I letos se konala v termínu 12. 8. - 18. 8. další letní škola moderních učitelů, na které se sešlo několik desítek českých a slovenských učitelů, kteří se přijeli podělit s ostatními kolegy o své zajímavé projekty, zážitky a nápady a zároveň se naučit využívat moderní a nejnovější technologie ve své praxi. Jako místo konání bylo po loňské, velice pozitivní zkušenosti opět vybráno krásné prostředí Bílých Karpat, konkrétně hotel Kopanice v obci Žítková, která je obestřena tajemstvím známých žítkovských bohyň.
V nedělních odpoledních hodinách se sjížděli účastníci ze všech koutů České a Slovenské republiky tak, aby stihli slavnostní večerní zahájení. A nutno podotknout, že někteří to měli i stovky kilometrů daleko. Po této večeři probíhaly následné diskuze a rozhovory s těmi, které jsme někdy i rok neviděli.
Nicméně hned v pondělí ráno začal nabitý program plný informací a první přednáška byla od Jirky Chytila a Pauly Okáníkové, zástupců české a slovenské pobočky společnosti Microsoft, kteří účastníky seznámili s programem Microsoft Partneři ve vzdělávání, jeho aktivitami, výsledky a plány do budoucna.
Po ní následovala zajímavá přednáška Ondřeje Neumajera a Romana Baranoviče o dynamicky se vyvíjecím světě tabletů a elektronických knih. Poté na všechny účastníky čekala již známá burza nápadů, která byla rozdělena do tří místností dle stupňů (1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ a SŠ) a v níž účastníci předvedli svoje zkušenosti, projekty a nápady s prací se studenty a žáky. Odpoledne se účastníci dozvěděli o tvorbě cvičných firem či o hodnocení v rámci ICT. V odpoledním bloku pak proběhla i první část čtyřdílného seriálu o službě Office365, ve kterém byl postupně představen způsob registrace, administrace a využití cloudových řešení. Také podvečerní blok se nesl v duchu již známé výuky angličtiny pro začátečníky i pokročilé, kdo se nechtěl vzdělávat, měl možnost také každý večer soutěžit na herní konzoli XBOX s pohybovým senzorem Kinect. Po večeři následovaly další sportovní aktivity, tvořivé dílny a velice populární animační kroužek pod vedením Jardy Šindlera.
Úterní den začal vtipnou přednáškou Daniela Bútory, který všem účastníkům pověděl o spolupráci rodičů, vedení školy a učitelů. Následovala zajímavá panelová diskuze na volné téma IT a školství ve složení Josef Slovák, Petr Halák, Roman Baranovič, Petr Naske, Ondřej Neumajer, Daniel Bútora a Janek Wagner, ve které bylo atraktivních dotazů a odpovědí více než dost. Po této diskuzi následovala již zmiňovaná burza nápadů, opět plná atraktivních ukázek práce moderních učitelů. V prvním prezentačním bloku po obědě se účastníci dozvěděli o nové aplikaci pro učitele a žáky Learning Suite, jež v jednom okně nabízí všechny zdarma dostupné nástroje a služby společnosti Microsoft. Součástí této přednášky byla i prezentace serverového řešení pro oblast školství – Windows MultiPoint Serveru včetně možnosti praktického vyzkoušení. Ostatně tento produkt účastníci používali celý týden pro přístup na Internet na počítačích v hlavním sále. Úterní odpoledne začalo v hlavním sále opět seriálem o Office 365, v ostatních sálech mohli účastníci sledovat přednášky na téma Funny English či o tvorbě cvičení v Hot Potatoes. Před večeří opět pár nových slovíček z angličtiny a Kinect, po večeři animační kroužek a poutavá přednáška Danky Skladanové o spolupráci s keňskou školou.
