Indiáni obsadili Náprstkovo muzeum! Až do léta bude výstavou Po stopě Karla Maye znít indiánské Howgh!

sobota 27. října 2012 ·

Národní muzeum zve všechny milovníky mayovek a indiánek do Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur na novou výstavu Po stopě Karla Maye z výstavního cyklu Monarchie. Náprstkovo muzeum tak na čas obsadili hrdinové i odporní zloduši ze známých knih Karla Maye. Padesát let po natočení proslulého filmu Poklad na stříbrném jezeře zavede výstava všechny dnešní dobrodruhy do světa plného indiánů, kovbojů, traperů, ale i beduínů a Kurdů. Výstavu připravenou ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví mohou zájemci navštívit od 24. října.


Výstava Po stopě Karla Maye připomene románové dílo tohoto celosvětově proslulého autora. Přenese návštěvníka do oblasti Severní a Jižní Ameriky i do muslimského světa zabírající území Sahary, přes Súdán, Saudskou Arábii, Turecko až na Balkán. Na výstavě ožijí kladné i záporné postavy z Mayových románů. Návštěvník spatří reálné předměty indiánských kultur i orientálního světa, které zároveň sehrály významné role v Mayových dílech. Pobaví se vtipy na mayovská témata i bizardními projevy kultu hraničícího mnohdy až s hysterií, která zavládla v Československu v 60. a 70. letech 20. století. „Výstava spojuje Mayovy romány v knihách i filmových zpracováních s reálnými předměty ze zemí, kde se jeho příběhy odehrávaly. Vtáhne návštěvníka do světa neohrožených hrdinů i podlých padouchů, učiní z něj stopaře, umožní mu stvořit si své indiánské jméno a v neposlední řadě ho i pobaví,“ poznamenává autor výstavy Petr Mašek.

Legendární zbraně Divokého západu a „kouzelná kulka“ Kara ben Nemsího

Výstava vůbec poprvé představí návštěvníkům dosud neznámé archiválie týkající se Karla Maye a českých zemí a ukáže mnoho unikátních předmětů - Old Shatterhandovu medvědobijku či Vinnetouovu stříbrnou pušku, ale i kuriozity jako největší a nejmenší ztvárnění Old Shatterhanda a Vinnetoua či "kouzelnou" kulku Kara ben Nemsího, odlitou na katedře analytické chemie Přírodovědecké fakulty. Jak probíhala její výroba se dočtete na zpravodajském portálu Národního muzea Muzeum 3000 (www.muzeum3000.cz).

Výstava připomene hned tři velká výročí

Národní muzeum zvolilo pro otevření výstavy Po stopě Karla Maye symbolický rok 2012, kdy uplynulo 170 let od narození Karla Maye, 100 let od jeho úmrtí a 50 let od natočení legendárního filmu Poklad na stříbrném jezeře v roce 1962, kdy se vůbec poprvé objevili na plátnech kin pokrevní bratři Vinnetou a Old Shatterhand. Film odstartoval velkou vlnu zájmu přerůstající do kultovní obliby hlavních hrdinů. „Národní muzeum zvolilo pro novou výstavu v Náprstkově muzeu téma, které je blízké snad každému z nás. Vždyť hrdinové Vinnetou a Old Shatterhand jsou jedni z nejznámějších románových postav a jejich příběhy lákají do světa dobrodružství celé generace již od 70. let 19. století,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Přijďte si pro placku a získejte vstup na výstavu za 50 %!

Při příležitosti otevření nové výstavy se Betlémské náměstí a Náprstkovo muzeum 24. října promění v Divoký západ! V průběhu zábavného indiánského odpoledne obdrží návštěvníci mezi 13. a 20. hodinou speciální placku, která je oprávní ke vstupu na výstavu se slevou 50 %. Placku mohou využít až do konce října!

Program akce:

13.00 – 19.00 Indiáni obsadili Betlémské náměstí! Prohlédněte si indiánské týpí a osadnický povoz.

14.00 – 19.00 Výtvarné dílny pro děti i celé rodiny v prostorách muzea

14.00 – 20.00 Otevřena výstava Po stopě Karla Maye. Vstupné se slevou 50%!

