České škole se podařilo odvrátit malou katastrofu v projektech EU peníze školám a EU peníze středním školám: To že škola pedagogovi za tvorbu DUM zaplatí, neznamená, že se jedná o komerční dílo.
Na počátku byla diskuse na portálu RVP.CZ, dva snímky z prezentace na seminářích EU peníze středním školám a dotazy jedné školy, položené odboru CERA MŠMT:
- Je tvorba DUM považována za komerční aktivitu? Jde o to, že sice učitelé za ní dostanou zaplaceno, ale využívají DUM ve škole při výuce.
- S tím pak souvisí to, zda je možné použít obrázky, které jsou pouze pro nekomerční využití, proto chci vědět, zda tvorba DUM je nebo není komerční využití.
- Ano, tvorba DUMu je považována za komerční dílo, každý inovovaný materiál musí být zřejmým autorským dílem.
- Ano, obrázky určené pro nekomerční užití můžete používat v DUMech. Komerční obrázky lze použít pouze po souhlasu autora nebo zaplacení.
Cituji: „Z vytvořených vzdělávacích materiálů plyne pro autora přímý finanční prospěch – jedná se tedy o komerční využití. Neplatí stejné podmínky jako pro školní díla užitá v běžné pedagogické praxi (viz §35 zákona 121/2000 Sb. Autorský zákon).“ Srov. Bližší informace najdete v prezentaci k podpoře 1.5 (Šablony klíčových aktivit) umístěné na webu www.msmt.cz).
- Je tvorba DUM považována za komerční aktivitu? Jde o to, že sice učitelé za ní dostanou zaplaceno, ale využívají DUM ve škole při výuce. Většinou se bude jednat o autorské dílo (dle povahy DUM a s ohledem na s tím související tvůrčí činnost při jeho tvorbě). O komerční dílo by se jednalo až v momentě, kdy by škola ze DUM měla zisk (prodávala). To že škola pedagogovi za tvorbu DUM zaplatí, neznamená, že se jedná o komerční dílo.
- S tím pak souvisí to, zda je možné použít obrázky, které jsou pouze pro nekomerční využití, proto chci vědět, zda tvorba DUM je nebo není komerční využití. Pro nekomerční ano.
- Jaké je správné citování, resp. uvedení odkazu na použití obrázku za této situace, která asi bude na většině škol nejběžnější: Škola má zakoupenou licenci na Microsoft Office a ve Wordu nebo PowerPointu vytváří DUM. Při jeho tvorbě využívá kliparty a obrázky, které jsou pro uživatele těchto produktů zdarma (Vložení – Klipart). Stačí pak pokud např. v celé prezentaci nebude použit jiný zdroj obrázků než kliparty Office na posledním snímku uvést: Zdroj obrázků v této prezentaci: Kliparty sady Microsoft Office dostupné pod licencí Microsoft Office Pokud ne, jaká je tedy správná forma citace? V případě citace je nutné postupovat podle ustanovení § 31 autorského zákona a dodržet licenční ujednání dané Microsoft Office.
5 komentářů:
Jak to tedy je, když máme MS Office zakoupený v licenčním programu School Agreement, Select? Bylo by možné získat tuto informaci oficiálně od Microsoftu? Můžeme v něm vytvářet DUMy, za které dostaneme zaplacno?
V balíku Microsoft Office můžete vytvářet DUM i jiné výukové materiály, samozřejmě s využitím Klipartů, viz třeba http://www.malotridky.cz/otevrene-galerie-obrazku-pro-tvorbu-digitalnich-ucebnich-materialu/ nebo http://diskuze.rvp.cz/viewtopic.php?p=59827#p59827.
Jsem natvrdlý a pořád to nechápu. Můžu použít jakýkoliv obrázek z internetu když ho ocituji?
Pokud je u něho uvedena licence, že jej lze použít pro nekomerční účely (creative commons), tak dle výše uvedeného ano. Pokud by se jednalo o obrázek, který vám najde Google a je součástí něčí běžné webové stránky (ne otevřené databáze obrázků), pak ne.
