Ozvěny z konference: Evropské jazykové portfolio v praxi

pondělí 17. ledna 2011 ·

Ve dnech 13. a 14. ledna se v Praze na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR uskutečnila mezinárodní konference a seminář na téma Evropské jazykové portfolio a možnosti jeho elektronické on-line podoby.

Stěžejní příspěvek na konferenci přednesla Bärbel Kühn z univerzity v Brémách v Německu. Vysvětlila, jaké byly příčiny vzniku Evropského jazykového portfolia: „Schopnost komunikovat ve více jazycích je dnes velmi důležitá. Přitom cílem není naučit se každý jazyk dokonale. Cílem může být i zvládnutí nižší úrovně.“ Zdůraznila, že stále více dětí přichází do základního školství s jiným než mateřským jazykem. „Měli bychom přemýšlet o tom, jak žákům a studentům vysvětlovat hodnotu jazyků,“ dodala odbornice, která účastníky konference seznámila s německým jazykovým portfoliem EPOS (Elektronisches Portfolio der Sprachen, www.eposweb.eu).

Česká republika vytváří čtyři on-line verze Evropského jazykového portfolia (EJP). První je určena pro žáky ve věku do 11 let, druhá je pro žáky 11 až 15 let, třetí pro žáky ve věku 15 až 19 let a poslední je určena dospělým uživatelům. „Cílem našeho projektu je vytvořit elektronické verze v on-line podobě, které budou lokalizované do čtyř jazyků – češtiny, angličtiny, francouzštiny a němčiny,“ říká Lukáš Vlček, manažer projektu EJP v praxi.

Hlavním pořadatelem konference bylo Krajské centrum vzdělávání a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Plzeň. Partnery projektu jsou dále Výzkumný ústav pedagogický v Praze a Národní ústav odborného vzdělávání. Konference a seminář byly realizovány pod záštitou Evropského centra pro moderní jazyky Rady Evropy v rakouském Grazu a MŠMT. „Evropské jazykové portfolio chápeme jako nástroj, který vede k rozvoji žáků,“ řekl Jindřich Fryč, vrchní ředitel oddělení pro mezinárodní vztahy a evropské záležitosti.

V průběhu tohoto roku bude Evropské jazykové portfolio dostupné i z Metodického portálu www.rvp.cz, který provozuje Výzkumný ústav pedagogický v Praze.

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.