Program pro mládež cena vévody z Edinburghu pořádal národní konferenci projektu Učení pro život

pátek 25. května 2012 ·

Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu pořádal konferenci projektu Učení pro život, na které byly představeny jeho základní funkce a výsledky za uplynulý rok. Projekt Učení pro život se zabývá spoluprací s výchovnými zařízeními v oblasti volnočasových aktivit u dětí s ústavní nebo ochrannou výchovou.


„Národní konference projektu Učení pro život se zúčastnilo třicet zástupců vedení a pedagogů ústavních zařízení, dále zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a odborníci pracující s mládeží v rámci neformálního vzdělávání. Národní konference zhodnotila hlavní myšlenku projektu, jeho výsledky a práci pedagogů a dětí zapojených do projektu,“ uvádí Alena Jeslínková, manažerka projektu Učení pro život.

Program národní konference přestavil konkrétní příklady spolupracujících institucí, kterými byly výchovný ústav Chvalčov a dětské domovy se školou z Těrlicka a Veselíčka. O vlastní zkušenosti v rámci plnění aktivit v projektu Učení pro život se podělil Filip J. z DDŠ Veselíčko, který se jako jediný odvážil na národní konferenci vystoupit. Zahraniční zkušenosti v oblasti volnočasových aktivit a rozvoje klíčových kompetencí u dětí s ústavní a ochrannou výchovou pak představil Howard Williamson z Velké Británie, Profesor evropské politiky mládeže na Universitě v Glamorgan, uznávaný odborník na práci s rizikovou mládeží, který dříve působil na Univerzitě v Oxfordu, Cardiffu a Kodani. Odborný příspěvek na téma zážitkové pedagogiky přednesl také Mgr. Radek Hanuš, Ph.D. konzultant v zážitkovém vzdělávání, v současné době působící ve funkci proděkana na FTK UP v Olomouci.

Vedle odborníků vystoupili na národní konferenci i výchovní pracovníci z uvedených zařízení, kteří se podělili se svými zkušenostmi v projektu. Dále byla na programu otázka uznávání neformálního vzdělávání, zážitková pedagogika, rozvoj preventivních programů pro mládež v České republice. Dotazníkový průzkum doložil, že účastníky konference nejvíce zaujala funkčnost projektu, spolupráce, citový vztah k projektu a praktické zkušenosti přednášejících.

„Konference byla zaštítěna katedrou Pedagogiky a psychologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, která se na národní konferenci projektu Učení pro život taktéž organizačně a odborně podílela,“ uzavírá Alena Jeslínková.

Projekt Učení pro život vychází z Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu, který je v České republice znám pod názvem Program EDIE. Program je založen na nesoutěžní formě zlepšování sama sebe v oborech, jakými jsou například praktická dovednost, dobrovolná služba, rekreační sport a expedice. Cílem projektu Učení pro život je posílení profesní úrovně pedagogů výchovných zařízení za účelem rozvoje klíčových kompetencí u dětí s ústavní nebo ochrannou výchovou. Více naleznete na: www.edie.cz/uceniprozivot

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.