Třetí den má být odpočinkový a i na letní škole se toto pravidlo plně dodrželo. Byl totiž naplánovaný celodenní výlet do zajímavých míst v blízkém i dalekém okolí. První zastávkou byla návštěva Střední průmyslové školy a Obchodní akademie v Uherském Brodě. Kromě velice vzdušně působících prostor měli účastníci možnost si prohlédnout 3D tiskárnu a 3D skener a tato zařízení byla předmětem dlouhých diskuzí, většina účastníků je totiž viděla vůbec poprvé. To, co lze např. na 3D tiskárně vytisknout, je velice neobvyklé a zajímavé, důležité ale také bylo, jak škola dokáže propojit vlastnictví této tiskárny s externími komerčními subjekty v rámci spolupráce. Studenti školy tak pracují na projektech s významem pro reálný trh. Součástí prohlídky školy byla mj. i ukázka projekce 3D filmů a účastníci se shodli na tom, že toto je jedna z forem, jak žákům přiblížit někdy občas složitěji se vysvětlující témata. Po prohlídce školy následoval přesun do muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě. Průvodkyně byla trošku zaskočena tím, že desítky lidí, které přivezly dva mikrobusy, jsou učitelé. Po prohlídce muzea nabraly mikrobusy směr Zlín, kde měli účastníci možnost si prohlédnout město a muzeum Tomáše Bati, takže možnost dalšího sebevzdělávání byla plně k dispozici a tak to má na letní škole být. Na středeční večer bylo naplánování grilování, opékání a zpěv u ohně a tento večer se velice vydařil. Role šéfa u grilu se výborně ujal samotný majitel Hotelu Kopanice a zábava se protáhla až do pozdních nočních hodin.
Nicméně hned ve čtvrtek ráno opět následovaly přednášky dle programu, první byla od Karla Klatovského věnující se novému operačnímu systému – Windows 8. Shodou okolností Microsoft v těchto dnech uvolnil finální a i zkušební verzi tohoto systému, takže si všichni účastníci mohli finální „osmičky“ vyzkoušet v reálu. Další na řadě byly přednášky o připravovaných Office 2013, o komunikaci bez emocí a pochopitelně i předobědová Burza nápadů. Po obědě byly všechny tři přednáškové sály zaplněny až do večeře velkým množstvím témat, nejinak tomu bylo i po večeři. Učitelé si tak mohli vybrat, co je zajímalo nejvíce - zda tvorba pracovních listů, eTwinning, efektivní prezentace, profesionální rozvoj učitelů, Office 365, nebo tvořivé dílny a animační kroužek, který podobně jako loni si dal za cíl zhotovit animaci na závěrečný večer. Protože nápady a zájem účastníků kroužku nebral konce a vedoucí kroužku Jarda Šindler chtěl mít jistotu, že vše se stihne, práce na animaci se protáhla až do velice pozdních nočně-ranních hodin.
Poslední přednáškový den zahájil Jan Wagner přednáškou o interaktivní technice, následovaly přednášky o on-line zdrojích ve výuce či spolupráci ve školském kolektivu a poslední burzy nápadů. Odpoledne bylo o komunikaci, emoční inteligenci a programu Microsoft IT Academy, multimediálních filmových projektech, a pochopitelně cloudových řešeních, tentokrát v podobě služby Outlook.com a úložiště SkyDrive. Těsně před večeří pak proběhly i poslední angličtiny.
V pátek od 19:30 byl pak naplánován slavnostní večer, ve kterém hlavní organizátoři Jirka Chytil a Vierka Maríková poděkovali jednotlivě všem účastníkům, obdarovali ty nejaktivnější z učitelů a následovala volná taneční zábava v rytmu regionálních slováckých skladeb za doprovodu živé hudby. Součástí večera byla i ukázka výsledku práce animačního kroužku či společný zpěv pod vedením anglického kroužku. Poté byl k dispozici také velice chutný raut, a tak o zábavu do dlouhých nočních hodin (u některých účastníků dokonce nonstop bez spánku) nebyla nouze. Svůj velký podíl na tom měl také Mirek Sláma, který všem ukázal svoje hudební nadání a žádná česká či slovenská píseň pro něj a jeho kytaru nebyla problém.
Sobotní ranní vstávání se už neslo v duchu odjezdů a někteří si už v tu chvíli začali uvědomovat, jak smutný moment se blíží. Česko-slovenská letní škola moderních učitelů se totiž velice povedla, podle mnohých účastníků překonala i tu loňskou a za to patří obrovský dík především skvělým učitelům, jejich nápadům a přednáškám a pochopitelné také české a slovenské pobočce společnosti Microsoft a jejich programu Partneři ve vzdělávání.
Ještě jednou děkujeme a těšíme se na příští ročník!
