Kateřina Pelcová: Paměť národa jako rozšířená realita

středa 5. září 2012 ·

Popis nové aplikace projektu Paměť národa sdružení Post Bellum pro mobilní zařízení, jež je velmi vhodná pro použití ve výuce.



Na začátku května spustilo sdružení Post Bellum ve spolupráci s Vodafonem pilotní provoz nové interaktivní aplikace pro chytré mobilní zařízení s názvem Paměť národa. Tato aplikace zavede své uživatele na místa, kde se odehrály významné historické události 20. století. Zde jim pak poskytne autentické vyprávění pamětníků, dobové fotografie a další doplňující informace, které pomohou uživateli „nasát“ atmosféru a význam dané historické události. To vše pomocí zeměpisné lokace získané např. prostřednictvím systému GPS a do internetu připojeného chytrého mobilního telefonu, který zprostředkuje odpovídající rozšiřující informace o tom kterém místě. Proto můžeme tento projekt zařadit mezi praktické využití konceptu rozšířené reality. Vzhledem k tomu, že aplikace i v ní obsažené informace jsou šířeny zcela zdarma, jeví se nejen jako zdroj poučení pro širokou veřejnost, ale také jako výborný nástroj pro použití ve školní výuce.

Občanské sdružení Post Bellum asi není potřeba představovat. Několik posledních let se zmínky o něm vyskytují v různých médiích poměrně často. Připomeňme, že se jedná o nevládní neziskovou agenturu založenou v roce 2001 skupinou novinářů a historiků, kteří nechtěli přihlížet tomu, jak pamětníci historicky významných česko-slovenských událostí 20. století postupně vymírají, a s nimi i šance získat z dějepisného hlediska nedocenitelné osobní svědectví klíčových událostí historie.

Mezi nejvýznamnější projekty sdružení Post Bellum patří i Paměť národa, na němž spolupracuje mimo jiné s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. Na nadnárodní úrovni je tento projekt zastřešován Společenstvím evropské paměti. Jedná se o unikátní a neustále se rozšiřující multimediální databázi informací o významných událostech 20. století se zaměřením na dobu, kdy na území tehdejšího Československa vládly nedemokratické režimy. Tedy období 2. světové války a s ním spojeného nacistického útlaku, a dále období od února 1948 až do listopadu roku 1989 – čili dobu komunistického režimu. Databáze, která je volně k dispozici široké veřejnosti, je tvořena rozmanitými druhy informací v čele se zvukovými (někdy i obrazovými) záznamy vyprávění pamětníků dané události, dále dobovými deníky zúčastněných lidí, novinovými články, fotografiemi a dalšími archivními dokumenty. Jedním z cílů projektu je studium fenoménů totalitních režimů a jejich vlivu na chování lidí. Snad je zřejmé, o jak historicky významný a morálně hodnotný počin se jedná.

Jak už bylo zmíněno v úvodu, celý projekt je zatím v pilotní fázi. I tak již jsou k dispozici dvě mobilní verze pro chytré telefony, a to ty nejrozšířenější. Aplikaci je možné získat prostřednictvím obchodu Google Play pro platformu Android a prostřednictvím AppStoru pro zařízení s operačním systémem iOS. Zatím aplikace obsahuje pouze několik málo desítek míst, které může uživatel navštívit. Do konce roku by jich však podle plánu mělo být už přes 300 a perspektivně se počítá s dalším rozšiřováním i vývojem samotné aplikace a jejího rozhraní.

Z technického hlediska dodejme, že verze pro operační systém Android vyžaduje libovolné zařízení s operačním systémem ve verzi 2.2 a vyšší, zatímco verze pro iOS je kompatibilní se zařízeními iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPod touch (3. a 4. generace) a iPad (všechny verze) a vyžaduje operační systém iOS 5.0 a vyšší.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.