Přehled hlavních zjištění pravidelné výroční zprávy sdružení New Media Consortium a Educause zabývající se trendy budoucího vývoje vzdělávacích technologií z pohledu roku 2011.
Výroční zpráva projektu Horizon je každoročně touto dobou centrem
zájmu vedoucích představitelů školství na celém světě. Učitelský
spomocník o ní referuje již potřetí (viz Horizon Report 2009, Horizon Report 2010).
Jedná se o nejvýznamnější fundovanou předpověď budoucího vývoje na poli
technologií využívaných pro vzdělávání vzniklou díky spolupráci stovky
světových expertů pod vedením mezinárodního sdružení NMC (New Media Consortium) a EDUCAUSE (mezinárodní asociace vysokých škol).
Letošní zpráva byla publikována 9. února. Její struktura, na níž
jsme si již zvykli, zůstává od počátku beze změny. Přibližuje potenciál
vybraných pro budoucnost mimořádně důležitých technologií v celkem
6 klíčových oblastech ve 3 různých časových horizontech. Sledujete-li
obsah Horizon Report dlouhodobě, jistě vám neuniklo, že se některá
témata opakují. Výsledek totiž vzniká každý rok znovu nominací
a následným hlasováním vybraných expertů. Tentokrát to dopadlo takto: 1 rok: elektronické knihy, mobilní zařízení, 2-3 roky: rozšířená realita, výukové hry, 4-5 let: snímání dotyku a pohybu, analýza výukových výsledků.
Obliba elektronických knih stále stoupá. Přispívá k tomu skutečnost, že se rychle zvětšuje množství zařízení, na nichž s nimi lze pracovat. Velkým hitem doby jsou různá multifunkční zařízení, která dovolují prohlížení elektronických knih kombinovat s přístupem do internetu, hraním, komunikací apod. Typickým zástupcem je třeba Apple iPad nebo Samsung Gallaxy. Je důležité si uvědomit, že elektronické knihy již dávno nejsou pouhou levnější a snadno šiřitelnou digitální kopií knih papírových. Nakladatelé se předhánějí v tom, jak obsah takové publikace co nejvíce zatraktivnit. Doplňují ho o multimedia, odkazy na web, možnost vlastní úpravy (učebnice učitelem), sdílení poznámek, komunikaci čtenářů apod.
Představu o tom, jak by mohla kniha budoucnosti možná vypadat, názorně ukazuje video vyrobené poradenskou agenturou IDEO, které na třech různých příkladech představuje již téměř současné možnosti takových interaktivních online publikací. Na IDEO jsme mimochodem již dříve několikrát narazili, např. v článku Deset doporučení pro školu 21.st. podle IDEO.
Pokračování naleznate na spomocnik.rvp.cz.
0 komentářů:
Okomentovat