David Mikoláš: Vzdělávání v prostředí počítačových sítí aneb Downesův svět konektivismu

pondělí 24. října 2011 ·

Spojit se, či nespojit se? Toť otázka!“



Tento text budiž chápán jako záznam toho, co pro sebe považuji za důležité si uvědomit v rámci tématu teorie konektivismu. A protože se k následujícím myšlenkám budu v budoucnu jistě vracet, uveřejňuji je na svém blogu, aby mohly být případně konfrontovány i s názory či postřehy jiných členů sítě.

Čas plyne jako voda v řece a náš kurz „Vzdělávací technologie pro 21. století“ se nezadržitelně přehoupl do své druhé poloviny. V pořadí již páté on-line setkání proběhlo tentokrát o dva dny a o dvě hodiny dříve než obvykle a jeho hostem byl jeden z duchovních otců konektivismu Stephen Downes. Hlavním konverzačním jazykem se celkem logicky stala angličtina, což pro mě, člověka „poznamenaného“ spíše jazykem Goethovým, znamenalo jisté znevýhodnění. Nicméně rozhodl jsem se s tímto handicapem poprat a připojit alespoň jako pasivní posluchač.

Teorie konektivismu


Za ideový průsečík webináře lze označit teorii konektivismu, která svým pojetím překonává individuální přístup vlastní všem dosavadním teoriím. Konektivismus pohlíží na vzdělávání jako na proces, který se odehrává v prostředí počítačové sítě přesahující rámec jednotlivce. Vychází ze skutečnosti, že množství existujících informací nezadržitelně stoupá. Navíc jsou snadno dostupné. Není více možné, aby se jedinec v této spleti orientoval sám, aby všemu porozuměl a aby se vše naučil. Proto konektivismus chápe porozumění jako vlastnost sítě, v níž každý člen obhospodařuje jen určitou část znalostí. Aktuální potřeba řešit daný problém či konkrétní úkol tedy vede k dočasnému vytváření dynamicky proměnných propojení mezi uživateli sítě.

Principy konektivismu


Konektivismus chápe učení jako proces propojení specializovaných uzlů všeobecné komplexní sítě. Členové sítě disponují různorodými zkušenostmi, důležitější však než momentální znalosti jsou pro ně schopnosti poznávat, dále rozeznávat souvislosti mezi jednotlivými tématy, problémy nebo předměty a v neposlední řadě také dovednost rozhodnout se, popřípadě měnit postoje. Podmínkou pro soustavné vzdělávání v síti je navazování a údržba spojení, tudíž faktor související s motivací a pracovní morálkou – obě v prostředí a podmínkách českého školství často absentují. Neméně důležitý je i důraz na aktuálnost informací (nic nemusí být zítra pravda). A právě poslední dva jmenované principy představují možná negativa teorie konektivismu. Nicméně, ruku na srdce, která vzdělávací teorie je bez chyby.

Kolaborace a kooperace


Vzdělávání v prostředí počítačových sítí (virtuální prostředí) vyžaduje spolupráci členů. Ta probíhá spíše kooperativně, kdy každý člen má v týmu svou nezastupitelnou roli. Je zodpovědný za svou část. Pokud selže, společný úkol nebude splněn. Kooperativní výuka vyhovuje nejlépe homogenním skupinám, jejichž členové disponují srovnatelnými schopnostmi. Jinou formou spolupráce je kolaborace, kdy skupina pracuje na plnění jednoho úkolu dohromady. Členové diskutují o nejvhodnějším postupu, pomáhají si navzájem a za konečný výsledek nesou všichni stejný díl zodpovědnosti. Kolaborace se lépe hodí pro heterogenní skupiny.

Downesovy čtyři základní charakteristiky spolupráce


Tabulka níže představuje porovnání čtyř základních charakteristik dvou typů spolupráce – kolaborace a kooperace. Navíc je doplněna screenem z on-line přednášky Stephena Downese, která se uskutečnila v pondělí 17. října 2011.

Downesovy čtyři základní charakteristiky spolupráce
Stephen Downes: Elements of Cooperation
Stephen Downes: Elements of Cooperation (detail)

Závěr


Teorie konektivismu reaguje na změny ve společnosti, které nastaly s rozvojem informačních technologií. Přichází s novým virtuálním vzdělávacím prostředím, které umisťuje do počítačových sítí. V duchu dynamického kooperativního učení klade důraz na autonomii, diverzitu, otevřenost a konektivitu. Nechce být jedinou správnou univerzální vzdělávací teorií, taková ostatně ani neexistuje, snaží se nabídnout alternativu, aby vyhověla obecným požadavkům na takovou školu, která bude jedince efektivně připravovat na život v 21. století.

