Přečtěte si: Pošlete své dítě do katolické školy. Naučí se tam počítat

neděle 3. července 2011 ·

Tichým vítězem závodu o nejlepší střední školu (takzvaná státní maturita) se stalo Arcibiskupské gymnázium Praha. V celostátním žebříčku sice skončilo "až" na třetím místě, ale odvedlo zjevně nejlepší práci.

Z článku Petra Hampla v Týden.cz vybíráme:

Gymnázia PORG a Štěpánská si totiž vybrala nejlepší žáky, takže se nabízí otázka, jaký je přínos samotné školy. Dost možná by takto vybraní žáci byli nejlepší, ať už by studovali kdekoliv. Arcibiskupské gymnázium je taky přijímačkové, dokážou se tam však dostat i ti, kdo jsou jen těsně nad průměrem. Nikdo nezvedl výkonnost žáků tolik jako Arcibiskupské gymnázium.


Ale to ještě není všechno. Ze čtyř mimopražských gymnázií, která pronikla do elitní desítky, jsou dvě katolická. O obou opět platí, že průměrně talentované žáky dovedla ke skvělým výsledkům. Shrnuto a podrženo: katolíci nařezali státnímu školství a ukázali, že co do úrovně vzdělávání hrají vyšší ligu.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
3. července 2011 v 13:43  

Nic proti autorem definované tzv. "staromódní škole, kde se vyžaduje kázeň, slušné chování a tvrdá práce".
NICMÉNĚ:
- Autor je silně podjatý, protože do školy posílá dvě své děti.
- Není žádný objektivní důkaz pro autorův výrok "Nikdo nezvedl výkonnost žáků tolik jako Arcibiskupské gymnázium" jen jeho osobní přání a dojmy (i když mohou být pravdivé, jsou to jen dojmy).
- Pro mnoho rodičů v této zemi (i ve světě) je mj. i svým zneužíváním dětí katolictví natolik zkompromitované, že do školy, která si ho doslova pověsí na svůj štít zkrátka své děti nepošlou.

Petr S.

Luděk Blaha řekl(a)...
3. července 2011 v 13:44  

katolíci nařezali státnímu školství

Škoda jen, že nemáme srovnání také se školami protestantskými, pravoslavnými, židovskými, islámskými, buddhistickými, hinduistickými, taoistickými, konfuciánskými a mnoha dalšími.
To by to seřezání státního ateistického školství bylo podstatně efektnější.

poste.restante řekl(a)...
3. července 2011 v 16:52  

Může být názornější ukázky nepochopení a dezinterpretace "žebříčků"?

Kolika podobných "objektivních" článků založených na "tvrdých datech z výsledků SM" se ještě dočkáme?

Kromě toho většina církevních škol má charakter škol výběrových.
Většinově na nich převažuje poptávka nad počtem nabízených míst. Jejich financování není existenčně závislé na normativu. Tyto školy si mohou dopřát luxusu vyhodit žáka, který se nechce přizpůsobit stanovenému řádu.

To se to pak "vyžaduje kázeň, slušné chování a tvrdá práce".

Dopřejte této možnosti státním školám a pak si povídejme o "pozvedávání výkonosti".

Anonymní řekl(a)...
4. července 2011 v 0:06  

to poste restante: Sice o tom moc nevím, ale myslím, že se mýlíte. I soukromá škola je závislá na financích a nevidím důvod, proč by jí vyhození žáka mělo bolet méně, než školu "státní". Jaký je rozdíl mezi tím, když příjde škola o normativ a tím, když příjde o školné (a částečně také normativ)? Skutečné vysvětlení "lepších" výsledků u katolických škol vidím ve skladbě žactva a v přístupu katolických rodin ke vzdělání. I komunikace s věřícími a jejich ochota dodržovat nějaká pravidla (minimálně prosté lidské slušnosti) je podstatně vyšší, než u průměrné populace. A ono když nemusíte řešit drogy na hajzlech a stovky neomluvených hodin, když nemusíte řešit v každé třídě dva tři notorické ožraly a když s rodiči stačí promluvit a ne jako na leckterých běžných školách, kde rodiče vyhrožují učitelům fyzickou, nebo profesní likvidací, tak se samosebou můžete podstatně více věnovat výuce. V neposlední řadě také jakási vnitřní motivace a hodnota vzdělání je u věřících v průměru poněkud jiná. A nedivil bych se, kdyby se do takových škol postupně začali stahovat i lepší učitelé, když v nich naleznou o něco motivovanější a slušnější studenty.

poste.restante řekl(a)...
4. července 2011 v 18:01  

Pavel Doležel
Máte samozřejmě pravdu, pokud se týče něčeho, co shrnu pod nálepku "morálně volní vlastnosti" studentů i vyučujících církevních škol.
Taková škola pak bude např. distributora drog vyhodí bez váhání právě proto, že jí jde především o pověst a kredit.

Pokud jde ale o financování, pak církevní školy jsou tak trochu jiné soukromé školy. Především je zřizovatel obvykle sponzoruje. Neklamný důkaz mám v nedalekém městě, kde zastupitelstvo rezignovalo na dotování nákladů jedné ze svých základních škol a schválilo její převod pod církevního zřizovatele. Problémy s financováním "zázrakem" ustaly.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.