Zdroj: Letni-skola.cz
Karel Klatovský: Reportáž z druhého ročníku česko-slovenské letní školy moderních učitelů
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
DISKUSE
Témata článků
1:1
(22)
analýza
(25)
anketa
(101)
Aplikace
(109)
audio
(148)
Bezplatně
(102)
BYOD
(34)
causy
(1049)
CERMAT
(578)
CLIL
(18)
cloud
(22)
Česko mluví o vzdělávání
(58)
ČŠI
(699)
čtenářství
(31)
dětské skupiny
(52)
digitální vzdělávání
(44)
diskuse
(65)
dokument
(1094)
domácí výuka
(28)
dotační program
(21)
DUM
(205)
DVPP
(59)
DZS
(39)
e-knihy
(323)
e-learning
(31)
EDUin
(852)
ESF
(807)
eTwinning
(32)
EU peníze školám
(257)
evaluace
(13)
FAQ
(87)
fejeton
(3)
festival
(22)
financování
(310)
glosa
(13)
gramotnosti
(48)
hodnocení
(108)
hodnocení aplikací
(41)
ICT
(1907)
infografika
(40)
informatické myšlení
(35)
informatika
(60)
inkluze
(1194)
inovace
(30)
internetová bezpečnost
(57)
interview
(173)
IWB
(32)
Jak na DUM
(16)
Jazyky pro děti
(1)
kariérní řád
(178)
kniha
(1180)
knihy
(1253)
komentář
(227)
konektivismus
(13)
konference
(197)
konkursy
(7)
konstruktivismus
(19)
kulatý stůl
(55)
kurikulum
(28)
licence
(7)
matematika
(298)
metodika
(39)
migrace
(87)
ministryně školství
(222)
mládež
(2)
MOOC
(35)
MPSV
(61)
MŠMT
(4611)
myšlenkové mapy
(10)
NAEP
(14)
Národní rada pro vzdělávání
(16)
neformální vzdělávání
(15)
nezaměstnanost
(26)
NIDM
(58)
NIDV
(228)
nová maturita
(1305)
novela
(69)
NÚOV
(55)
NÚV
(321)
odbory
(45)
odkazy
(271)
OECD
(114)
OER
(25)
ombudsman
(40)
online
(174)
OP VK
(24)
OP VVV
(67)
open source
(23)
Ostatní
(6)
otevřený dopis
(42)
pedagogicko-psychologické poradny
(41)
Pedagogika
(1364)
petice
(19)
PIAAC
(8)
PIRLS
(13)
PISA
(119)
polemika
(1885)
pozvánky
(1810)
PR článek
(1612)
práce s talenty
(37)
praktické školy
(25)
právní poradna
(339)
prezentace
(66)
profese učitele
(50)
prognózy
(16)
program
(64)
projekt
(506)
projekty
(231)
průzkum
(53)
Přečtěte si
(2698)
přednáška
(27)
předškolní ročník
(75)
předškolní vzdělávání
(103)
Přijímačky
(216)
PSP
(80)
recenze
(30)
redakce
(16)
regionální školství
(94)
RVP
(627)
satira
(44)
SCIO
(317)
sexuální výchova
(21)
SKAV
(148)
sociální sítě
(110)
soukromé školy
(165)
soutěž
(498)
standard
(127)
statistika
(100)
Strategie 2020
(46)
stravování
(50)
střední školy
(369)
studie
(33)
Škola21
(3)
školství
(2922)
tablety
(113)
TALIS
(19)
TEDx
(10)
testování
(568)
TIMSS
(39)
tipy
(16)
tisková zpráva
(2808)
top
(122)
trh práce
(156)
učebnice
(39)
Učitelský spomocník
(169)
ÚIV
(3)
UJAK
(25)
video
(685)
Volby 2013
(40)
VÚP
(53)
vyhláška
(41)
výzkum
(283)
vzdělávací politika
(551)
vzdělávací technologie
(61)
vzdělávání
(184)
zákon o pedagogických pracovnících
(64)
Zprávy
(4268)
Knihkupectví
Využijte nabídku pro školy a učitele od Albatrosmedia.cz!
Slevy a akce na knihy přímo od nakladatele. Kompletní nabídka více než 7000 titulů z produkce Albatros Media. Vše skladem, rychlé dodávky zboží.
Nejčtenější články
Články dle data
Učitelské listy
Nabídka práce
Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ
Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.
Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.
Tento server dodržuje právní předpisy
ISSN 1213-6018
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.
ISSN 1213-6018
Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
2 komentářů:
letní škola moderních učitelů
Promiňte, nevíte někodo o nějaké škole, možno i zimní, pro nás pedagogické mastodonty?
Při těch školských turbulencích žiji v naději, že někdo opráší třeba Herbartovu elementární kázeň.
Ta písnička se povedla!
Okomentovat