Zamýšlím-li se nad Downesovými elementy kooperace, docházím k závěru, že jejich praktickým naplnění je v podstatě náš společný kurz „Vzdělávací technologie pro 21. století“. V určitých fázích a výstupech se do něj může zapojit kdokoli, pokud má zájem. Odlišné názory jsou přijímány, každý člen se kurzu účastní na základě svých časových a pracovních dispozic, a to buď plně, nebo alespoň částečně. Hranice mezi členy a nečleny je de facto stírána, i když je pravdou, že většina studijních materiálů zůstává nečlenům skryta. Nicméně na druhou stranu mají možnost se s nimi zprostředkovaně seznámit a komentovat je v našich příspěvcích v blozích, Google Docs, na YouTube a jinde. Neexistuje žádný „big boss“, který všechno řídí a bez něhož není žádná aktivita možná. Jsme propojeni každý s každým, a abychom neupadli do chaosu, máme svého kooperátora, z jehož strany vycházejí základní zdroje, náměty, komentáře a s nímž pravidelně komunikujeme „live“ prostřednictvím webináře. Jsme „networked“.

Zdroje:

BRDIČKA, Bořivoj. Kolaborace nebo kooperace? 2011. Dostupné z: http://spomocnik.rvp.cz/clanek/14151/KOLABORACE-NEBO-KOOPERACE.html.
BRDIČKA, Bořivoj. Konektivismus – teorie vzdělávání v prostředí sociálních sítí. 2011. Dostupné z: http://spomocnik.rvp.cz/clanek/10357/KONEKTIVISMUS—TEORIE-VZDELAVANI-V-PROSTREDI-SOCIALNICH-SITI.html
DOWNES, Stephen. Connectivism and Personal Learning. 2011. Dostupné z: http://www.downes.ca/presentation/280

Převzato z blogy.rvp.cz

6 komentářů:

BoBr řekl(a)...
24. října 2011 v 10:00  

Zbývá snad jen dodat, že kurz „Vzdělávací technologie pro 21. století“ je přístupný po přihlášení v roli hosta na - http://elearning.rvp.cz/kurzy/course/view.php?id=81

Anonymní řekl(a)...
25. října 2011 v 10:03  

Takových Stephenů Downesů a jejich blouznivých teorií byly a budou desítky. Nevím proč vás to tak uchvacuje a trávite čas jalovými diskusemi o ničem na "webináři".
Zkuste dělat něco smysluplného.

Anonymní řekl(a)...
25. října 2011 v 10:29  

Stále se snažíte, a marně, zavést učení bez učení. Jediný způsob, jak se něco naučit je naučit se to zpaměti, tedy biflováním. Můžete kolaborovat, kooperovat, komunikovat, používat činná slovesa, utrácet peníze na nesmyslné projekty 21., 22. až entého století, ale učení (biflování) není možné ničím nahradit.

Anonymní řekl(a)...
25. října 2011 v 22:23  

ad - Zkuste dělat něco smysluplného.-
To přesně děláme. Za pár týdnů tohoto „spojení se“ je člověk schopen pojmout mnohem větší objem informací, nápadů a podnětů, které nezapadnou než za několik let biflování a „nalejvání“ na školách, tak jak je to zatím zvykem.

ad - Stále se snažíte, a marně, zavést učení bez učení. -
Ale přece to nelze striktně zavést. To musíte naučit nejdříve sebe a poté i své žáky. Učení se navzájem jeden od druhého je daleko efektivnější.

Naše děti žijí a přemýšlejí ve 21. století, ale jsou vyučovány stylem z poloviny 20. století

Anonymní řekl(a)...
26. října 2011 v 14:32  

Anonym 25. 10. 22.23
ad - Zkuste dělat něco smysluplného.
Jak to víte? Dělali jste snad 10 a více let nějaký systematický výzkum, při kterém jste sledovali a srovnávali skupinu konektivistů, kolaborantů a kooperantů se skupinu učící se, jak říkáte, stylem 20. století? Mj. co je to styl poloviny 20. století?. Výsledky jste statistickými metodami zpracovali, zpětně ověřili v praxi třeba zase po 10 letech a následně obhájili při nějakém oponentním řízení? Nebo si jen myslíte, že když se spojí několik blbců internetem, tak z toho zmoudří?

ad - Stále se snažíte, a marně, zavést učení bez učení.
Učení se navzájem jeden od druhého je daleko efektivnější. Ale to je právě to učení, kdy jsou děti ve třídě s učitelem a podle něj se učí. Nepotřebují k tomu žádné technické prostředky. Jen úsilí, píli a kázeň.

Anonymní řekl(a)...
19. února 2012 v 3:19  

Škola zabíjí kreativitu?
http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity.html

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.