Rodiče píší novému ministrovi, aby je nenutil testovat děti na základní škole

pátek 4. května 2012 ·

Pilotní testování v 5. a 9. třídách bude odstartováno 21. května.


Skupina rodičů oslovila otevřeným dopisem nového ministra školství Petra Fialu se žádostí, aby co nejdříve změnil předpis, který nutí všechny rodiče dětí na základních školách, aby podrobily své děti plošnému testování. Argumentují především nebezpečím, že žákovská populace se na základě výsledků testování rozdělí na motivované a nemotivované, což výrazně ovlivní jejich další vzdělávací dráhu.

Iniciátoři dopisu pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a pro Českou školní inspekci (ČŠI) žádají o změnu rozhodnutí bývalého ministra Josefa Dobeše, kterým je stanovena nová povinnost zúčastnit se plošného testování pro žáky 5. a 9. tříd. Cílem dopisu je, aby plošné testování, plánované již na konec května tohoto roku, bylo zrušeno nebo upraveno na výběrové testování (testování jen vybraných skupin dobrovolně zapojených žáků, s povolením jejich rodičů).

Rodiče žáků argumentují mimo jiné: Pokud se tyto testy stanou důležitou částí vzdělávacího systému na základních školách v ČR, rodiče mohou z obavy o budoucí úspěch svých dětí vyvíjet tlak na školy, aby připravovaly žáky zejména na testy. Školy pak mohou začít omezovat prostor, který věnují různorodým předmětům či dovednostem nebo omezí podporu individuálního talentu dětí. Školy, které vzdělávají i děti méně nadané v oblastech testování, mohou nepřiměřeně zvyšovat tlak na tyto děti, ačkoli právě ony potřebují individuální podporu. A nestačí jen vyřadit z testování skupinu diagnostikovaných žáků, mnoho dětí může mít různé aktuální znevýhodnění pro podání výkonu v testech.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
4. května 2012 v 13:26  

Já osobně s testováním souhlasím. Mám dvě děti ve škole a rád bych měl srovnání jak se dětem daří ne jen v rámci školy. Jak jinak můžu dostatečně dopředu zareagovat doučováním, změnou školy, tlakem na učitele/ředitele, když zjistím, že dítě sice nosí do školy jedničky, ale na jiné škole by to stačilo stěží na trojku, což se projeví při přijímacích zkouškách na další stupeň školy.
Tedy rozhodně testovat, je lépe mít více informací a co nejdříve, než méně a pozdě.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
4. května 2012 v 13:27  

"Pokud se tyto testy stanou důležitou částí vzdělávacího systému na základních školách v ČR, rodiče mohou z obavy o budoucí úspěch svých dětí vyvíjet tlak na školy, aby připravovaly žáky zejména na testy"

Bude-li jako soucast testu potreba umet neco vypocitat, pak 3 x hurá, jenom at je skoly "pripravuji na testy"

Charlie řekl(a)...
4. května 2012 v 13:38  

Plný souhlas předřečníkům.

Jako rodič dítěte, které letos začne chodit do školy bych navíc uvítal i žebříček škol (ale i třeba nemocnic atd.) dle kvality. Např. v západní Evropě je relativně časté se stěhovat "za vzděláním", tady se o kvalitě škol člověk dozví max. stylem jedna paní povídala. A obíhat školy osobně a dotazovat se, kolik žáků bylo úspěšných v různých olympiádách, je také nereálné.

Anonymní řekl(a)...
4. května 2012 v 13:59  

Za chvíli budou rodiče psát ministrovi, aby se vůbec nezkoušelo, aby se neučilo tohleto nebo támhleto. Ze škol se stanou "cochcárny" bez pravidel. Jako rodič dvou dětí a učitel s testováním souhlasím.

Pytlik Blaha řekl(a)...
4. května 2012 v 14:25  

kolik žáků bylo úspěšných v různých olympiádách

nevypovídá o kvalitě školy až tak mnoho. Olympionici si zpravidla žijí svým vlastním životem, neb nebývá široko daleko nikoho, s kým by pohovořit mohli. Škola má buď na ně štěstí nebo ne.
Spíš se zajímejte o to, co umí průměrný žák oné školy.
A naslouchejte dětem jdoucím na autobus. Třeba.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.