Bořivoj Brdička: Osobní vzdělávací prostředí učitele

Monday, January 24, 2011 ·

Před týdnem v článku Smysl osobního vzdělávacího prostředí jsem vám slíbil poodhalit tajemství rozvoje osobního vzdělávacího prostředí s využitím současného internetu. Toho, kdo očekává zázračný recept, zklamu. Zázraky bohužel dělat neumím. Nevím, jak o významu vzdělávání přesvědčit své spoluobčany. Moc se mi nedaří ani vysvětlovat, že se cíle vzdělávání i cesty, jak k nim dospět, významným způsobem díky současnému technologiemi ovlivněnému vývoji světa mění.

2 comments:

krtek said...
January 24, 2011 at 5:27 AM  

Článek je to zajímavý, jen v obrázku mi chybí rozhlas. A viděl bych ho tam na místě televize.
Jen bych se rád zastavil na tomto místě:
"Každý učitel si samozřejmě musí být komplexního vlivu moderních technologií na výukový proces vědom. Musí vědět, kdy a proč chce po žácích, aby se naučili nazpaměť něco, co lze snadno najít na internetu – a musí být schopen jim ten důvod přiměřeným způsobem vysvětlit."
Je si autor vědom toho, že přístup studentů z valné části spočívá v tom, že když řešení existuje ("je to na internetu"), není důvod se tím vůbec zabývat?
To vede část učitelů k odmítání technologií jako takových a část k jejich nadšenému přebírání bez rozmyslu (včetně zpřístupnění svého facebookového profilu studentům).
Rozumný způsob - podle mne - znamená, že studenty upozorňuji na, pro daný předmět, užitečné zdroje, využívám je ve výuce k doplnění (!).
V tomto směru, aspoň pro matematiku a fyziku, jsou užitečné stránky kateder didaktiky (například MFF UK). Dokonce mnohem více než příklady na dum.rvp.cz, které fungují (možná) pro daného učitele, ale obecně ne.

Luděk Blaha said...
January 24, 2011 at 8:52 PM  

Jojo, moderní technologie jsou vždycky vstupní branou do nových věků.
Docela dobe si pamatuji, jak na konci osmdesátých let musely humanitní kolegyně absolvovat školení, kde je vizionáři v potu tváře seznamovali s jednotlivými bity příznakového registru mikroprocesoru Intel 8080A a do hlavy jim tlačili bejzikový příkaz GOTO s tím, že moderní metody výuky se bez těchto aspektů prostě neobejdou.
Těším se, až budu jednou dávat v pedagogické společnosti k lepšímu, že bývaly doby, kdy učitel, neměl-li svůj ksicht na fejsbůku, musel pro ostudu chodit ze školy domů až po setmění.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.