Sedm evropských zemí vyšle své školky na zahraniční návštěvy

čtvrtek 26. dubna 2012 ·

V duchu myšlenky „Respect for a child“ se nesla evropská konference Světové organizace pro předškolní vzdělávání (OMEP), která se minulý týden uskutečnila v polské Varšavě. Čeští zástupci zde představili průběžné výsledky mezinárodního projektu „Jak se žije v Evropě aneb Děti se to dozví již v mateřské školce“. Prozatím se zapojilo sedm evropských zemí, které do zahraničí vyšlou děti z mateřských školek, aby poznaly cizí kulturu, zvyky a vyzkoušely svoji angličtinu.


Češi se tradičně ukázali jako aktivní členové organizace OMEP. Profesorka Milada Rabušicová, prezidentka evropské sekce OMEP, přednášela o tématu trvale udržitelného rozvoje ve výuce dětí, o potřebě budovat u dětí již odmala zájem o naši planetu. Za Český výbor OMEP byl přítomen Marek Kadlec, ředitel jazykové společnosti Wattsenglish a iniciátor projektu o mezinárodní spolupráci mateřských škol. Velký úspěch sklidil i Steve Watts z Wattsenglish, kterého polský OMEP pozval do několika varšavských mateřských školek, aby dětem i učitelům živě ukázal, jak zábavně a především efektivně vyučovat angličtinu již v předškolním věku.

Do sedmi států Evropy živě i virtuálně

V současné době se do projektu „Jak se žije v Evropě aneb Děti se to dozví již v mateřské školce“ zapojily školky z Polska, Slovenska, Norska, Řecka, Moskvy, Chorvatska a také bilingvní Liberecká jazyková školka. Ta se nedávno v rámci cestovatelského programu Wattsenglish propojila prostřednictvím interaktivní tabule se školkou v Indii. Děti se tak mohly pozdravit, popovídat si a společně si zazpívat písničku. Vše probíhalo v angličtině – ta je ústředním spojovacím článkem projektu.

Kromě této virtuální formy by však školky měly reálně vycestovat a navzájem se navštívit. „Nyní čekáme na červnové vyjádření národních agentur programu Comenius, které by měly schválit přidělení dotací na samotné cesty,“ popisuje vývoj projektu Marek Kadlec a dodává: „Následně začnou vznikat didaktické materiály, které si každá školka připraví sama, ale cestovatelský program Wattsenglish by jim měl sloužit jako vzor. První zahraniční vyjížďky plánujeme na jaro 2013.“

Mateřské školy budou cestovat po Evropě

Myšlenka projektu „Jak se žije v Evropě aneb Děti se to dozví již v mateřské školce“ vznikla v roce 2010, kdy ji Český výbor organizace OMEP představil na 26. kongresu ve švédském Göteborgu. „Cílem je vytvořit sadu didaktických materiálů, které dětem pomůžou seznámit se s tradicemi, kulturou a způsobem života nějaké cizí evropské země, a také umožnit dětem vycestovat do zahraničí a vše okusit na vlastní kůži,“ říká Marek Kadlec z Wattsenglish - společnosti, která se prostřednictvím rodilých mluvčích snaží doplnit výuku angličtiny českých učitelů v mateřských a základních školách.

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.