Advokátka Samková: opravená písemka musí být součástí odvolání

pondělí 4. června 2012 ·

Hlavním problémem centralizovaného hodnocení maturitních slohů je faktická nepřezkoumatelnost rozhodnutí vydaného CERMATem.


Advokátka Klára Samková poskytla EDUin právní stanovisko, které konstatuje, že pokud CERMAT nedává školám ani studentům k dispozici opravenou písemnou práci, ale jen hodnotící protokol, v důsledku to znamená, že jeho rozhodnutí je právně nepřezkoumatelné. To jednoznačně odporuje zákonu.

Citujeme právní stanovisko Kláry Samkové: Pro správní řízení a správní rozhodování platí totéž, co platí pro všechna rozhodnutí, aby byla zákonná ve smyslu dodržení čl. 6 odst. 1 Úmluvy o lidských právech a svobodách, tedy dodržení práva na spravedlivý proces. Totiž že každé rozhodnutí musí být PŘEZKOUMATELNÉ. Pokud přezkoumatelné není, je PROTIÚSTAVNÍ. To tedy znamená, že nejen to rozhodnutí, se kterým maturant nesouhlasí, ale KAŽDÉ rozhodnutí, které bylo učiněno tímto způsobem, je protiústavní. Podle mého názoru je zřejmé, že opravená písemná práce musí být PŘÍLOHOU protokolu.

CERMAT reagoval na stížnosti na subjektivnost hodnocení maturitních prací vstřícně, konstatováním, že rád znovu přezkoumá jednotlivá hodnocení. Vzhledem k tomu, že stížností bude pravděpodobně několik set, mnoho studentů už v tomto týdnu čeká přijímací řízení na vysoké školy a nemají k dispozici maturitní vysvědčení, těžko lze tento krok považovat za účinný a odstraňující reálné poškození studentů.

Navíc podle zákona se studenti odvolávají ke krajským úřadům, CERMAT sám nemůže být odvolacím místem ve vlastním pochybení. Krajské úřady ale nebudou mít ke kvalifikovanému hodnocení dostatek podkladů, protože fyzicky neexistují „opravené písemné práce“, tedy list papíru s textem, opravenými místy a přidaným hodnocením. Hrozí tedy, že úřady rozhodnou jen formálně, případně budou žádat opravné hodnocení od CERMATu, což jednak nezajišťuje nestrannost, jednak to zpomalí proces vyřizování odvolání.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Právní stanovisko jasně říká, že opravená písemka musí být součástí odvolání, jinak není rozhodnutí přezkoumatelné, a tedy není v souladu se zákonem a ústavou. CERMAT ale zorganizoval celý proces tak, že opravené písemky neexistují. Jde o obtížně řešitelnou slepou uličku, která jednoznačně postihuje studenty, jenž se nemohou účinně bránit.“

10 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
4. června 2012 v 12:50  

A já naivka si myslel, že hodnocení, zda něco odporuje zákonu, přísluší jen a pouze soudu. A vida, ona to může dělat i paní Samková.

Anonymní řekl(a)...
4. června 2012 v 13:47  

Je vidět, že nejste jen naivka, ale i blbý troll.

obyčejná učitelka řekl(a)...
4. června 2012 v 13:49  

Pro naivku - soud má na starosti opravdu něco jiného než vyjadřovat stanovisko. Naivka je slabé slovo...

Anonymní řekl(a)...
4. června 2012 v 13:53  

Bože, proč si to univerzalni všenápravce a Cermatobijec pan Feřtek nezjistil, že hodnotitelé normálně opravují pisemky , které jsou pak povinni na Cerman poslat? Takže - opravené pisemky existují. Jen oblbuje lidi . A dokonce dnes i v MFDNES.

Anonymní řekl(a)...
4. června 2012 v 15:59  

Pan Feřtek a něco si zjistit? To byste toho po něm chtěli moc. Kdyby to udělal, přišel by o chleba - o čem by pak proboha psal! Vytratil by se mu prostor pro manipulace, což nemůže připustit ani on, ani EDUin.
Krásný důkaz je dohledatelný v jeho posledním blogovém příspěvku - "Důvod je nejspíš v tom, že hodnotitelé měli písemek hodně a nestíhali."(týká se nepřítomnosti komentáře u hodnocení prací). Novinář hodný tohoto označení by zvedl sluchátko, zatelefonoval do Cermatu a zjistil si, jak to je, jak má vypdat komentář, kdy se vyplňuje atd. Ale pak zmizí právě onen již zmíněný prostor pro fabulaci. Jiné to už nebude, jen zůstává otázkou, zda se s tím lze smířit...

Anonymní řekl(a)...
4. června 2012 v 16:18  

To anonymní 13:53
Opravené písemky - jak potvrdil Zelený /viz "Písemné práce v centru pozornosti"/ skutečně neexistují, protože hodnotitelé nemají povinnost "zaznamenávat hodnotitelské poznámky přímo do textu". Žák tedy dostane originál své práce, tabulku s body a tabulku s vysvětlením bodování. Podle toho má být žák schopen si zkontrolovat hodnocení. Že toho obvykle schopen není, vědí všichni, kteří žákům někdy předávají opravené písemky. A protože proškolení k hodnocení byli pouze někteří pedagogové, nepomohou žákům tentokrát ani jejich učitelé. Ti mohou pouze říci, jak a proč by práci hodnotili oni. Takže cermatobijci mají asi zase pravdu...

Anonymní řekl(a)...
4. června 2012 v 17:36  

Advokátka Klára Samková je zdá se schopná vydávat právní stanovisko k čemukoli, co je jen trošku mediálně zajímavé. Takoví lidé prostě existují. Že ovšem media ochotně naslouchají a veškerá její stanoviska radostně zveřejňují, vypovídá něco nepěkného i o nich...

Anonymní řekl(a)...
5. června 2012 v 1:33  

Podle mě měl CERMAT v případě, že byla některá práce hodnotitelem označena jako nedostatečná, předat tuto práci ještě druhému hodnotiteli. Až v případě shody v hodnocení dvou nezávislých hodnotitelů, měla být práce definitivně hodnocena jako nedostatečná. Původně se tedy počítalo, že každou práci budou hodnotit dva hodnotitelé, ale pak se CERMAT rozhodl ušetřit... Myslím si, že ušetřil na velmi nesprávném místě! (Radek Sárközi)

Anonymní řekl(a)...
5. června 2012 v 6:49  

Šetření na druhém hodnotiteli je důsledek Dobešova tlaku, kterému Zelený vyhověl, aby nedostal jako jiní padáka. Ještě ho nechte zkurvit maturitu z informatiky a příští rok můžeme státní maturity odpískat, abychom ji mohli v následujících deseti letech zase připravovat. A vo tom to je...

Anonymní řekl(a)...
5. června 2012 v 18:12  

Pro poslední přispěvatele: Přečtěte si nejprve Zeleného reakci na opravování maturitních písemek. Není pravda, že by práci hodnotil jen jeden hodnotitel -každou práci schvaluje vedoucí tréninku, navíc problematické práce i vedoucí hodnocení předmětu.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.