ÚIV: Monitoring implementace kurikulární reformy 2010

pondělí 31. ledna 2011 ·

Ústav pro informace ve vzdělávání provedl v roce 2010 dotazníkové šetření na reprezentativním vzorku 198 základních škol mezi řediteli, učiteli a žáky 7. a 9. ročníků o průběhu kurikulární reformy v uplynulých dvou letech. Předmětem dotazníků byla výuka podle školních vzdělávacích programů (ŠVP), zjišťovaly se názory na úspěšnost reformy a hodnotily se přínosy a problémy škol související se zavedením kurikulární reformy.
Přechod na výuku podle ŠVP hodnotí ředitelé i učitelé spíše pozitivně. Nejlépe byly hodnoceny změny ve spolupráci učitelů (častěji se setkávali, koordinovali výuku, hospitalizovali, konzultovali) a v zapojení žáků do výuky. Dále byly pozitivně hodnoceny změny, které se týkaly užívání nových metod práce (průřezová témata, směrování žáků ke klíčovým kompetencím, propojování výuky s praxí).

Nejméně pozitivních změn se dle učitelů událo ve vztazích mezi žáky školy a ve spolupráci mezi učiteli a rodiči. Největší problémy při výuce mají učitelé s motivováním žáků k učení, hodnocením klíčových kompetencí a dosahováním školních výstupů, které si stanovili v ŠVP (naučit všechny žáky minimální stanovené kvantum látky, dovést žáky na konci roku či pololetí ke stanovenému porozumění jevů). Problematickou oblastí jsou pro ředitele i učitele finanční a materiální problémy.

Žáci 7. a 9. ročníků ZŠ jsou k učení shodně motivováni zejména touhou být dobrými v předmětech, které je zajímají, a mít dobré známky. Motivaci k učení rovněž zvyšuje časté přesvědčení, že se vědomosti a dovednosti mohou v životě někdy hodit. Ovšem největší motivací k učení pro žáky 9. ročníků je dostat se na vybranou SŠ.

Žáci 9. ročníků považují výuku na 2. stupni za vcelku přínosnou, především jim poskytla zajímavé zážitky a zkušenosti a dala vědomosti a dovednosti, které mohou žáci uplatnit v praxi. Celkový přínos výuky na 2. stupni nejhůře hodnotí žáci v Praze, nejlépe naopak v Ústeckém a Karlovarském kraji. Přitom mezi pražskými žáky celkový přínos výuky úzce souvisí s hodnocením její zábavnosti, naopak v Karlovarském kraji je tento vliv zanedbatelný.

Vliv konkrétní školy na odpovědi žáků i učitelů je velmi malý, ať už se jedná o hodnocení přínosu výuky na 2. stupni, o hodnocení změn spojených s kurikulární reformou či vnímání problémů. Názory žáků i učitelů jsou ovlivněny ve větší míře individuálními faktory.




Zpráva o výsledcích šetření se skládá z několika částí:

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.