Pokud chce CERMAT ověřit korektnost hodnocení, ať udělá slepou zkoušku

pátek 8. června 2012 ·

Věcnosti debaty by velmi pomohlo ověření míry chybovosti současného způsobu externího hodnocení písemných prací.


Mediální výměnu názorů o vhodnosti či nevhodnosti současného způsobu hodnocení písemných prací by mohl ukončit pokus, v němž by CERMAT nechal znovu ohodnotit tisíc studentských slohových prací. Srovnáním s předešlým hodnocením by se ukázala míra shody a tedy i míra chybovosti současného systému. Stejný způsob ověřování se používá při testech PISA.

Ve včerejším rozhovoru pro server iDnes.cz hájil ředitel CERMATu Pavel Zelený korektnost externího hodnocení písemných prací tímto tvrzením: „Nechal jsem si v pondělí předložit necelou stovku opravených prací jako vzorek a neidentifikovali jsme jediné selhání hodnotitele.“

Je třeba doufat, že citát nedokládá způsob, jakým se v CERMATu ověřují fakta. Pohled na sto prací, v nichž Pavel Zelený neidentifikoval selhání, opravdu nic neříká o spolehlivosti hodnocení. Samozřejmě ale existuje způsob, jak ji zjistit. Je jím slepá zkouška. Vychází z předpokladu, že při spolehlivém hodnocení by opakované použití stejných pravidel certifikovanými hodnotiteli mělo vést k přibližně stejnému výsledku.

Zkouška by mohla vypadat například tak, že reprezentativní náhodný vzorek hodnotitelů by znovu zhodnotil tisíc náhodně vybraných studentských písemných prací tak, aby žádný z nich nehodnotil znovu práci, kterou už jednou četl. Výsledek by se srovnal s předešlým hodnocením, které by hodnotitelé neznali. Chybovost může vyjadřovat například podíl prací, jejichž rozdílná hodnocení vedou k rozdílné známce.

Tento způsob se používá například při hodnocení spolehlivosti testů PISA, kde se množství rozdílných hodnocení při takovém pokusu, ovšem u jednodušších úloh, pohybuje okolo 5 %.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Je zřejmé, že prostou debatou mezi zastánci a kritiky nového systému hodnocení nelze dojít k jasnému závěru o míře jeho spolehlivosti. Vzhledem k nákladnosti celé státní maturity a školení externích hodnotitelů by navržený pokus stál pouhé drobné. Pokud by bylo zajištěno, že pokus neproběhne v režii CERMATu, šlo by o zkoušku, která by posunula emotivní debatu do věcné roviny podložené čísly.“

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.