Kvůli potížím s čerpáním peněz z Bruselu může Česko dle bývalé náměstkyně ministra pro místní rozvoj přijít až o 100 miliard korun.
Vyrovnaná, usměvavá, ale nekompromisní. Těmito dojmy působila během rozhovoru bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová. Na první pohled by člověk ani neřekl, že tato matka dvou dětí strávila měsíc za mřížemi a prošla si několikaletým veřejným ostouzením kvůli kauze Budišov. Na konci tohoto martýria byl verdikt soudu, že nikdy nic nezákonného nespáchala – případ byl dle soudců vykonstruovaný.
Nečekaná životní lekce poskytla expertce na evropské fondy dostatečný vhled do zákulisí české politiky, byznysu a světa miliardových dotací. Ty ji ostatně živí dodnes, ale v soukromé sféře. Láká ji však i politika. V roce 2009 kandidovala za Evropskou demokratickou stranu do europarlamentu, ale neuspěla. V budoucnu by ráda, jak řekla ČESKÉ POZICI, spojila své síly s hnutím ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše.
ČESKÁ POZICE: Už víte, kdo byl iniciátorem aféry, v níž jste měla v roce 2006 figurovat jako příjemce několikamilionového úplatku?
JOUROVÁ: Bylo to účelové obvinění. Řídila jsem systém evropských fondů. Měla jsem však podpisové pravomoci i u českých dotací. Rozhodla jsem se, že jednu českou dotaci nepodepíšu, protože to byl podvod. A bylo to v situaci, kdy se už proplatilo jistému architektovi Marku Říčařovi (v roce 2010 byl odsouzen za dotační podvod na šest let do vězení — pozn. red.) 16 milionů korun. Byly na mě tlaky, ať si nezahrávám a podepíšu to.
ČESKÁ POZICE: Ale to jste neudělala…
JOUROVÁ: Týden po tom, co jsem naposledy řekla, že to podepsat nelze, jsem byla z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) vyhozena. Záhy jsem se dozvěděla, že kamarád Říčaře říkal, že jsem vzala úplatek. Smála jsem se, co všechno si ti šílenci vymyslí. Brala jsem to na lehkou váhu. Za deset měsíců jsem ale byla zatčená na Ruzyni.
ČESKÁ POZICE: Proč vás obvinili až deset měsíců po odchodu z MMR?
JOUROVÁ: Primární bylo dostat mě z ministerstva. U odsouzených byla nalezena korespondence, v níž bylo uvedeno, že je potřeba, abych na ministerstvu nebyla, jinak končí „spanilé“ jízdy. To, co přišlo potom, byla podle mne politická hra, v níž nešlo o Jourovou, ale o mého bývalého šéfa a pozdějšího premiéra Jiřího Paroubka (byl ministrem pro místní rozvoj od srpna 2004 do dubna 2005 — pozn. red.). Měl před volbami, a bylo proto potřeba vyrobit skandál. Četla jsem celý trestní spis, takže mám z čeho si tu mozaiku poskládat.
ČESKÁ POZICE: Jeden bývalý vysoce postavený úředník ministerstva zemědělství mi řekl, že na vás sháněl kompromitující materiál bývalý ministr za ODS Petr Gandalovič. Na jedné poradě v roce 2006 údajně řekl podřízeným: „Najděte něco na Jourovou!“
JOUROVÁ: Je to možné, ale divila bych se tomu. Bylo by to pro mě zklamání. V době, kdy jsem byla na MMR, tak on zastával post primátora v Ústí nad Labem. Se starosty a primátory měst jsem mluvila, aby čerpali fondy a rozuměli problematice. Bylo to v popisu mé práce. Měla jsem pocit, že s ním mám normální pracovní vztahy. A nezavdala jsem mu ani příčinu, aby si mohl myslet, že jsem zkorumpovatelná.
ČESKÁ POZICE: Jste přesvědčena, že za vaší diskreditací byla ODS, která chtěla pošpinit Jiřího Paroubka?
JOUROVÁ: Myslím si, že koncovka mého případu měla náboj, o kterém mluvíte.
ČESKÁ POZICE: Proč jste ukončila členství v ČSSD?
JOUROVÁ: Potkala jsem ve straně mnoho lidí, kterým bych nepodala ruku. Zjistila jsem to během posledního roku na ministerstvu. Předtím jsem tam dva roky pracovala jako ředitelka odboru. Když v roce 2004 padla Špidlova vláda a ČSSD získala MMR, tak jsem začala přicházet do styku s vrcholnou politikou strany. Do té doby jsem byla řadovou členkou ČSSD v Třebíči a ani jsem netoužila po politické kariéře.
ČESKÁ POZICE: Co vám na sociální demokracii konkrétně vadilo?
JOUROVÁ: To se netýkalo jen lidí v ČSSD. Lze to zobecnit. Vadilo mi přesvědčení lidí napojených na politiku, že když se na mě zadupe, tak evropské peníze půjdou tam, kam je potřeba. V tom jsem se dlouhodobě neosvědčovala. Dovedete si jistě představit, jaké vztahy jsem s těmi lidmi měla. Nepotřebovala jsem žádnou stranu, abych dělala odbornou práci.
ČESKÁ POZICE: Jak jste daleko s vymáháním odškodného na českém státě?
JOUROVÁ: Stále žádám odškodné a omluvu. Jsem po odvolacím soudu, který zamítl žádost o žalobu na nemateriální újmu, čímž se rozumí dobré jméno, zdraví a prestiž. V příštích dnech podám odvolání k Nejvyššímu soudu. Materiální újmu ve výši 3,5 milionu korun — objem smluv, které mi byly vypovězeny po obvinění — vrátil soud k první instanci k přezkoumání. Reálně jsem tedy nic nedostala.
ČESKÁ POZICE: Kolik vás stály soudní tahanice?
JOUROVÁ: Obrana v té věci mě stála několik stovek tisíc korun.
Tak tady máte přes držku
ČESKÁ POZICE: Podnítilo to ve vás zájem o studium práv?
JOUROVÁ: Byla jsem na dně. Potřebovala jsem nějak zaměstnat hlavu. Řekla jsem si, že se naučím na přijímačky. Hlavní motiv ale bylo něco jiného. Teď budu parafrázovat Švejka: Zavřeli jste mě, tak tady máte přes držku.
3 komentářů:
Další důvod pro vystoupení z EU.
To je stejné, jako byste napsal/a, že když se kradou auta, neměli bychom je kupovat... (a možná byste měl/a pravdu tak trochu, ale z úplně jiného důvodu).
Sám jsem zvědavý, co před volbami vymyslí "hlavy" současné vládní koalice za "bombu" proti opozici. Jsou asi přesvědčeni, že ta koryta jim přirostla k pozadí a že to nemůže být nikdy jinak. Ignorant
Okomentovat