NÚV: Musí se ve školním roce 2012/2013 už povinně na ZŠ vyučovat další cizí jazyk?

pátek 13. července 2012 ·



Od školního roku 2012/2013 je Další cizí jazyk i nadále zařazen jako volitelný, škola má povinnost jej nabídnout všem žákům nejpozději od 8. ročníku, jako tomu bylo dříve. Vzhledem k připravovanému posunu začátku výuky Dalšího cizího jazyka do 7. ročníku při plánované revizi RVP ZV, doporučuje MŠMT školám po dobu dvouletého přechodného období nabízet výuku Dalšího cizího jazyka již od 7. ročníku. Pokud si žák nezvolí Další cizí jazyk, volí z nabídky jiné vzdělávací obsahy, které lépe odpovídají jeho zájmům.

13 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
13. července 2012 v 22:33  

80% neumí pořádně česky. To bude chaos. Rodič

Anonymní řekl(a)...
14. července 2012 v 5:59  

Předpokládám, že za tento stav opět může škola.
To,že děti neumí ani pořádně česky, je hlavně vina rodičů. Chtělo by to s dětmi více trávit času, hezky mluvit, číst, povídat si a kultivovt jejich projev.
Ale to je práce, že!

Anonymní řekl(a)...
14. července 2012 v 9:56  

Není čas a není klid. Přece čím později odejdete z práce a čím víc práce si ještě nanesete domů (za předpokladu, že nějakou práci máte), tím jste lepší pracovník. Do škol tohle ještě neproniklo?

Anonymní řekl(a)...
14. července 2012 v 10:42  

14. července 2012 9:56

A to se nám rychle překulí křivka dožití, těch prasklých cévek bude asi brzo více. V práci pobýváme déle, produktivitu práce máme zhruba stejnou jako Německo a Rakousko, ale platy máme 1/4.

Anonymní řekl(a)...
14. července 2012 v 11:46  

produktivitu práce máme zhruba stejnou jako Německo a Rakousko,

Tak dobrý vtip jsem už dlouho neslyšel.

Anonymní řekl(a)...
14. července 2012 v 14:20  

14. července 2012 11:46
Pracujeme s větší intenzitou, naše výrobky jsou kvalitnější, zvláště potraviny překračují vysoce německou kvalitu. A navíc, v ČR se vůbec nekrade na rozdíl od našich západních sousedů. Neexistuje korupce. Tak a potom chceme (my Švejkové) něco vykládat žákům a studentům.

Anonymní řekl(a)...
14. července 2012 v 14:28  

Stále mám pocit, že druhý jazyk je úplně zbytečný, protože 75% národa neumí žblebtnout ani slovo anglicky a z těch zbylých 25% umí aktivně mluvit jen zlomek. Jsem si však vědom, že je to iniciativa EU někdy z doby Petry Buzkové. To nám zase vyletí peněz komínem.

Protiva řekl(a)...
14. července 2012 v 19:15  

Mnohem vhodnější než p o v i n n ý druhý cizí jazyk by bylo zvýšit dotaci angličtiny na 5 hodin týdně.

Pro zajímavost - učni mají (dle RVP) angličtiny jen dvě hodiny a ICT jen hodinu týdně - to je ovšem potom nemožné naplnit požadavky na jazykové a ICT dovednosti, které jim předepisuje tentýž dokument, co jim dává tak malé dotace na AJ a ICT... (Na schopnosti učňů se dále vzdělávat a používat AJ a ICT při hledání práce a jejím vykonávání to má dopady ještě tragičtější.)

Tu, tzv. kurikulární, reformu NÚOV/NÚV opravdu nezvládl. Autoři těch 275 RVP by měli společně jednoho rána za východu slunce stanout na vrcholu Řípu, vzít samurajské meče a prohlédnout si své vlastní vnitřnosti.

Anonymní řekl(a)...
14. července 2012 v 22:23  

Chápu Vás, ale učni bych se zrovna neoháněl. Sklenici můžeš vodou(vědomostmi) naplnit jen po okraj, pak už voda přetéká. Myslím si, že instalatérům, zedníkům,...stačí pár anglických slovíček z oboru v angličtině. Při opravě odpadů v Londýně moc mluvit nebudou. Do někoho můžete hustit a hustit a zjistíte, že těch geneticky daných 70 IQ neoblafnete. Bohužel.

Protiva řekl(a)...
15. července 2012 v 9:47  

Pro 14. července 2012 22:23

Máte pravdu, kapacitu má většina učňů pevně danou.

Tím spíš jim do RVP patří angličtina-matyka (počty)-ICT a odborné předměty - a těch pitomých "výchov" bych je ušetřil.

Ondyno jsem byl s přáteli, cizinci, v restauraci. Na závěr chtěl jeden z nich zaplatit a mladému číšníkovi pomalu a zřetelně řekl "My bill please!".

Odpvědí mu bylo "Ééééé????".

No, nevím. Opravdu musejí taková hovádka dostávat výuční listy, potažmo maturitu? Vlastně, vůbec nepochybuji o správnosti postupu hodnotitelů Cermatu, kteří neskousli stupidní slohy tzv. maturantů a docela hodně jich, Z A S L O U Ž E N Ě , vylili.

Anonymní řekl(a)...
15. července 2012 v 16:41  

Protivo, co kdyby ten váš cizinecký přítel nebyl líný, a když už přijel opruzovat do České republiky, tak se naučil pár slovíček česky. Myslíte, že mladý číšník v nějaké putyce v Londýně ovládá nějaký cizí jazyk?

Anonymní řekl(a)...
15. července 2012 v 17:06  

To, že cizinci "opruzují", mi připomnělo vedle číšníků spíše chování dam na našich dálničních benzínkách. Ty jim to totiž dávají patřičně "sežrat". Zákazník si objedná jídlo, zaplatí a poté jen stojí a nesměle se usmívá. Dáma se nepřekoná ani k náznaku vstřícné nonverbální komunikace a cizinci říká - Musíš počkat! Nerozumíš, nebo co? - a sama se baví tím, jak mu to hezky česky nandala.
Ano, cizinci by se měli raději naučit česky, než k nám zase "potáhnou".

Pytlik Blaha řekl(a)...
15. července 2012 v 20:34  

Opravdu musejí taková hovádka dostávat výuční listy, potažmo maturitu?

Faktem je, že maturitní lístro by mělo být zárukou jisté kvality. Ať už to je odbornost či jazyky.
Pamatuji si, jak jsem před přemnoha lety po úspěšné maturitě ze světového jazyka ruského vyrazil zúročit svoji cizojazykovou kvalifikaci.
Už na letišti mne překvapilo, jak srdečný jsou Rusové národ. Když už se rovnou neřechtali jako pominutí, tak se alespoň široce slovansky usmívali.
Teprve později jsem pochopil. To když si mě domorodí spolužáci zvali na různé oslavy a dožadovali se, abych k pozvednutí dobré nálady kalící společnosti mluvil rusky.
Nutno podotknouti, že jsem zmaturoval výborně.
Adin, dva, četýre, pjať,
výšel zájčik paguljať...

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.