EDUin: Podívejme se za hranice, co tam považují za hlavní cíle vzdělávání

pondělí 23. července 2012 ·

U každého důležitého kroku v oblasti školství je třeba zvažovat, zda odpovídá cílům vzdělávání, jak jsme si je stanovili. Platí to například i pro státní maturitu a plošné testování.

V souvislosti s debatou o zavedení plošných testů na základních školách a změnách ve státní maturitě upozorňuje EDUin na důležitost stanovení cílů vzdělávání. Této oblasti se věnuje jen stručně školský zákon. V porovnání s ním jsou cíle ve srovnatelných vzdělávacích systémech stanoveny s jasnější orientací na sebevědomí, vlastní aktivitu a schopnost přizpůsobit se měnícím se podmínkám.


Jak své cíle vzdělávání definují jiné vzdělávací systémy:


Nový Zéland: Cíle jsou definovány čtyřmi pojmy: Celoživotně učící se, Sebevědomý, Angažovaný, Propojený.

Austrálie: Používá trojlístek pojmů Úspěšný učící se, Sebevědomý a tvořivý jedinec, Aktivní informovaný občan.


Skotsko: Sebevědomý jedinec, Tvůrce (funkční) hodnoty, Odpovědný občan.


Singapur: Řídící své učení, Sebevědomá osoba, Dobrý pracovník, Zapálený občan.

V podrobnějším popisu těchto cílů je často kladen důraz na proměnlivou budoucnost, na níž musí školství člověka připravit. Proto je tak častý důraz na sebevědomí, sebepoznání, vlastní aktivitu a samostatnost při studiu. Častý je i důraz na životní pohodu a duchovní hodnoty.


(Zdroj: Výstup z komparace cílů vzdělávání zemí: Nový Zéland, Austrálie, Skotsko, Singapur, Švédsko, zpracovalo Scio 2012)

Náš školský zákon říká, že obecnými cíli vzdělávání jsou (kráceno):

  • rozvoj osobnosti pro osobní a občanský život a výkon povolání,
  • získání všeobecného vzdělání a odborného vzdělání,
  • pochopení a uplatňování zásad demokracie a právního státu,
  • uplatňování principů sociální soudržnosti a rovnosti žen a mužů,
  • utváření vědomí vlastní národní a státní příslušnosti a respektu identitě druhých,
  • poznání kulturních hodnot a uplatňování znalostí o životním prostředí a o bezpečnosti a ochraně zdraví.

Celé znění najdete v paragrafu 2 Školského zákona ZDE.

Zdeněk Slejška, výkonný ředitel EDUin, řekl: „Asi nejzajímavější položkou při srovnání cílů vzdělávání u nás a ve vybraných zemích je sebevědomí. To v našem konceptu cílů zcela chybí. Podobně jako jasná orientace na budoucnost a schopnost přizpůsobit se měnícím se podmínkám světa. Nejde jen o samoúčelné slovíčkaření. Jasné pojmenování cílů pomáhá posoudit efektivitu zaváděných vzdělávacích nástrojů. Můžeme přemýšlet například o tom, jestli zaváděné testování na základních školách přispěje k aktivnější a samostatnější práci učitelů a žáků, nebo naopak povede spíš k pasivitě a poslušnému naslouchání, čehož si žádá stát prostřednictvím centrálně zadávaných testů.“

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
23. července 2012 v 10:35  

"Sebevědomý" bez "odpovědný" je cesta do horoucích pekel.
Ono "self-confident" je od našeho "sebevědomý" o významový odstín jinde (to české v sobě zahrnuje a běžně se užívá i ve smyslu "bezdůvodně sebejistý", to anglické v tomto smyslu spíš ne).
Takže bych byl pro, když už se inspirovat, tak hlavně ve Skotsku. :)

Anonymní řekl(a)...
23. července 2012 v 11:08  

Souhlasím s předřečníkem, překlady adjektiv jsou z pohledu češtiny nepřesné, až zavádějící. Samy o sobě, vytržené z kontextu, ani nemají význam - spíše jak se to má projevit? A budeme zase u našich slavných kompetencí. A že žák neumí na střední odborné škole vyjmenovaná slova ani malou násobilku, je už tak nějak fuk. Hlavně že je sebevědomý.
Vždělání a výchova mají jít společně, a pokud by učitel měl podmínky, aby normálně učil motivované děti, věděl by, jak jim pochvalou, humorem, příklady ze života aj. zvednout sebevědomí a vychovávat z nich dobré lidi. Ale první a základní podmínka splněna není, takže finito.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.