Dagmar Navrátilová: Maturit se již studenti bát nemusí

středa 18. července 2012 ·

Jednoznačně vítám rozhodnutí ministra Fialy v souvislosti se státní maturitou. Dlouhodobě jsem zastáncem modelu státní maturity, ovšem ten stávající byl dle mého názoru dlouhodobě neudržitelný.


Opominu-li spoustu administrativních úkonů a obrovskou finanční zátěž, která byla od počátku kritizovaná, vítám především návrat k hodnocení písemných prací na škole. Jak jsem již několikrát zdůrazňovala, hodnocení písemné práce je vždy subjektivní, těžko měřitelnou záležitostí. Nelze diskutovat např. o gramatických pravidlech, ta jsou jednoznačně daná. Ovšem těžko lze stanovit pravidla při psaní slohu - jeden vyučující ocení spíše originalitu práce, jiný čistotu stylu, zkrátka jazyková písemná práce není matematická rovnice s jasným výsledkem. Právě z tohoto důvodu oceňuji, že tento experiment končí, i když je mi líto letošních maturantů, kteří se v tomto smyslu stali "pokusnými králíky".

Zda bude zrušení dvou obtížností maturity tou správnou cestou, to ukáže čas. Předpokládám, že tímto problémem se ještě bude zabývat ona odborná skupina, která s panem ministrem na budoucí podobě maturit spolupracuje. Stále si nedovedu totiž představit, že absolvent učňovského oboru (a to se vší úctou k učňům), jehož úkolem by měla být větší orientace na praxi, má skládat stejný typ maturitní zkoušky jako např. gymnazista. A v tuto chvíli se skýtá otázka, zda mnohé učňovské obory musí být nutně zakončeny maturitní zkouškou. Rozhodně ale odmítám současný stav volby mezi dvěma stupni maturity, a proto v zásadě kvituji rozhodnutí ministra Fialy i v tomto směru. Pevně věřím, že se po letech podaří na základě diskuzí s odbornou veřejnosti najít ten správný kompromis, který dá maturitní zkoušce opět punc nelehké "zkoušky z dospělosti".

Zdroj: LIDEM.cz

16 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
18. července 2012 v 23:22  

Ano, dosud si každý češtinář hodnotil písemné práce dle své libovůle. A centrální hodnocení přineslo jasná pravidla, kritéria, dle nichž se hodnotilo. Bylo to první nakročení k objektivizaci hodnocení, které již relativně funguje v cizích jazycích, v jazyce mateřském. Ale o objektivitu nikomu nejde, jak se ukázalo. Jde o politické zájmy, volby se blíží. A nejde ani o úroveň maturit, Scio přece musí nadále vydělávat.

Anonymní řekl(a)...
18. července 2012 v 23:46  

18. července 2012 23:22

Snad ani trochu nevěříte, že LIDEM uspěje ve volbách. Nyní z ČJ skutečně uspěje u maturity 99 % všech. Je to posun zpět.

Anonymní řekl(a)...
19. července 2012 v 7:58  

Písemná práce může být z maturit zcela vypuštěna.

Anonymní řekl(a)...
19. července 2012 v 10:13  

Jasná zpráva. U nás se studenti nemusí bát vůbec ničeho.
Války, hladu ani útoku hvězdných vojsk. A kdyby jim náhodou nějaký zlý kantor chtěl stát v cestě za získáním maturitního vysvědčení, maminky to zařídí!
(kdo nevěří, ať si přečte www.eduin.cz)

Anonymní řekl(a)...
19. července 2012 v 13:28  

... ano, těch max. 10 maminek zbortilo tak skvělé a promyšlené slohové hodnocení! Kdo nedá sloh podle nějakých nově vymyšlených přesných pravidel, prostě nemá nárok mít maturitu!!

Anonymní řekl(a)...
19. července 2012 v 14:29  

LIDEM se nedostane do sněmovny, a ministr Fiala se k nim, pokud vím, ani nehlásí. Ten reprezentuje jiné strany. A své strany reprezentovali i další členové komise. A někteří zastupovali zřejmě i soukromou společnost Scio, jinak by nemohli zrušit tu část maturit, která měla šanci nahradit onen skvělý byznys, který představují přijímací zkoušky na VŠ.

Anonymní řekl(a)...
19. července 2012 v 16:12  

měla šanci nahradit onen skvělý byznys, který představují přijímací zkoušky na VŠ.

Takže opět pouhá závist?
Kolik dostává SCIO ročně ze státního rozpočtu?

