Přečtěte si: Testování v základních školách? II.

čtvrtek 24. května 2012 ·

Protože mi včera pár lidí podsouvalo myšlenku, že se nemá zjišťovat vůbec nic a my přece potřebujeme vědět, jak na tom školy jsou navíc, že je tu cochcárna, učí kdo chce, co chce a kdože vlastně za propad našeho školství může. Protože najít viníka ve svém okolí je vždycky jednodušší než přemýšet o vlastním podílu.

Z článku Tomáše Houšky v Bigbloger.Lidovky.cz vybíráme:

Třetí příčina tkví v naivní představě, že je možné uchovat jeden trvalý a dokonalý model školy. Není. Škola, vzdělání, je mimořádně citlivé na vývoj společnosti. A společnost, technologie... se za posledních 20 let změnily víc než za staletí předtím. Všechny vzdělávací modely, jak je ze světa známe, jsou v závěsu. S určitým zpožděním a určitou úspěšností na tento vývoj reagují. U nás (ale jaká náhoda také na Slovensku nebo v Rakousku) má mnoho lidí si idealizovat, že "kdysi" bylo školství dokonalé a zkazili to ti, kdo ho mění. Naše školství - a rodičovská veřejnost - jsou mimořádně rigidní. Bez ohledu na to, co bylo kdysi, průšvih je, že se mění mnohem pomalej než okolní svět. Je to trochu tak jakobychom se snažili prodávat Škodu 100 s odůvodněním, že kdysi přece byla dobrá, láli novátorům, co chtějí na výrobní linky dostat aspoň stodvacítky a neuvědomili si, cože to za auta jezdí všude kolem a kam udělal pokrok daný obor za tu dobu. Pokud automobilka zaostává za technologickým vývojem, nemohou za to ti, kdo se snaží aspoň o elementární pokrok a inovace, ale ti, kdo těmto inovacím brání. Proč si tolik lidí myslí, že v případě vzdělání je to "nějak jinak"?



1 komentářů:

obyčejná učitelka řekl(a)...
24. května 2012 v 15:56  

No, to přirovnání k těm automobilkám se mi docela líbí (nebo spíš hodí), i když nejsem ochotná připustit srovnání školství s výrobní firmou. Ale budiž - položme si tedy otázku, proč se vyrábějí stále novější modely aut. Jediná pro mě akceptovatelná odpověď je, že z důvodu bezpečnosti. Ale i to je trochu komplikovanější. Kdyby lidé nebyli "nenažraní", nechtěli konzumovat stále více a více, nebyli tak líní, nejezdilo by tolik aut a provoz by nebyl tak nebezpečný. Stavíme stále více silnic, zpevněných ploch na parkování, garáží apod., děti všude vozíme a divíme se, že nejsou mrštné, tloustnou atd. Když jsem byla malá, hodně času jsem trávila s kamarády venku, a to jsem z Prahy. Dneska není možné děti poslat jentak ven, mj. i kvůli provozu.
My vychováváme a vzděláváme děti, které budou tvůrci světa za 20 - 30 let. Ptejme se, jaký ten svět má být, ne jaký bude. A podle toho vychovávejme děti: aby byly odvážné, aktivní, sociální ... Přesně jak to cituje pan Šteffl z kurikul Švédska, Austrálie či Kanady v příspěvku výše.
Do toho mi testování opravdu nezapadá.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.