Bořivoj Brdička: Příprava nového amerického plošného testování

pondělí 12. listopadu 2012 ·

Zpráva o pokračování prací na novém plošném testování v USA, které se vyznačuje značnou mírou podobnosti s vývojem u nás.

Záměr zavést v ČR plošné testování pomocí počítačů nás opakovaně přivádí k porovnávání s vývojem ve Spojených státech, kde se pokoušejí o totéž. Rozdíly samozřejmě existují. U nás například dosud nebyl rozdíl mezi školami co do úrovně vzdělávání tak velký, ale rychle se blížíme k tomu, abychom se v tomto směru americkému školství vyrovnali (viz Překonávání školního neúspěchu). Nemáme zatím s plošným testováním i s jeho kritikou tak velkou zkušenost a co do vybavení technologiemi jsme na tom také hůře. Zdá se ale, že vývoj Spojených států s určitým zpožděním neustále sledujeme a nejsme schopni se z chyb, které udělali oni, poučit.

Spomocník o této problematice naposledy referoval před dvěma lety. V článku Plošné testování trochu jinak se uvádí, že „v USA byly z iniciativy sdružení guvernérů a ve spolupráci s učiteli a experty vyvinuty nové Základní výukové standardy (The Common Core Standards) … Právě tyto standardy jsou základem nového plošného testování. … Americký federální ministr školství Arne Duncan oznámil (v září 2010) výsledky výběrového řízení na realizaci nových plošných testů pro celou Unii. … Vítězi tendru v hodnotě 330 mil. dolarů se stala dvě sdružení vývojem testů se zabývající - Partnership for Assessment of Readiness for College and Careers (PARCC) a SMARTER Balanced Assessment Consortium (SBAC).“

Záměrem bylo vyvinout nové moderní metody kontinuálního ověřování dosažených schopností žáků založené na velkých datech, jehož výsledky by měly sloužit primárně učitelům, žákům a rodičům. V listopadu 2010 pak pan ministr Duncan vyhlásil plán nazvaný Transforming American Education: Learning Powered by Technology (viz Technologická transformace školství v USA pokračuje), podle něhož by nové testování mělo být v USA zavedeno ve školním roce 2014-15.

Teď po 2 letech a s blížícím se termínem se začínají objevovat první zprávy naznačující, jak vývoj postupuje. Obě konsorcia řešitelů v nedávné době uvolnila bližší informace o tom, jak budou testy vypadat – PARCC Item and Task Prototypes, SBAC Sample Items and Performance Tasks. V obou případech jsou k dispozici též příklady testových úloh. Podíváte-li se na ně, zjistíte, že se snaha ověřovat spíše funkční schopnosti na tomto demonstračním vzorku jednoznačně projevila. Použity jsou animace, multimedia a moderní způsoby odpovídání přímo na počítači s automatickým hodnocením. Třeba přetahování objektů na místo, doplňování slov či čísel, vybírání vhodných vět z textu na podporu určitého tvrzení a v některých případech samozřejmě též výběr z možných variant řešení. Překvapivě velký počet úloh předložených v tomto vzorku však předpokládá otevřenou odpověď, a vyžaduje proto zásah školeného hodnotitele. Tedy alespoň zatím, tj. do té doby, než bude možné nasadit automatické hodnocení textů (viz Je současná umělá inteligence schopna hodnotit tvořený text?).

Celý článek spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.