Přečtěte si: Naše školství, vzdělávání, státní maturita

neděle 2. října 2011 ·

Naše školství, státní maturity, úspěšnost práce učitelů, vzdělávání. Tento příspěvek vyšel v pedagogickém časopise Moderní vyučování v květnovém čísle pod označením „Naše téma“. Kdo zastaví propad znalostí našich žáků a studentů? Mýty o práci učitelů v konfrontaci s výsledky pedagogických výzkumů citovaných v práci prof. Průchy: Moderní pedagogika a nejen v ní. Výzva docenta Jindřicha Bečváře, CSc. „Všem, jejichž hlas je slyšet“ Pomohou našemu školství mechanicky opakované fráze o podpoře školství, vzdělání a vzdělávání, vědy a výzkumu, nebo skutečná snaha s tím něco udělat? Jsou rozhodující jen nezřízené ambice některých našich politiků, kteří často mluví a nezřídka ani nevědí, o čem?

Z článku Karla Vašíčka v blog.iDNES.cz vybíráme:

Dnešní student vysoké školy, který chce složit zkoušku z matematiky, není schopen sečíst zpaměti zlomky či spočítat procenta. A přece tu zkoušku z matematiky nakonec složí. Totéž se samozřejmě týká studentů gymnázii. Student hodnocený na gymnáziu známkou chvalitebný vůbec nerozumí, když ho požádám, aby sečetl ½+1/4, jeho 80 letý dědeček okamžitě správně odpoví. Moje osobní zkušenost je, že 50 letý dělník, či kuchařka, která si ve středním věku chce doplnit vzdělání, to zvládne. A ani někteří studenti gymnázii, či univerzit (dokonce s docela dobrým prospěchem z matematiky) vůbec nechápou, co to je např. obsah útvaru, natož aby jej dokázali spočítat, podobně jsou na tom s procenty.


Absolvent univerzity (státní) ve věku cca 30 let, ve vedoucí funkci má horší znalosti na úrovni 7. třídy ZŠ, než 50 letý dělník! A ten absolvent univerzity se domnívá, že by se ty zlomky sečetly na kalkulačce. Diplom i z veřejné vysoké školy či maturita na gymnáziu má zřejmě nulovou hodnotu, protože řada zaměstnavatelů podrobuje při pohovoru písemnému testu zřejmě každého uchazeče.


Nehledejme hlavní příčinu v učitelích. Chyba je v systému. Tlak na učitele je takový, že i kdyby si některý postavil hlavu, tak mu kolegové a nadřízení nadělají problémy, aby přestal mít chuť něco po studentech chtít, nebo nedej bože někoho vyhodit. Škola dostává peníze na hlavu a za učitele „potížistu“ se snadno najde náhradník, který se rychle přizpůsobí.

2 komentářů:

Luděk Blaha řekl(a)...
2. října 2011 v 22:45  

Nehledejme hlavní příčinu v učitelích. Chyba je v systému. Tlak na učitele je takový, že i kdyby si některý postavil hlavu, tak mu kolegové a nadřízení nadělají problémy, aby přestal mít chuť něco po studentech chtít, nebo nedej bože někoho vyhodit.

V naprosto z kontextu vytrženém úryvku si dovolím se pozastavit u několika nepřesností:
1. si některý postavil hlavu
Podle svého svědomí plnil pracovní povinnosti.
2. mu kolegové a nadřízení nadělají problémy
Tito jsou přece sami především učitelé.
3. něco po studentech chtít
Úplně stačí klasifikovat spravedlivě.

Anonymní řekl(a)...
3. října 2011 v 10:45  

Pane Blaha máte pravdu, ale ve školství to už řadu let takhle nefunguje. (možná ještě nekterá výběrová škola si to může dovolit)
Bod 1 souhlas. Bod 2 - nadřízení jsou přece především dobrými manažery(ne učitely)
Bod 3 - klasifikovat spravedlivě znamená nechat propadnout někde polovinu žáků ve třídě.
Dnes platí každý žák jsou peníze pro školu. Vyhodíš 7 žáků = zrušíš jeden pracovní úvazek. To je jasná matematika.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.