O úspěchu středoškolského česko-polského projektu „Zmizelé a nalézané osudy. Memento dvou světových válek 20. století pro mladého člověka. Pogubione i odnalezione koraliki losu. Memento dwóch wojen światowych w XX wieku dla mlodych ludzi." na evropském finále Microsoft Partners in Learning Worldwide Innovative Education Forum v Moskvě jsme psali ihned po vyhlášení. Ve čtvrtek přijal vítězný tým ministr školství Josef Dobeš.
„Oceňuji váš projekt, myslím, že je velice bohulibé, co pro žáky děláte,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš na uvítanou a pokračoval: "Dobrý učitel má totiž nejen předávat informace, má také žáky motivovat a formovat a vy jste tímto projektem s tak silným tématem ukázali, jakým směrem se má školství ubírat, a proto vás plně podporuji," dodal ministr Dobeš.
"Do evropského finále celosvětové soutěže inovativních školních projektů „Innovative Education Forum“ v Moskvě postoupil náš tým v únoru letošního roku. Z Moskvy se pak probojoval až do celosvětového finále v USA, na co jsem skutečně hrdý," vyjádřil svoje nadšení ředitel školy Miroslav Petrovský. Celosvětového finále se uskuteční v listopadu tohoto roku v americkém Washingtonu.
Vedoucí projektu Antonín Sekyrka dodal:"Žáci navštívili v rámci projektu na území svého regionu a v Polsku několik míst, která upomínají na události 1. a 2. světové války. K tématu 2. světové války navíc shlédli několik filmů, přečetli některé knihy a intenzivně pracovali s archivem. Získané poznatky shrnuli na jedenácti informačních panelech, které se staly putovní výstavou. Jejich těžištěm jsou především fotografie navštívených míst a kopie dobových dokumentů a fotografií, které představují stálou vypovídající hodnotu pro dnešního člověka," doplnil.
S historickými událostmi se žáci seznamovali během odborných exkurzí po pomnících obětem světových válek či židovských památkách v okolí Českých Budějovic, v Polsku navštívili bývalá bojiště, vojenské hřbitovy a památníky přibližující historii bojů během 1. světové války v Gorlici a jejím okolí, koncentrační tábory v Osvětimi a Březince. Rovněž zavítali do města Krakov a jeho židovské části Kazimerz.
Výstupem projektu jsou společné česko-polské informační panely, jejichž těžištěm jsou především fotografické imprese žáků, které zachycují hrůzy světových válek a stálou vypovídací hodnotu navštívených míst i pro dnešního člověka. Využívány budou při výuce dějepisu, občanské nauky, českého a německého jazyka na obou partnerských školách.
0 komentářů:
Okomentovat