Kvalitní školní družina či klub, to je přání rodičů i dětí

úterý 7. června 2011 ·

V prostorách Středního odborného učiliště gastronomie a podnikání v pražském Hloubětíně se ve dnech 3.–4. června 2011 konalo celostátního setkání pedagogických pracovníků školních družin a školních klubů. Akce proběhla v rámci Průběžného vzdělávání projektu Klíče pro život – Rozvoj klíčových kompetencí v zájmovém a neformálního vzdělávání, jehož realizátory jsou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní institut dětí a mládeže.



Hlavním cílem dvoudenního setkání, na které se sjelo na 190 pedagogických pracovníků z celé republiky, bylo přispět ke zkvalitnění připravenosti a prohloubení odborných znalostí vychovatelek ve školních družinách a klubech a vzájemná výměna zkušeností z práce s dětmi a mládeží v jejich volném čase.

V úvodu všechny účastníky přivítal ředitel Národního institutu dětí a mládeže MŠMT Jiří Veverka. Poté se slova ujala zástupkyně ředitele Odboru pro mládež Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Andrea Šimáková. Hovořila o aktivní spolupráci s Asociací vychovatelů školských zařízení v České republice a jejím předsedou Petrem Kořenkem, a přislíbila další podporu práce vychovatelek ze strany ministerstva školství. Také Libor Bezděk, předseda PS DDM vyjádřil zájem o spolupráci s Asociací vychovatelů školských zařízení, aby společnými silami posunuli zájmové vzdělávání o krok vpřed. „Jde o naše děti, chceme jim připravit co možná nejlepší a nejkvalitnější zájmové a neformální vzdělávání.“ Cíle a výstupy projektu Klíče pro život, v rámci kterého se celostátní setkání pedagogů školních družin a klubů konalo, prezentovala projektová manažerka Irena Hošková. Mimo jiné zmínila, že školní družiny a kluby dnes nabízejí kvalitní volnočasové aktivity, rozvíjejí znalosti, dovednosti a osobnost dětí, a podotkla, že někdy může dát zájmové vzdělávání dokonce víc než samotná škola.

Součástí programu celostátního setkání bylo třináct tzv. pracovních a vzdělávacích dílen zaměřených na jednotlivé klíčové aktivity, které  jsou součástí projektu. Pod vedením zkušených lektorů  se v průběhu dvou dnů vychovatelky seznámily například s novými trendy výchovné práce, prezentovaly vlastní příklady dobré praxe, ujasnily si, jak se z vychovatelky může stát dobrá manažerka, poznaly některé alternativní výtvarné přístupy a techniky a jejich realizaci či jaké jsou obecné a konkrétní cíle zájmového vzdělávání v souvislosti se základní školou, seznámily se s možnostmi řešení problémů souvisejících s riziky spojenými s odpovědností pedagoga nebo s problematikou rizikového chování dětí a mládeže.

O tom, že setkání a zvláště  vzdělávací dílny byly přínosné, svědčí vyjádření  samotných účastnic. Shodly se na tom, že jsou pro ně dalším zdrojem inspirace, načerpání nových poznatků, nápadů, ale především potřebné energie a nadšení. V závěru celostátního setkání se dostalo deseti nejlepším vychovatelkám ocenění za jejich náročnou, smysluplnou a tolik prospěšnou práci s dětmi.

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.