Přečtěte si: Proč se ve světě ustupuje od plošného testování znalostí

pondělí 21. května 2012 ·


EDUin publikuje zhruba rok starý článek Jany Strakové, v té době pracovnice Ústavu pro informace ve vzdělávání, který vyšel v odborném časopisu Řízení školy pod titulkem Aktuální poznatky o dopadech a možnostech plošného testování. Je zajímavý především proto, že 21. května startuje i v České republice pilotní plošné testování žáků pátých a devátých tříd. Připomínáme tedy, jak se projekty plošného testování vyvíjely v zemích s delší tradicí ověřování výsledků vzdělávání.

Z článku Jany Strakové v Řízení školy/EDUin.cz vybíráme:

V první řadě byl zpochybněn předpoklad o vypovídací hodnotě testů. Výzkumy ukázaly, že poskytují o vědomostech žáků často nadhodnocenou informaci. Díky přípravě na testy je procvičována ta část učiva, která je testována, a proto v ní dochází ke zlepšování. Výsledek v testu ale již nevypovídá o celé vzdělávací oblasti, tedy o vědomostech a dovednostech, které nejsou součástí testu. Již ze samé podstaty plošného testování vyplývá, že nemůže hodnotit komplexní cíle vzdělávání. Vzhledem k tomu, že z výsledků testů jsou vyvozovány závažné důsledky, je kladen velký důraz na jejich spolehlivost a validitu. Z toho důvodu jsou v těchto testech četněji zastoupeny typy úloh (typicky úlohy, ve kterých žák vybírá jedinou správnou z více nabízených možností), které jsou objektivně vyhodnotitelné, ale neumožňují hodnotit například dovednosti vyšších úrovní Bloomovy taxonomie, procedurální znalosti (postupy řešení) nebo porozumění principům (mylné představy žáků). Tyto netestovatelné oblasti často stagnují, nebo se dokonce zhoršují, neboť jim je ve výuce věnováno méně pozornosti. Testování tedy nejenže nepřináší validní informaci o vzdělávacích výsledcích, ale má negativní dopad na obsah a metody vzdělávání. Nejen tím, že má za následek zúžení kurikula na položky, které jsou součástí testů, ale též oslabováním iniciativy, zodpovědnosti a tvořivosti učitelů. Ti se přestávají řídit vlastním pedagogickým úsudkem o tom, na co je třeba klást ve výuce důraz a jak je vhodné postupovat, a nacvičují s dětmi testované učivo. Ukázalo se, že negativní efekty ve vztahu k výuce se objevují i při absenci zásadních dopadů na školy a učitele, protože učitelé vždy považují za důležité, aby jejich žáci v testech uspěli.


Analýzy dopadů testování na vzdělávací systém zpochybnily také předpoklad, že ke zlepšování bude docházet jaksi apriori jen samotnou existencí testování. Ukazuje se, že testy nepomáhají ke zlepšení vyučování a učení ani k profesnímu rozvoji učitelů, neboť se zaměřují na výsledek, nikoli na proces učení. Mohou tedy stimulovat nácvik jednoduchých vědomostí a dovedností, ale nepomohou v případě složitějších cílů vzdělávání, protože nevedou na lepší porozumění těmto cílům ani neukazují cestu k jejich zvládání. Z hlediska poskytování zpětné vazby je zásadní překážkou dlouhý interval mezi testem a výsledkem a skutečnost, že neexistuje přímá návaznost testu na výuku.



5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
21. května 2012 v 15:53  

Tak to je jasné. Když paní Strakovou vyhodili pro nadbytečnost z ÚIV, tak všechno co dělá ČSI (ÚIV) po jejím odchodu, je špatně. Dále je jasné, že tato osvícená dáma nemohla skončit jinde než v "náručí" stejně osvíceného pana Feřteka.

Není však jasné, proč pan redaktor zde přetiskuje web pana Feřteka. Kdyby si někdo náhodou chtěl články na webu pana Feřteka přečíst, tak je může číst na webu pana Feřteka.

hana magdalena řekl(a)...
22. května 2012 v 12:20  

Každá generace si ztěžuje na mláděž, myslím, že toto téma není výhradně pedagogické. Je to téma pro:sociology, psychology - psychoterapeuty, historiky, religionisty, ... (a čky).

Pokud má testování sloužit jako potvrzení těm, kteří toto nereflektují, vnímám to jako zneužívání dětí!

obyčejná učitelka řekl(a)...
22. května 2012 v 14:51  

Paní hano magdaleno, když už do všech diskuzí kopírujete stejný příspěvek, prosím, ať je alespoň bez hrubých chyb. Jednou to unesu, ale desetkrát...

Stop plošné testování žáků řekl(a)...
23. května 2012 v 17:50  

Paní obyčejná učitelko, v kopírovaném příspěvku jsem opravila jen tu chybu, které jsem si všimla (religionistiky namísto religionisty). Tu hrubku jsem neopravila z toho důvodu, že jsem si jí nevšimla. Logicky :o).

Píšete: Když už kopírujete ... To znamená že Vám to vadí? OK, pro mě je to tak důležitý argument, že jsem chtěla, aby zazněl ve více diskusích - opravdu mi jako rodiči hodně vadí, když se takovým negativním způsobem hodnotí děti.

Pokud se názory na to, jaké jsou dnes děti objevují v diskusích o plošném testování, dávám si to do souvislosti. To co jsem napsala a zkopírovala do dalších diskusí je verbalizace mojí obavy ze zneužívání dětí prostřednictvím tohoto plošného testování.

Prostě si myslím, že když budou testy interpretovat ti, kteří už dopředu vědí, že jsou dnešní děti "špatné" "hloupé" atd., tak je velmi pravděpodobné, že tyto interpretace podle toho budou vypadat.

Ráda bych rovněž poznamenala, že toto sdělení není určeno učitelstvu jako celku, ale jen těm z Vás, kteří v těchto diskusích prezentují negativní postoje k dětem.
Ve Vašich příspěvcích jsem tento postoj nezaznamenala.

Zdravím

obyčejná učitelka řekl(a)...
23. května 2012 v 21:03  

Stop plošné testování žáků 23. května 2012 17:50

Díky, já také mám "svoje" děti, tedy své žáky, opravdu ráda, vážím si jich, a proto jsem zásadním odpůrcem testování, ostatně i známkování :)

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.