Systém hodnocení vzdělávání v České republice

čtvrtek 22. března 2012 ·

Pod tímto názvem uspořádala Česká školní inspekce ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy dne 15. března 2012 konferenci, jejímž základním posláním bylo projednání Zprávy OECD o hodnocení vzdělávání v České republice a zároveň i otevření veřejné diskuze k dané problematice. Zprávu OECD představil ve svém úvodním vystoupení Paulo Santiago, vedoucí expertního týmu projektu OECD Hodnotící rámce pro zlepšování školních výsledků. Osobní účast Paula Santiaga byla cenná jak pro zasvěcený komentář v průběhu vlastní prezentace, tak při následné diskuzi. Zpráva OECD popisuje silné i slabé stránky systému hodnocení v ČR a navrhuje doporučení, kterými může Česká republika zlepšit nejen svůj hodnotící systém, ale především výsledky vzdělávání.



Stanovisko MŠMT ke Zprávě OECD a záměry, které vedení ministerstva připravuje pro nadcházející období, byly obsahem vystoupení PhDr. Jindřicha Fryče, vrchního ředitele sekce mezinárodních vztahů a evropských záležitostí, a PaedDr. Jaromíra Krejčího, ředitele odboru vzdělávací soustavy MŠMT. Analýzu hodnotícího systému a doporučení OECD ministerstvo oceňuje a bude z nich čerpat při přípravě dalších koncepčních materiálů, zejména při přípravě nové Strategie rozvoje vzdělávání do roku 2020, kariérního systému pro učitele a zavádění celoplošného testování.

Prezentaci se stanoviskem České školní inspekce k projednávané Zprávě OECD přednesla Ing. Michaela Šojdrová, národní koordinátorka projektu OECD v České republice. Tým hodnotitelů OECD ocenil kladně práci České školní inspekce, ale upozornil i na dílčí nedostatky, například na absenci hodnocení výsledků vzdělávání žáků, které ČŠI dosud nemá k dispozici. Zpráva uvádí řadu opatření v rámci inspekčního hodnocení, kterými může Česká školní inspekce vyvíjet tlak na lepší výsledky škol. Analýza OECD přichází se svými doporučeními v době, kdy ČŠI realizuje projekt Národního systému inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice, ve kterém připomínky OECD může využít.

Akademickou reflexi Zprávy OECD z pohledu vzdělávací politiky v České republice přineslo vystoupení doc. PhDr. Arnošta Veselého, Ph.D. z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Doc. A. Veselý upozornil na omezený vliv samotných hodnotících nástrojů na kvalitu výsledků vzdělávání. Za rozhodující je třeba považovat samotný vzdělávací proces, a tedy kvalitu pedagogické práce. Přesto považuje Zprávu OECD a veřejnou diskusi k systému hodnocení za velmi potřebnou.

Následná diskuze ke  Zprávě OECD i k předneseným prezentacím byla předznamenáním debat a seminářů, které budou probíhat za účasti odborné veřejnosti, pedagogů, zástupců veřejné správy a vysokých škol ve všech regionech České republiky.  

Prezentace vystupujících jsou k dispozici na vyžádání na adrese vaclav.flegl@csicr.cz.

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.