Kulatý stůl k filmové a audiovizuální výchově na základních školách a osmiletých gymnáziích, který se uskutečnil v prostorách MŠMT 14. prosince, prezentoval nejen metodiku přípravy učitelů na výuku a praktické ukázky různých přístupů k filmové a audiovizuální výchově, ale představil také nabídku vzdělávacích programů pro učitele a studenty a přehled filmových soutěží pro děti a mládež.
Z diskuse k přesahům filmové a výtvarné výchovy vyplynulo několik zásadních doporučení:
- podpořit vzdělávání a výměnu zkušeností učitelů v oblasti kreativního zprostředkování hodnot, zejména v oblasti filmu a audiovize. Na tuto skutečnost reagoval vzdělávací systém ustanovením filmové a audiovitzuální výchovy jako další vzdělávací oblasti v RVP. Následně je nutné se systematicky věnovat metodické podpoře, výměně zkušeností a zajištění vzájemné komunikace pro zkvalitnění její výuky.
V krátkodobém horizontu (do roku 2012) je potřebné:
- vytvořit a zpřístupnit databázi škol, ve kterých výuka filmová a audiovizuální výchova probíhá, a zmapovat formy výuky;
- vytvořit soubory modelových výukových lekcí v návaznosti na vzdělávací obsah filmové a audiovizuální výchovy a rozpracovat očekávané výstupy na výstupy dílčí;
- realizovat cyklus workshopů s prezentacemi příkladů dobré praxe a s jejich odbornou reflexí.
V dlouhodobém horizontu je nutné:
- vytvořit metodické texty (učebnice) pro obor filmové a audiovizuální výchovy;
- realizovat pregraduální vzdělávání pro obor filmová a audiovizuální výchova;
- vytvořit legislativní rámec pro využití audiovizuálních děl ve výuce.
Kulatý stůl uspořádal Národní institut pro další vzdělávání ve spolupráci s MŠMT ČR, Národním ústavem pro vzdělávání (divizí VÚP), Filmovou a televizní fakultou AMU v Praze, Střediskem amatérské kultury Impuls Hradec Králové, Západočeskou univerzitou v Plzni a kinem Světozor a byl určen ředitelům a pedagogům ZŠ a gymnázií, studentům a zástupcům pedagogických fakult, odborných a profesních asociací ve vzdělávání, organizátorům letních filmových škol a další odborné veřejnosti.
0 komentářů:
Okomentovat