Není jednoznačné, co použít můžete a co ne.
Ad jedna: to že něco tvrdí ministerstvo, neznamená, že to budou tvrdit i oprávnění vlastníci práv. Pokud totiž pedagog DUM nevytvoří, škola mu může upřít právo na odměnu (nemyslím plat, ale odměnu související přímo s vytvořením DUM) a to znamená, že autorovi plyne přímý zisk. Je otázka, jak by se k tomuto postavil soud. Pokud vím, zatím tady nemáme žádný pořádný prejudikát k tomuto případu. V lepším případě bude soud nebo arbitráž přímo s ČR, což by bylo sice nepříjemné, ale mohlo by také dojít na žaloby na konkrétní autory jako nositele autorských práv. Zatím se nic takového nestalo a dá bůh, nikdy k tomu nedojde. Opíráme se vždy o vzdělávací účely a často o víru, že tím, že něco od někoho uvedeme, tím jej propagujeme a popularizujeme.
Ad dva: Vždy a za všch okolností uvádějte v citacích nejméně tyto tři věci: Autor, Název díla, Zdroj (toto nařizuje zákon. Pokud jde o tzv.: "public domain" v našem právním rámci není nic takového možné. Takže bez citací je možné uvádět pouze díla, u nichž ochrana vyplývající z autorského zákona vypršela, nebo díla, na něž se nevztahuje ochrana vyplývající ze zák. 101/2000 sb. Ovšem, je dobré citovat třeba i Platóna, jednak se jedná o vědeckou etiku a jednak, co kdyby mě to zaujalo a chtěl jsem si o věci přečíst více? Jak zjistím zdroj?
Ad 3: Pokud publikujete vlastní materiály (třeba fotografie) vždy pod fotografie napište třeba "foto autor". Pokud publikujete materiály druhých osob, (kamarád, kolega, ale třeba i druh a družka) vyžádejte si písemný souhlas. Dnes jste přátelé, zítra být nemusíte.
Ad 4: Co se týká děl, u nichž již uplynula doba ochrany (70 let od úmrtí autora). Pozor ještě na práva výkoného umělce !!! Př: B. Smetana; Libuše, ale nahrávka je z roku 1995. V tomto případě se jedná o volné dílo z pohledu autora, ale ne výkoného umělce. Problematika je trochu rozsáhlejší, takže se zde nebudu rozepisovat.
Ad 5: Použití chráněného díla. Tady je to opravdu rozsáhlé, takže jen noticku. Budeme předpokládat, že při tvorbě DUM se jedná o nekomerční činnost. Pokud tedy chci použít něco, co je plně chráněno autorským zákonem, je poviností mou jako autora prokázat, že jsem nemohl použít něco jiného, adekvátního, co by bylo buď považováno za dílo volné, nebo mi to licence umožňovala. (tzv. oprávněné užití a oprávněný zájem).
Ad 6: Uvádějte do všech materiálů informaci o tom, že se jedná o dílo určené pro vzdělávací účely. Jakékoliv jiné využití je zakázáno (nebo jakékoliv jiné využití se řídí dle platné legislativy)
Takže na závěr: Používejte vlastní díla a vlastní hlavu. Pokud to nestačí, použijte díla, kde vám to licence dovoluje. Až v nejnutnějším případě teprve použijte chráněná díla. Ale jinak jak říkám posluchačům na přednáškách "CITOVAT, CITOVAT, CITOVAT"
Ondřej Veselý
PS: ani licence CC není bez problémů. Pokud totiž bude uveden příznak BY-SA tak je nutné zachovat licenci ale je dílo možné použít komerčně. Vzhledem k tomu, že jsme výsledné dílo povini šířit, a zachovat stejnou, nebo slučitelnou licenci, tak musíme své dílo vydat ke komerčnímu použití, jinak licenci porušíme. Toto nebylo doporučení pro nikoho, ale spíše takový námět na diskusi.
Okomentovat