EDUin: Požadujme zveřejnění správných odpovědí na maturitní testy

čtvrtek 3. května 2012 ·

Kromě průběžného zveřejňování maturitních testů by měl Cermat veřejnosti zpřístupnit i správné odpovědi a kritéria hodnocení písemných prací.


Na stránkách novamaturita.cz se zatím neobjevilo zadání testových úloh z českého jazyka základní a vyšší úrovně, ani zadání témat písemných prací. Po loňském podzimním kole maturit, kdy byla testová zadání bez problémů průběžně zveřejňována, předpokládáme, že tomu tak bude i v jarním kole státních maturit. Stejně přístupné veřejnosti by ale měly být i správné odpovědi a zadání písemných prací spolu s kritérii jejich hodnocení.

Po loňském jarním kole státních maturit následoval zhruba měsíc dohadů o tom, jestli mají zůstat testová zadání utajená, nebo je možné je zveřejnit. Argument EDUinu v tomto sporu zněl, že oficiální zveřejnění testových zadání zjednoduší debatu, studenti a veřejnost nebudou odkázáni na „pirátsky“ publikované verze, a navíc mají studenti právo znát testová zadání a správné odpovědi, aby měli dostatek podkladů k vypracování případné stížnosti na průběh státní maturity, na níž jim dává právo zákon.

Ministerstvo školství zhruba po měsíci ustoupilo a Cermat na svých stránkách testová zadání publikoval. V podzimním kole státních maturit je už publikoval automaticky, krátce poté, co je vyplnili studenti. Správné odpovědi ale dostaly jen školy. I tuto zvyklost by bylo třeba změnit a ve chvíli, kdy Cermat uvolňuje výsledky maturit pro školy, měl by na svých stránkách publikovat i správné výsledky testů.

V souvislosti se změnou hodnocení písemných prací, kdy se jejich vyhodnocování centralizuje a dá se očekávat větší míra neúspěšnosti a živější debaty o pojetí a kritériích hodnocení, by bylo vhodné, aby Cermat publikoval, podle jakých kritérií jím vyškolení hodnotitelé písemné práce z českého a cizích jazyků vyhodnocují. Tato kritéria sice obsahuje publikace Český jazyk a literatura, písemná práce z nakladatelství Tauris, ta ale není pro veřejnost běžně dostupná. Bylo by proto vhodné na webu publikovat přinejmenším výňatek z ní, souhrn pravidel hodnocení písemných prací.

Tomáš Feřtek, tiskový mluvčí EDUin, řekl: „Jistě je na místě postupně zvyšovat uživatelský komfort státní maturity. K tomu patří včasné zveřejňování zadání, správných odpovědí ale i kritérií, podle nichž jsou práce opravovány. Trvejme na tom, že státní maturita je vzdělávací služba, kterou si platíme, měla by nám tedy jako jejím uživatelům poskytovat jistý komfort.“

7 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
3. května 2012 v 11:30  

Jak byste si, pane Feřteku, představoval lepší dostupnost knihy veřejnosti, než je prodejna Cermatu (přímý prodej), internetový obchod Cermatu (zásilkový prodej)? Co vás vede k demagogickému tvrzení, že publikace není pro veřejnost běžně dostupná? Pro začátek bychom mohli začít s tím, že přestanete lhát.

Anonymní řekl(a)...
3. května 2012 v 14:29  

Nechápu, co je tak špatného na požadavku zveřejňování správných odpovědí. Proč by nemohlo při státních maturitách fungovat to, co funguje při jakémkoli jiném testování? Ani požadavak na zveřejnění kritérií hodnocení mně nepřipadá demagogický. Student má přece na tyto informace nárok,ale nebude si kvůli tomu kupovat publikace doporučované Cermatem. Cermat si platíme my všichni, a tak po něm můžeme požadovat služby určité kvality. Nevím, do jaké míry je prostředí této diskuse cenzurované; mně se jen některé přípěvky zdají být trochu hysterické.

Anonymní řekl(a)...
3. května 2012 v 18:48  

Po jakémkoliv testu rozeberu se studenty nejen výsledky, ale i cestu ke správnému řešení. Je snad na tom něco špatně ? Po čtvrtletních písemkách děláme to samé. Nedokáži si představit, že by se student nedozvěděl správný výsledek. I ve výrobě dělník zjistí, že udělal zmetek. Proč tady CERMAT dělá výjimku ? Ignorant

Simona CARCY řekl(a)...
3. května 2012 v 21:15  

Ve vyrobe rekne mistr delnikovi, ze udelal zmetek. Nemusi kvuli tomu volat na urad pro normalizaci a mereni, aby ten zverejnil spravny teplomer, nebo spravne pravitko. Zkuste treba zapojit na skole vlastni mozky, proc se neobejdete bez berli Cermatu? To uz se bez nej vubec ucitele neobejdou?

poste.restante řekl(a)...
3. května 2012 v 22:08  

Madam CARCY, tohle byl ale obzvláště slabý výkon.

V té výrobě mám k dispozici například zadávací dokumentaci, výkres, nebo normu.
Tedy zadání.
Když chci dělníkovi pokrátit mzdu, musím to udělat na základě zápisu, testu výstupní kontroly aj.
Nestačí jen řici, že dostane poloviční mzdu, protože já si to myslím.

V tuto chvíli žádný češtinář oficiální zadání testů nemá. Takže ani nemůže říci, o které odpovědi si myslí, že je správná.

Nemluvě o tom, že mu do toho vlastně vůbec nic není. Státní maturita je záležitost mezi studentem a CERMATem, kterou škola pouze organizačně zajišťuje. Jakýkoliv názor vyučujícího je v tomto smyslu naprosto irelevantní.

Anonymní řekl(a)...
3. května 2012 v 22:14  

I státní maturita je způsob zglajchšaltování. Přečtěte si k tomu článek zde: http://spomocnik.rvp.cz/clanek/15893/PROBLEMY-STANDARDIZACE-PODLE-SOCOLA.html

Anonymní řekl(a)...
4. května 2012 v 9:47  

Publikace Český jazyk a literatura, písemná práce fascinujícím způsobem dokládá, jak si "světlonoši" vzdělanosti představují normy, do nichž se má "vecpat" slohové učivo. Žáci i učitelé mají zjevně co nejdůsledněji kopírovat jejich vyučovací metody a způsob myšlení. Mnoha politikům je tohle jistě sympatické.

Karel Lippmann

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.