovaný kancelářský balík Apache OpenOffice (dříve OpenOffice.org) a nově balík LibreOffice.
Navíc je možné s Wordem, Excelem i PowerPointem pracovat uvnitř webového prohlížeče v on-line verzích zcela zdarma (nejenom prohlížet, ale i vytvářet a editovat), takže není co řešit.
Příznivci ODF se prostě musí smířit s tím, že se tento formát, ač byl standardizován ještě dříve než OOXML, se pro běžné kancelářské dokumenty neujal.
Uchovávání dokumentů ve formátu HTML (podmnožina XML) považuji z pohledu výše uvedeného za značně neobvyklé, o prostém textu ani nehovořím. Dovedete si představit jak by vypadaly např. zákony či vyhlášky publikované v čistém HTML nebo jako prostý textový dokument bez formátování?
Z hlediska férové vyváženosti napříč politickým spektrem je třeba odmítnout diktát pouhého formátu ods a přikročit i k zavedení dalších formátů jako cssd, lidem, top. Naším cílem musí být eliminace všech diskriminačních praktik.
Luděk B.
Ad 15:06 Standardem je jak ODT, tak OOXML, tedy dokumenty by měly být uváděny v obou formátech. Ale s připomínkou ohledně OOXML máte pravdu.
Jenom Microsoft Office 2007/2010 umí také pracovat s oběma formáty, Google Docs též, tedy Váš "protiargument" se obrací v argument pro oba formáty.
Tak šesté výročí? Proč není tento den uváděn v kalendáři alespoň jako významný?
A nemohlo by ministerstvo případně doporučit pracovníkům státní správy, aby také dbali na vhodnou strukturu zveřejňovaných dokumentů a na formátování obsahu v souladu se základními typografickými pravidly. Především pak, aby texty nebyly odstrkány oklofáváním mezerníků, tabulátorů a entrů.
Víte, až se mě budou žáci zase ptát, k čemu to všechno stylování budou potřebovat, abych nemusel přiznávat, že vlastně k ničemu.
Kolikrát to nepřikryje ani přetavení dokumentu do formátu pdf.
A co teprve, kolego Blaho, když ukážete státnímu úředníkovi, jak se dělá pomlčka místo spojovníku. Ten úžas. A to ještě máte v rukávu několik es, třeba jak se dělá pevná mezera (zabraňující zalomení řádku např. za neslabičnou předložkou), a to nejen ve Wordu, ale dokonce i v Excelu.
Nechci být uštěpačný nad přiměřenou mez, ale což teprve takové tvrdé zalomení řádku neboli měkký enter uvnitř odstavce.
Stáhnou si jej v textu z nějakého webu a pak je to přivádí k šílenství až do doby, než se jim to podaří vymazat a zapomenou na to do příště.
Re: "Vzhledem k tomu, že je rok 2013 a ne 1999", kdy nejčastějším klientským zařízením je tablet nebo smartphone s OS Android nebo iOS obstojí jedině formát HTML. Nejde o uchování dokumentů, ale jejich přečtení kdekoliv a kdykoliv.
Okomentovat