Je to tady. Bezmála denně se rodící organizace a iniciativy, jež ohlašují boj s korupcí, dostaly významnou konkurenci. Zatímco Nadační fond proti korupci obdržel podle svého webu od Karla Janečka dar ve výši pěti milionů korun a třeba od pivovaru Bernard 550 tisíc korun, projekt ministerstva školství má velkorysejší rozpočet. Na protikorupční výuku počítá s částkou mnohem vyššího řádu! Vyplývá to z podkladů, jež poslal minulý pátek k připomínkám pro poradu vedení 1. náměstek MŠMT Ladislav Němec a který má ČESKÁ POZICE k dispozici ve formátu PDF.
Ministr školství Josef Dobeš (VV) zřejmě dostál radám své vicepremiérky pro boj s korupcí Karolíny Peake (VV). Oba vypovídají v Bártově obálkové kauze a řadí se k ústředním antikorupčním bojovníkům v Česku. Ale ironie stranou. Jde o 150 milionů.
Projekt se jmenuje Antikor (Rozvoj kompetencí občanů pro boj s korupcí) a jeho cílem je „rozvoj
klíčových kompetencí pro aktivní zapojení úředníků, podnikatelů, osob v
korporátní sféře i široké ekonomicky aktivní veřejnosti v činnostech,
které mohou přispět k omezení korupčních příležitostí v různých sférách
společnosti, působit preventivně proti korupčnímu jednání a tím přispět
ke zvýšení konkurenceschopnosti ČR“. Prvním krokem pro odhalování korupce je totiž osvěta, píše se na titulní straně materiálu.
K posílení etických hodnot
Finance půjdou z evropského Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) . Bohulibý plán je zaměřen zejména na: úřední osoby, podnikatele/korporátní sféru a (blíže nespecifikovanou) veřejnost. Spuštění Antikoru, o jehož rané fázi pod jménem Komkor informoval jako první deník Insider, je plánováno na červen 2012 a poběží zřejmě dva roky až do konce června 2014.Co všechno se Češi díky Antikoru naučí? Vybíráme z oficiálního ministerského dokumentu:
- budeme umět rozlišovat mezi vlastním a svěřeným majetkem,
- pochopíme, v čem a proč je korupce společensky škodlivá, jak řádně spravovat svěřený majetek,
- naučíme se rozeznávat korupční situace a rozlišovat mezi skutečnou a falešnou solidaritou (zvláště aktuální téma!),
- posílíme mravné občanské chování,
- poznáme svá práva a správné postupy
- a hlavně dojde k „posílení etických a morálních hodnot v chování cílových skupin“.
Televizní seriál pro unavenou veřejnost
Nejzajímavější je ovšem klíčová aktivita číslo čtyři. Nazývá se Vzdělávání občanů skrze audiovizuální pořady, knihy a tak dále. Ministerští úředníci z odboru všeobecného vzdělávání vedeného vrchním ředitelem Jakubem Stárkem píší, že „veřejnost je po řadě korupčních skandálů již často unavena zprávami, které se uvedené problematiky týkají. Na straně druhé stále ještě existuje prostor, v němž lze nápaditým způsobem ukázat, že ,nebrat a nedávat úplatky´ se vyplácí“. Jak to tedy učinit?Vzhledem k vysoké sledovanosti televizního seriálu Expozitura (až 1,6 milionu diváků) prý nelze vyloučit zvýšený zájem diváků o reálné příběhy osob, jež se s problematikou korupce setkaly. „Natočí se série 25 příběhů např. pod pracovním názvem ,Krotitelé korupce´ s tím, že pořady by obsahovaly vzdělávací shrnutí příkladů dobré praxe v dané oblasti a zároveň pomohou publikovat odhalené, vyšetřené a potrestané případy korupce v ČR,“ uvádí materiál vedení MŠMT, jenž je opatřen i košilkou, číslem jednacím a datem 27. února.
Celý článek na webu ČESKÁ POZICE
3 komentářů:
Ministr školství Josef Dobeš prodloužil akreditaci právnické fakulty v Plzni do 31. 7. 2016.
Jakýkoliv další komentář je zcela zbytečný.
Rychlík = blábol.
Poste.restante = blábol.
Anonymní12:56=Výkvět intelektu
Okomentovat