Simona CARCY řekl(a)...
19. července 2012 v 19:41  

Rozhodne je dobre, ze uz vime, ze pohrobci veckaru jsou stastni z rozhodnuti pana druheho nejlepsiho ministra skolstvi. Cestina je podle nich jen gramatika a zbytek je zbytecny. Jak vypada produkt takoveho skolstvi, je snadne rozpoznat. Nejde o krok zpet, jde spise o pad do propasti. Nastesti v ni skonci Vecka i Lidem.

Anonymní řekl(a)...
19. července 2012 v 20:32  

Je to o to více zarážející, protože D. Navrátilová je původně učitelka, takže by měla vědět, jaký je současný stav. Doufám, že aspoň není češtinářka...

Pytlik Blaha řekl(a)...
19. července 2012 v 21:15  

Maturit se již studenti bát nemusí

Konečně někoho napadlo, že maturita musí žáky především bavit.
Viděl bych to jako skupinocvou práci v rámci projektového dne na téma "iniciační obřady" s využitím fejsbůku a mobilních technologií, zakončené napsáním článku do školního časoupisu a vyzdobením školní budovy myšlenkovými mapami.
Chtít po maturantech po třinácti letech školních projektů samostatnou práci s osobní odpovědností považuji za trestuhodné. Takhle si snad představujeme konkurenčněschopné vykročení do nového tisícíletí?
A to ani nehovořím o skutečnosti, že žákům určitě ještě nikdo nevysvětlil, k čemu jim to vlastně bude.

Anonymní řekl(a)...
20. července 2012 v 14:01  

To: Kolik dostává SCIO ročně ze státního rozpočtu?

Především je likvidována veškerá konkurence, aby mohlo Scio v klidu podnikat. A uchazeči o studium na vysokých školách musí platit a platit. Zadarmo to Scio nedělá a VŠ to ze svého rozpočtu také nehradí. Příjimací zkoušky Scia mají s obsahenm studia na střední škole velmi málo společného, kvůli jejich přijímačkám ji vůbec nemusíte absolvovat. Co je ale dosti potřebné, jsou velmi drahé přípravné kurzy, včetně různých e-learningů, které Scio pro své přijímací zkoušky organizuje. Kromě toho, že je tato praxe velmi amorální ze své podstaty, ne každý student na to má. Ale o těchto příbězích se v médiích nepíše, natožpak aby někdo uveřejnil kritiku testů Scia (včetně velmi nekvalitních testů pro přijímací zkoušky na střední školy, které jsou v některých krajích pro školy POVINNÉ!, a dalšího testování, v němž právě úlohy z českého jazyka jsou ve srovnání s testy Cermatu opravdu tristní.)

Anonymní řekl(a)...
20. července 2012 v 17:28  

U nas podoji SCIO maturanta prumerne o 1000 Kc. Po vynasobeni poctem studentu je jasne, ze je o co bojovat.

Anonymní řekl(a)...
20. července 2012 v 23:41  

Příjimací zkoušky Scia mají s obsahenm studia na střední škole velmi málo společného, kvůli jejich přijímačkám ji vůbec nemusíte absolvovat. Co je ale dosti potřebné, jsou velmi drahé přípravné kurzy, včetně různých e-learningů, které Scio pro své přijímací zkoušky organizuje.

Můj syn není žádný genius a příliš zodpovědný taky není.... Neabsolvoval ani jeden přípravný kurz SCIA, ale SCIO testy udělal s percentilem vždy přes 90%. A i kdyby to nedělal, mohl dělat ZCELA ZDARMA ("jen" za poplatek přijímacího řízení) přijímačky na fakultě.

Takže za "svou a jeho osobu" nic proti SCIO nemám. Ale asi byl na dobré střední škole.

Anonymní řekl(a)...
20. července 2012 v 23:43  

U nas podoji SCIO maturanta prumerne o 1000 Kc,

No a teď si vypočtěte, co jste dal(a) na daních za cermat - ujišťuji vás, že to je mnohem více...

Zen řekl(a)...
21. července 2012 v 23:50  

No a teď si vypočtěte, co jste dal(a) na daních za cermat - ujišťuji vás, že to je mnohem více...

Uz chapu, proc je takovy strach z povinnych maturit z matematiky.

Pytlik Blaha řekl(a)...
22. července 2012 v 1:39  

ujišťuji vás, že to je mnohem více...

A do značné míry NEdobrovolněji.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.