Nedávno jsem odstartovala malou akci Přiveďte kolegu-učitele na Twitter. Cílem této mezinárodní aktivity je přitáhnout učitele na zvolenou sociální síť. Na tuto akci se dá ale také pohlížet s větším odstupem - cílem by mohla snaha přivést učitele ke změně.
To jistě není snadné a podobných aktivit je v současnosti poměrně hodně, např. Česko mluví o vzdělávání nebo Strategie vzdělávání 2020.
Kde se změna podařila
"Never miss an opportunity to suggest a way in which technology could enhance the learning."
Když se změna nedaří
Domnívám se, že hlavním hnacím motorem by mělo být vedení školy. Pokud ono samo projeví zájem, je z poloviny vyhráno. A opravdu nemusí jít jen o "donucovací" prostředky - jde čistě o to, že si můžeme pak říct "když to vedení považuje za důležité, něco na tom bude". Zde prostě bude fungovat přirozená autorita."Nenápadně to moc nejde...a hlavně to strašně dlouho trvá...a nápadně to taky nejde...nějak mi to nejde... Když o tom tak přemýšlím, motivovat děti je snazší :)"
Takže se ptám: Kolik ředitelů nebo zástupců škol chodí na vzdělávací akce, zajímá se o vývoj moderních technologií a aktivně se účastní diskuzí (nejen) o integraci moderních technologií do škol?
Jaké jsou vyhlídky?
Benjamin Jackson ve svém příspěvku How Tech Will Transform the Traditional Classroom pěkně pojmenoval problémy, které je třeba překonat - od zastaralých právních předpisů až po silnou zakořeněnost historického vývoje metod výuky."Digital whiteboards, for example, have many benefits over their analog equivalents. But try explaining that to a science teacher who’s been using an overhead projector to teach biology for the last 30 years."
Všechno je o motivaci
"Pro práci v našem 21. století potřebujeme změnu. Ta by se měla nést ve smyslu návratu k naší přirozenosti, totiž znovuobjevení našeho třetího pohonu, naší vnitřní motivace. Tři klíče, které ji mohou znovu otevřít dveře, jsou svoboda, mistrovství a smysl."
Zdroje a literatura:
Převzato z blogu autorky PEPOUŠův nápadník
3 komentářů:
Jasně, změna je život. Navrhuji vařit o velké místo překapávané zase turka. A tento návrat ke starým dobrým základům by prospěl celému našemu školství.
Mozna by se na zacatku ucitele mohli naucit cist postu, trochu typografie a hledat obecne na internetu.
Pak at si "twitteruji" do zbla.
pn
Ano, chce to zmenu. A uplne je jedno, jestli je k lepsimu nebo horsimu, hlavne ze je.
Kdo se osvedceneho pridrzuje, je za zpatecnika. A pritom mnohe pravdy jsou platne trvale.
Treba 's poctivosti nejdal dojdes'. Nikdy by mne nenapadlo, ze prdel je az za horizontem.
Sedych
Okomentovat