K2 – příležitost pro odvážné…

pondělí 7. ledna 2013 ·

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy společně s Národním institutem dětí a mládeže od října 2012 realizují národní projekt s názvem: K2 – kvalita a konkurenceschopnost v neformálním vzdělávání. Po prvních měsících nezbytných administrativních úkonů se klíčové aktivity projektu postupně začínají rozjíždět.


V současné době stoupá význam a úloha neformálního vzdělávání (včetně zájmového), a to v rámci celoživotního učení. Cílem projektu K2 – kvalita a konkurenceschopnost v neformálním vzdělávání je přispět k prosazení této myšlenky, zároveň odpovědět na potřebu zvýšení zaměstnavatelnosti a konkurenceschopnosti občanů na trhu práce. Jeho aktivity pomohou nastartovat kvalitativní změny v nestátních neziskových organizacích a školských zařízeních pro zájmové vzdělávání jako zásadní trend pro trvale udržitelný rozvoj neformálního vzdělávání. Významným přínosem projektu je rovněž cílená podpora zaměřená na osobnostní rozvoj a jeho plánování, včetně uznávání výsledků neformálního vzdělávání v České republice. Projekt vychází z definovaných cílů a akčních plánů Koncepce státní politiky pro oblast dětí a mládeže a ze Strategie celoživotního učení ČR.

Projekt K2 – kvalita a konkurenceschopnost v neformálním vzdělávání (www.ka2.cz) se zabývá dvěma klíčovými aktivitami. První je Aplikace nástrojů řízení kvality v neformálním vzdělávání (včetně zájmového), jejímž cílem je zavedení nástrojů řízení do běžné praxe subjektů neformálního vzdělávání a podpora jejich kvality a zvýšení konkurenceschopnosti. Aktivita Metodická podpora uznávání neformálního vzdělávání (včetně zájmového) je zaměřena na osobnostní rozvoj a jeho plánování, řeší cílenou systémovou podporu uznávání výsledků neformálního vzdělávání (i zájmového) v České republice, a to ve smyslu zákona č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání. Snahou je dosáhnout zvýšení konkurenceschopnosti a zaměstnavatelnosti (prostupnost/flexibilita na trhu práce) pracovníků pracujících s dětmi a mládeží a mládeže prostřednictvím definování a prezentování kompetencí získaných nebo rozvinutých v aktivitách neformálního vzdělávaní. Součástí této aktivity je Studium pedagogiky volného času a v rámci projektu K2 – kvalita a konkurenceschopnost v neformálním vzdělávání naváže na výstupy projektu Klíče pro život (www.kliceprozivot.cz). Pilotně bude ověřovat připravený vzdělávací program a mentoringový systém rozvoje pedagogů volného času vykonávajících přímou dílčí pedagogickou činnost ve školských zařízeních pro zájmové vzdělávání.

Jednotlivé aktivity projektu řídí odborní garanti, kteří jsou schopni identifikovat přednosti i problémy práce v oblasti zájmového a neformálního vzdělávání a iniciovat pozitivní změny.

Cílovou skupinou projektu jsou především vedoucí pracovníci a pracovníci škol a školských zařízení pro zájmové vzdělávání, pracovníci nestátních neziskových organizací pracující s dětmi a mládeží, zaměstnanci vysokých škol, vyšších odborných škol, účastníci dalšího vzdělávání a instituce poskytující další vzdělávání. Výstupy projektu budou přínosné také pro samotné děti a mládež jako účastníky zájmového a neformálního vzdělávání, pro něž budou organizace schopny připravit kvalitnější nabídku služeb.

Projekt potrvá dva roky a je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Vlasta Kohoutová, PR specialistka projektu K2


2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
7. ledna 2013 v 7:55  

Jenže mám obavy, že studovaných v oblasti zájmového vzdělání máme vcelku dostatek. Čeho máme nedostatek? Peněz na to, aby se to zájmové vzdělávání mohlo solidně prakticky realizovat. Doby, kdy to učitelé za totáče měli na školách nakázáno dělat zadara v rámci kádrového profilu, jsou dávno pryč.

Nebo si myslíte, že je dneska někdo ochotný vést dvouhodinový kroužek za 400 Kč osobního, což je 50 Kč za hodinu? A navíc. Osobní ohodnocení by mělo být ohodnocení za kvalitu výuky a ne za vedení kroužků.

Anonymní řekl(a)...
7. ledna 2013 v 11:08  

"Osobní ohodnocení by mělo být ohodnocení za kvalitu výuky a ne za vedení kroužků"

Souhlasím. Jen ještě dořešit, kdo to posoudí. Když se ředitel, zástupce ani inspektor neshodnou, kdo učí kvalitně. Tak výsledky testování znalostí? to snad ne.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.