Zpráva o zajímavé novince na trhu miniaturních počítačů, jež má potenciál posunout možnosti využití technologií ve školách.
Na známém blogu TeachPaperless, na kterém Spomocník našel už mnohokrát inspiraci, byl v pátek 18. 11. jedním z blogerů Mikem Kaechelem publikován příspěvek s názvem 1:1 in your pocket (1), který se zabývá ohlášenou novinkou, která by mohla skutečně přesunout jazýček vah definitivně na stranu modelu 1:1.
Převzato z Blogový příspěvek reaguje na vystoupení známé osobnosti počítačového světa (Android, Google) Andy Rubina v programu AsiaD – All Things Digital (vše digitálně), v němž se prostřednictvím improvizovaných rozhovorů můžete seznámit i s dalšími vizionáři a vedoucími představiteli počítačových firem. Andy Rubin v tomto pořadu minulý měsíc představil revoluční novinku (2) Cotton Candy.
Cotton Candy může být připojen k HDTV přes port HDMI, používá USB jako zdroj energie a bluetooth pro připojení myši, klávesnice nebo tabletu, jimiž se pak vše ovládá. Systém nahraný v Cotton Candy pak umožňuje bezproblémový chod a to jak na Windows, tak na OSX, což je velmi revoluční a hranice bořící krok. K tomu všemu může být „cukrová vata“ připojena i na set top boxy, iPhony, iPady apod. Počítá se také s možným využitím Windows 8, se kterými díky architektuře procesoru ARM nebude mít problém.
Je zřejmé, že možnosti jsou nedozírné. Každý monitor se tak může změnit v poměrně slušně vybavený počítač, bez ohledu na to, k jakému zařízení byl původně připojen. Tato výhoda nemusí připadat přitažlivá vlastníkům všech moderních přístrojů počínaje iPhonem a nejnovějším počítačem konče. Zajímavá je pro vlastníky monitorů s DVB tunerem – televize v kuchyni může získat nový rozměr, bez problému bude možné zařídit si vše potřebné na úřadech a jiných veřejných místech, v neposlední řadě by Cotton Candy mohl být nabídnuta také školám.
Firma FXI Technologies hodlá v budoucnosti prodávat Cotton Candy za méně než 200 $ (pod 3800 Kč). Náklady na vybavení počítačové učebny by tak mohly rapidně klesnout. Byl by to další zvrat v předpokládaném vývoji. V doposud publikovaných článcích věnovaných technologiím 1:1 [ (4) (5) (6) (7)], byla pozornost věnována především přenosným počítačům, tj. notebookům a netbookům. V příspěvku Mobilní telefony LEGÁLNĚ ve výuce (8) pak bylo naznačeno, že si své pracovní zařízení 1:1 v podobě chytrých telefonů nosí a budou nosit žáci sami.
Vybavit třídu pouze monitory a polohovacími zařízeními by bylo finančně i prostorově mnohem méně náročné. Jak naznačuje autor blogu (1) Mike Kaechele, bylo by možné snadno vytvořit jakási komputerizovaná pracovní místa pro žáky, což není nic jiného než myšlenka Sugata Mitry o SOLE (Self-organising Learning Unit), kterou se Spomocník zabýval v článcích Co vidíme v díře ve zdi? (9) a Kam až dohlédneme dírou ve zdi? (10). U nás něco podobného známe též jako digitální hnízda.
I když se minimálně do poloviny příštího roku s touto novinkou nesetkáme, máme se opravdu na co těšit – pokud ovšem nenajde někdo (třeba Apple) zajímavější odpověď.
Citace: |
|
---|
Převzato z clanky.rvp.cz.
0 komentářů:
Okomentovat