Víme, jaké hodnoty dnešní děti vyznávají?

úterý 21. srpna 2012 ·

Napadlo vás někdy, jak vypadá dnešní svět očima dvanáctiletého kluka nebo desetiletého děvčete? Co si o něm myslí patnáctiletá slečna nebo stejně starý chlapec? Co v něm pokládají za důležité? Jak prožívají svou situaci ve škole, v rodině, mezi kamarády? Na čem jim skutečně záleží – a proč? Odpovědi na tyto otázky přinesl unikátní výzkum „Hodnotové orientace dětí ve věku 6 až 15 let“.

Výzkum v rámci projektu „Klíče pro život“ realizoval Národní institut dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (NIDM MŠMT) v letech 2010 až 2011 a jeho výsledky jsou shrnuty v publikaci „Děti v ringu dnešního světa“. Tazatelé vyzpovídali 2 238 dětí a dospívajících z celé republiky ve třech věkových skupinách (6–9, 10–12, 13–15 let), které tvořily reprezentativní vzorek. Dále proběhlo 12 skupinových dialogů s žáky základních škol, jichž se celkem zúčastnilo více než 100 dětí. I tyto rozhovory byly podrobeny analýze a některé typické odpovědi jsou v publikaci uvedeny jako konkrétní doklady toho, jak dnešní děti mluví, myslí a cítí. Výzkum byl zaměřen na čtyři oblasti – rodinu, školu, kamarády a volný čas, a zkoumal, jakou roli v životě dětí hrají. Cílem šetření bylo zjistit a popsat, jak děti samotné hodnotí různé oblasti života, jak se cítí v rozličných prostředích, jaké jsou jejich hodnoty a životní postoje, jak jsou se svým životem spokojeny, co od něj očekávají a čeho se obávají.

Publikace „Děti v ringu dnešního světa“ přináší řadu zajímavých zjištění, například že děti tráví volný čas nejčastěji sledováním televize a více než 90 procent žáků se na ni dívá několikrát do týdne. Denně se na televizi dívají přibližně tři čtvrtiny dětí, téměř pětina z nich přes dvě hodiny denně. Vliv na to má i vzdělání rodičů, jak vyplývá z výzkumu, před obrazovkou tráví více času děti rodičů s nižším vzděláním. Naopak děti vysokoškoláků se věnují ve volném čase rozmanitějším činnostem – sportují a navštěvují nejrůznější zájmové kroužky. Podle psychologů je právě pestrost trávení volného času ve školním věku zásadní pro všestranný rozvoj dítěte. Výzkum zjišťoval také skutečnost, zda rodiče dětem zasahují do výběru kroužků a volnočasových aktivit. Z odpovědí vyplynulo, že jen velice málo. Čtenář se dále doví, v čem rodiče ovlivňují své děti, jak se děti v rodinách cítí a co by chtěly v rodině změnit, jak vidí naše děti učitele, co je ve škole baví, a co ne, komu se chtějí podobat, čeho chtějí v životě dosáhnout a řadu dalších, někdy alarmujících informací.

Výsledky výzkumu jsou určeny odborné veřejnosti a pracovníkům, kteří se věnují dětem a mládeži ve školních družinách, školních klubech, střediscích volného času a v nestátních neziskových organizacích, obohatí však i běžné čtenáře, především rodiče současných českých dětí. Listovat publikací můžete zde.

Publikace je dalším z výstupů národního projektu „Klíče pro život – Rozvoj klíčových kompetencí v zájmovém a neformálním vzdělávání“ (www.kliceprozivot.cz), jehož realizátory jsou od roku 2009 Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní institut dětí a mládeže. Jeho klíčové aktivity jsou zaměřeny na organizace zabývající se neformální a zájmovou výchovou a vzděláváním dětí a mládeže a na vzdělávání lidí, kteří s dětmi a mládeží pracují. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Vlasta Kohoutová, PR specialistka projektu Klíče pro život

1 komentářů:

Pytlik Blaha řekl(a)...
21. srpna 2012 v 22:18  

... o důležitosti a smyslu školní docházky byly přesvědčeny téměř všechny.

COŽE ???
Jak vysoká je hladina statistické významnosti takového tvrzení?
Za "školní docházku" lze se stejně nevěrohodným výsledkem dosadit téměř cokoli kladně významného od
pravidel silničního provozu až po nabídku kvalitního sexu.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.