14.00 1. komentovaná prohlídka výstavy s jejími autory

14.45 1. taneční vystoupení - ukázky různých indiánských tanců se zapojením dětí i dospělé veřejnosti na Betlémském náměstí

15.45 – 16.45 Průvod Prahou za zvuků bubnů, chřestidel a indiánských zpěvů

17.00 Slavnostní zahájení výstavy na nádvoří Náprstkova muzea

17.15 2. taneční vystoupení – ukázky různých indiánských tanců na nádvoří muzea

18.00 2. komentovaná prohlídka výstavy s jejími autory

Další výstavy z výstavního cyklu Monarchie

Již probíhá:

Kouzelné hrací strojky (České muzeum hudby) – probíhá od 29. června 2012

Sportsmeni v zemích českých (Národní památník na Vítkově) – od 7. září 2012

Krmě – jídlo – žrádlo (Národopisné muzeum – Musaion) – od 5. října 2012

Po stopě Karla Maye (Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur) – od 25. října 2012

Připravujeme:

Monarchie (Nová budova Národního muzea) – od 6. prosince 2012

Dětský svět za císaře pána (Nová budova Národního muzea) – od 6. prosince 2012

Člověk ve fotografii (Nová budova Národního muzea) – od 6. prosince 2012

Století valčíku a polky (České muzeum hudby) – od 9. března 2013

Národní muzeum připravilo k výstavě bohatý doprovodný program

30. 10. 2012, 13. 11. 2012 vždy od 16.30 hodin

Komentovaná prohlídka výstavy vedená PhDr. Petrem Maškem.

1. 11. 2012 17.30 hodin, Karel May a Alois Musil

Přednáška představí oba muže ve vzájemné podobnosti, přednáší Mgr. Ing. Pavel Ždárský, Ph.D.

10. 11. 2012 10.00 -17.00 hodin, Sobota s Karlem Mayem

Hravý den s indiánskou tématikou pro děti.

17. 11. 2012 15.00 hodin, „Můj bratr Vinnetou“

Život a dílo Karla Maye, přednáší Karel Deniš.

9. 12. 2012 10.00 -18.00 hodin, Indiánské Vánoce u Halánků

Předvánoční setkání v Náprstkově muzeu, kde je pro malé i velké návštěvníky připraven bohatý program s vánoční tématikou.

Výtvarné dílny pro rodiče s dětmi

3. 11. 2012 15.00 hodin, Čelenka Indiánů Plání
Jednoduché pásky - čelenky nosili Indiáni z praktických důvodů, aby jim nepadaly vlasy do obličeje a stékající pot nevnikal do očí. Honosné čelenky, zdobené peřím byly znakem udatnosti v boji, nosili je chrabří válečníci.

17. 11. 2012 15.00 hodin, Na divokém západě
Drsný svět ostrých hochů na obou stranách zákona – ochránců i padouchů a krásných žen…v tomto výtvarném ateliéru se necháme unést romantickou představou o době dobývání divokého západu a na chvíli se staneme jeho součástí. Pro kluky kovbojský klobouk, pro holky klobouk dámský plný mexických, pestrých květin…šerifská hvězda, plakáty WANTED nabízející odměnu tomu, kdo dopadne padoucha…. Vhodné pro všechny hravé kluky a holky od 6 do 99 let.

1. 12. 2012 15.00 hodin, Apačská taška
Indiánské tašky, které byly jedním z oděvních doplňků, mají několik společných charakteristik: jde o váček obdélníkového tvaru, který se uzavírá stažením šňůrkou. Kraje jsou zdobeny korálky. Na spodní straně tašky jsou třásně nebo jejich obdoba. Nejdekorativnějším je ovšem z korálků vyšitý geometrický obrazec v ploše.

15. 12. 2012 15.00 hodin, Kačina
Výroba zjednodušené verze pueblanské figurky kačiny, která sloužila dětem nejen na hraní, ale především jako model k výuce náboženských rituálu. Kačina se sice nevyskytuje u Apačů, ti se s ní však mohli setkat dle Karla Maye v pueblech, původně sídlech indiánů Pueblo. V knize Vinnetou se May zmiňuje, jak se kmene náčelníka Inču-Čuny usadil v jednom z těchto opuštěných sídel a přišel tak do kontaktu, i když zprostředkovaně, s kulturou jeho dávných obyvatel.

29. 12. 2012 15.00 hodin, Zlato starých Inků
Zlato hraje v dílech Karla Maye velkou roli, ať již „apačské“, nebo zlato starých Inků. Nejeden padouch zatoužil získat bájný poklad a neváhal k tomu použít všech nekalých praktik a násilí. Spravedlivým se však doposud podařilo poklady ochránit. V této výtvarné dílně si vyrobíme repliky kouzelných drobných zlatých reliéfu z bájného indiánského pokladu, i když jen z kovových fólií.

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.