Lukáš Kotek: Raspberry Pi a jeho potenciál pro školství

středa 27. června 2012 ·

Informace o novém levném miniaturním počítači Raspberry Pi a jeho možném využití ve školách i doma.

Před několika týdny začaly být do světa rozesílány první kusy počítače Raspberry Pi – unikátního projektu stejnojmenné britské nadace, který si klade za cíl přinést na trh nový výrobek o rozměrech kreditní karty určený primárně pro výuku programování s cenou začínající na 25 $ za kus (viz Raspberry Pi FAQs).

Nejvýraznějšími osobnostmi projektu, jehož kořeny se datují až do roku 2006, je manželský pár Eben (tvůrce Raspberry Pi) a Liz (starající se o vztahy s veřejností a komunitou kolem projektu) Uptonových. Jsou to hlavně oni, díky nimž projekt slaví úspěch (potvrzené předobjednávky dosáhly již před časem sta tisíc kusů). O co se přesně jedná? Jaké jsou záměry tvůrců Raspberry Pi? A hlavně – jaký má potenciál pro využití ve školství?

Co se skrývá uvnitř


Srdcem Raspberry Pi je jednojádrový procesor architektury ARM, která je rozšířena zejména v mobilních telefonech, taktovaný na 700 MHz. Tomu sekunduje 256 MB RAM. Na stejném kousku křemíku nalezneme i jádro grafického čipu.

Ze vstupů a výstupů zaujme dvojice USB 2.0 (třetí je použito pro napájení), HDMI a RCA pro video výstup, klasický 3.5mm jack pro audio. Výbava jedním slovem postačující. Jako úložiště pro data i operační systém je vyžadována SD karta do příslušného slotu (karta samotná není součástí dodávky). Raspberry Pi existuje ve dvou variantách (A za 25 $ a B za 35 $), nejmarkantnějším rozdílem je přítomnost Ethernet portu u verze B. Podrobněji se hardware věnoval ve svých několika článcích server Root.cz.

Autor díla: cowjuice

Už z těchto základních údajů je zjevné, že Raspberry Pi není úplnou náhradou klasického stolního počítače. Jak výkon procesoru (tzv. „chytré“ telefony běžně obsahují podobné procesory o dvou jádrech a to i na výrazně vyšší frekvenci), tak velikost operační paměti je limitující. Nemusí to však být nezbytně na škodu – pro zamýšlené použití může být výkon stále postačující.
V současnosti se zařízení dodává bez jakéhokoli obalu. Dostaneme tedy osazený plošný spoj. Dlužno dodat, že to je současný stav, v reálném nasazení (a blízkém výhledu) se s ním samozřejmě počítat musí a již nyní existuje mnoho návrhů (jak profesionálních, tak zcela poplatných lidové tvořivosti – za všechny jmenujme krabičku od cigaret nebo z lega).

Připravovaný software


Možná oblast použití je široká (lze si např. snadno představit multimediální stanici postavenou na Raspberry Pi už díky schopnosti akcelerovat video), nicméně tvůrci kladou důraz na použití ve školství a konkrétně na výuku programování. Ve spolupráci s organizací CAS (Computing at School) je připravován obraz obsahu SD karty, která by měla podporovat programovací jazyky (a příslušná prostředí) jako jsou:
  1. Scratch, Greenfoot (vizuálně pojaté platformy pro výuku programování);
  2. Python 3, Java či C/C++ (klasické programovací jazyky, často používané ve výuce). [1]
Důležité jsou takové snahy například i proto, že minimálně Scratch donedávna nebyl pro platformu ARM (a Linux) dostupný vůbec (byť existovaly neoficiální cesty), jeho přizpůsobení tak bylo velmi záslužné. Nyní je součástí výchozího obrazu s Debianem. CAS také výslovně zmiňuje aplikaci open source Geogebra, jejíž použití coby konkurenta aplikace Cabri je pro školství také zajímavé. [2]

Krása spočívá v tom, že nezávisle na záměrech CAS (jejíž obraz je tvořen distribucí Linuxu a sadou aplikací) nabízejí autoři Raspberry Pi i obrazy dalších klasických linuxových distribucí dostupných pro ARM (Debian, Arch Linux). Lze tak provozovat plnohodnotný operační systém a přizpůsobit si ho plně svým vlastním potřebám.

Díky Linuxu v kombinaci s prostředím LXDE, které je na většině zmíněných obrazů jako výchozí, dostanou uživatelé k dispozici grafické rozhraní, jež se podobá (a respektuje většinu uživatelských návyků) MS Windows, a je též dostatečně nenáročné na provoz.

Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.